“İş yapmakta en zorlandığım ülke Türkiye”

Kıbrıs sorununa çözüm bulma yolundaki süreç ve buna bağlı tartışmalar devam ederken, yaşam da aynı hız ve zorluklarıyla sürüyor.
Kıbrıs sorununa çözüm bulma yolundaki süreç ve buna bağlı tartışmalar devam ederken, yaşam da aynı hız ve zorluklarıyla sürüyor.

Bir çözüm olasılığının, olumlu anlamda etkileyeceği en önemli konu ekonomik getiri olacak.

Bugünkü yapının, istikrarsızlığın, belirsizliğin, ekonomiyi, ticareti nasıl etkilediğini bizzat yaşıyoruz.

Uzaklaşılan üretim kapasitesi, gün geçtikçe büyüyen tüketim ekonomisi, taşıma suyuyla dönen değirmenden farksız.

Meriç Erülkü bir iş adamı, dünyanın birçok ülkesine buz, yani su satıyor.

Türkiye, güney Kıbrıs, hatta Çin’e ihracaat yapıyor.

“İş yapmakta en zorlandığım ülke Türkiye” diyor.

“Türkiye çok teferruatlı bir prosedür izliyor. Bunlar üç dört ay sürüyor. Binlerce lira ücretler ödeniyor. Sadece bir numune gönderebilmek için bin TL masraf ödüyorum. Güney Kıbrıs’a da satış yaptım, oraya da numune gönderdim, onlar aldıkları numunenin parasını kendileri bana ödedi.

Geçtiğimiz günlerde, bir kahve üreticimizin malları Mersin’den geri geldi. Sebep, etiket üzerindeki bilgilerden ürününün nasıl kullanılacağına dair eksiklik varmış. Türkiye bunu yapabilir, bunun amacı da, yerli üreticisini korumak.

KKTC, Türkiye’nin bize uyguladığı kıstasları, örneğin su şirketlerine uygulasa, buraya bir litre su gelemez. Bu kadar prosedürü, bu kadar küçük bir ülke için uygulanamaz.

Mütekabiliyetlik gereği Türkiye’nin bize uyguladığını, eksik veya fazla olmaksızın biz de onlara uygulamalıyız. Ve bundan kimse gocunmamalı. Çin’e mal gönderdik. İki ay süren bir yolculuk oldu. Devlet analizlerini yaptı ve piyasaya girmesine izin verdi. Türkiye ile de eşit şartlarda ticaret yapalım. İstediğimiz bu.”

Türkiye kendine göre önlem alarak iç üretimcisini koruyor.

Başka ülkelerle daha rahat ve kolay ticaret yapılırken, KKTC ile aynı şartlarda bir ticaret yapılamıyor.

Şöyle bir benzerlik bağı kurulabilir;

İki ülke arasında bir sınır kapısı var.

Ülkenin birinde, sınırı geçecek vatandaş her türlü kontrol ve denetimden sonra zar zor sınırdan geçerken veya geri döndürülürken, bir diğer ülke vatandaşları elini kolunu sallayarak, herhangi bir denetim ve kontrole uğramadan diğer ülke içine rahatça girebiliyor.

Türkiye ile KKTC arasındaki ticari ve elbette diğer ilişkiler bu zeminde sürüyor.

Türkiye ile kuzey Kıbrıs arasında aynı şart ve aynı uygulamalarla şekillenen bir ticaret ilişkisi olmalı.

Yeni hükümet bu konular üzerinde ne kadar çalışır, bu hantallık, yavaşlık içinde sorunlara ne kadar motive olur, iç uyumunu nasıl sağlar, radikal adım ve girişimlerle ülkeyi nasıl rahatlatır ve çözüm sürecini izlerken, aksi durumlara hazırlığı ne şekilde başarır, göreceğiz.

Üretilen her ürünün, önce kendi insanımız, daha sonra bulunacak pazar için gerekli güvenliği, eksikliği, kalite ve standartı sağlamak devlet adına hükümetin görevidir.

Hellim olayı bir fırsattır, hellimi istenilen noktaya, kaliteye, rekabet edecek noktaya getirmek, devletin hızlı şekilde çözeceği en önemli konulardandır.

Hellimi tescillemek yetmez, esas mesele şimdi başladı.

İşin özeti; önümüzde çok sorun var, bizden kaynaklanan ve bizim dışımızda oluşanlar.

Bizim çözebileceklerimiz, dış sorunların çözülmesine de yardımcı olacak.

Yeter ki yine geç kalmayalım.

Not: Biraz dinlenmek, yenilenmek, zaman ayıramadığım herkese ve herşeye zaman ayırmak amacıyla, yazılarıma ve ADA TV deki programlarıma üç hafta ara veriyorum. Yeniden görüşmek üzere bana biraz müsaade.
Bu haber 2002 defa okunmuştur
 •    - 23.08.2015 Erçin şahmaran bey ne zaman başlıyorsunuz
 • isimsiz ince  NY - 20.08.2015 Sikma canini komsuda pisen bize de duser. Kibrisdaki Emparyalistleri napacaz. Bak once tarlayi yahudiye satarsin ucuza, onlar siteler kurar vatandaslarina satar biz de gider evlerini temizler, bahcivanlik yapar gundelikcilik olarak calisiriz :) Zarar yok yani :) Yoksa o sicakda gidecen harman galdiracan, ekin derecen dikeni``in otun icinde. Komsu cengiz surulerini bir gun senin otlatacagin ekin artiklarina salacak sonra knali bicakli olacan. Bak tum bu sorunlar bitti. Simid sabah 9 ise git aksam 5`` de evine don. Ustun basin da tertemiz.
 •    - 20.08.2015 20.08.15 tarihli yorum yazan okuyucuyu ictenlikle tebrik ederim.En sonunda bu toplumdan cok akilli, yetenekli,iyi egitim almis ve uluslararasi-ulusal genis bilgilere sahip bir vatandasimiz cikmistir.Bu su konusunda gercekler ayna gibi sirittigi halde hicbir seyden haberi olmayan diger tum cahillere iyi bir ders verdiigi icin kendisini tum samimiyetimle kutlarim.Bu arkadasin gercekci yorumlarina devm etmesini beklerim.Bu konuda cahil(!) kalanlari da ayrica kutlarim!
 •    - 20.08.2015 HERKES BİLİYOR Kİ BU SU PROJESİ KIBRISLIDAN ÇOK TÜRKİYE VE ORTADOĞUDAKİ EMPERYALİSTLER İÇİNDİR SON 41 YILDIR OLDUĞU GİBİ MARTAVAL OKUMAYIN
 • 1234 cahilin biri  sarayönü - 19.08.2015 cahilin takma adını çalanı tanımakta zorlanıyorum harfleri gözümüze sokar gibi büyük yazan bu müdaim kim acaba?:) Türkiye,su projesini başarı ile yerine getirirse,doğalgazında yine kıbrıs üzerinden türkiyeye bağlana bileceğinin kanıtı olacaktır...bu doğalgaz yalnız kıbrıs çevresinden çıkacak olanlar değil israil ile lübnan hatta mısır çevresini kapsayan bir projenin başlangıcıdır...bu projeye ilerleyen zamanlarda suyu da dahil edebilirsiniz...
 • cahil  abohor - 19.08.2015 Yahu ibo ve sular idaresi.Bu buyuk harfle yazan ve bu lanet olasi suyun asil adresinin Israil oldugunu acikalyan yorumcu yuzunden necin birbirinizi yiyorsunuz.Adam dogruyu yazdi.Siz da kalkmis cahiler suruusu gibi birbirinizi yiyorsunuz.Az bile yapmis size.
 • ince  NY - 18.08.2015 Israile Nar suyudur, bize de abdest suyu :)
 • ya sabır ya sabır ibo  lefgoşa - 18.08.2015 ama neyi nasıl ispatlamış bu yavu da uçtu havalara gene ? Kendisinin sallama komplo teorilerinden başka ortada ne belge var ne siyasi açıklama var . Artık rakamları kıyaslayamaz yorumlayamaz bize söylediklerine bak . Amca yaşından utan bari , bize dediklerinden örnek görmek istersan da sabahları iyi bak aynaya orada en süperini bulacan :)
 • cahil  ABOHOR - 18.08.2015 son yorum benim degil biri cahiligmi caldi. Ince abdes suyu degil nar suyudur isimsiz bey amcam her seyi bilirde baglantiyi guramaz oncelikle magusa ve civarinin nar yetistirmeye en uygun iklime ve topraklara sahip oldugunu israilin arjantinde uruguayda ve hindistanda yaptigi narcilik denemelerinde basarisiz oldugu icin calismalarini bu bolgeye kaydirmak istediginden tek eksik olan suyu bu yolla getirmek durumunda kalmistir durum bundan ibaretir, isimsiz sen ona buna saldiracagna abohora gelda karpuz hellim yeylim bu arada sana narin tarihini en onemliside faydalarini anlatirim ....
 • CAHIL  ABOHOR - 18.08.2015 SULAR IDARESI KIPROS VE IBO.BOYLE SACMA YORUMLAR MI OLUR? NECIN DOGRULARI YAZMAZSINIZ BE?
 •    - 18.08.2015 Artik baska bir ulkeye tasinacagimdan yorumlara son verirken bazi tavsiyelerim olacak. 1- Oncelikle Turkce``yi iyi bilmelisiniz.Bu yeteneginiz!sizin yorumlarinizin belirtilen konu disina cikmamaniza yardimci olur. 2- Hakaretamiz kelimeleri,ilk siz kullanmayin.Karsinizdaki baslatirsa sizin de mukabele hakkiniz dogar. 3-Ikide bir yorumcularin kimligini ortaya cikarmaya calismayin.Sonra ogrendiginizde bu sizin bir yakininiz da olabilir.O zaman husrana ugrarsiniz.Kimlik konusunda israr edenlerin niyeti kotudur.Bazi zavallilar hem kendi kimligini gizleyecek,hem de karsisindakine ``Adamisan acik ismini yaz!`` diyebilecektir.Cesursan once sen kimligini acik yaz.4- Bir yoruma elestiri getirirken once bu konuda arastirma yapin.Sonra vereceginiz cevap daha isabetli olur.Yani cahil kalmayiniz. 5-Editorlerin de olur olmaz yorumlari yayinlamamasi ve suzgecten gecirmesi gerekir.Kimligimi ogrenmek isteyen bu gazeteye basvurabilir.Ogrenince de Dikomo``ya kadar yollari vardir.Kosturun.Anca gidersiniz!
 • Bu su, ince  NY - 17.08.2015 Abdest suyudur abdest. Hade eyi gunler :)
 •    - 17.08.2015 UMDUGUM GIBI CEVAP GELDI.BIR COCUGA VE BIR DE CAHILE MERAM ANLATAMAZSIN.ISTE BU TOPLUM ONUN ICIN KENDI BASINA ASLA BAGIMSIZ OLAMAYACAKTIR.CUNKU BEYIN YOK!GERCEKLERI KABUL ETMEK YOK!YENILGIYI KABUL ETMEK YOK!DELILLERLE DOGRULARI YAZIP KENDILERINI AYDINLATAN INSANLARA SAYGILARI YOK.YENILDIGINIZI ISTE TUM OKUYUCULARIN ONUNDE YAZILARIMLA ISPAT ETTIM.AMA YINE DE HATADA ISRAR EDIYORSUNUZ.NICIN?CUNKU NATO MERMER!NATO KAFA!SIZE MERAM ANLATMAK, DEVEYE HENDEK ATLATMAK DAHA ZORDUR.KARSILIK VERMEYE DEVAM ETMEYINIZ.KOMIK VE ZAVALLI OLDUNUZ!ISTE CATIR CATIR YENILDINIZ.MAGLUBIYETINIZIN SEREFINE HADE CAVVV!
 • isimsiz ibo  lefgoşa - 17.08.2015 rakamlardan anlamıyormuş ama ekonomist geçiniyor aynı zamanda :) ne desem , süper :) Bence teklif almıştır almasına da teklifi yapan ( özellikle da teklif 1990 lardan sonra yapılmış ise ) yazılarını yayınlamak için degil , ofis personeline eglence çıkıp da çalışma verimleri artsın diye istemiştir bunu heheh :)
 • cahil  ABOHOR - 17.08.2015 BOSUNA UGRASMAYIN ISTER RAKAM ISTER RESIM ISTER FILIM ADAM DEGISMEZ BEN DAGIM DIYOR; DOGRUDUR.. EGO DAGI, BIRSEYDA BILMEZ HA: ISI GUCU KENDINI OVME SAGDAN SOLDAN ALDIGI BILGILERE KENDINCE YORUM YAPMA. SOYLEDIM, GEL ABOHORA KARPUZ YEYLIM, BUNAR GENC COCUKLAR ARASTIRIRLAR GARISTIRIRLAR BULURLAR SENDEN GECTI ..DINEMEZ DUDURDU BU SUYUN ADRESI ISRAILDIR DIYE BE EFENDI BU SU NAR SUYUDUR ANAMADIYSAN SOYLEDA ACIKLAYAYIM,NAR SUYU UNUTMA ...
 • bosuna kivranma isimsiz sular idaresi  kibros - 17.08.2015 sen o teklifleri olsa olsa ruyanda gorup gercek hayatla karistirmisindir canim :) ........ Israel had about 1,780 million cubic meters of conventional freshwater and brackish water resources at its disposal in an average year ........ oku da biseyler ogren iskembeden sallamadan once . Rakamlar isine gelmedi degilmi ? 1 milyar 780 milyon metrekup yaninda senin 70 milyonun esamesi bile okunmaz . Hala anlamadiysan ortaokulu bir daha oku bence :)
 •    - 17.08.2015 KIPROS``A VE IBO``YA UNUTULMAZ BIR DERS VERIYORUM.ISRAIL,KENDISINE BAGLI GAZZE SAHILI ACIKLARINDA DENIZDE BIR YUZEN LIMAN INSA EDIYOR.BU YUZEN LIMAN KKTC ILE BAGLANTILI OLACAKTIR.KORUMASINI DA ISRAIL VE NATO YAPACAKTIR.N``OLDU,CUVALALDIGINIZ ICIN DUSUP BAYILDINIZ MI?BEN ASLA PALAVRA YAZMAM VE DE ASLA CUVALLAMAM.DAHA ONCELERI YAZDIGIM GIBI BU SUYUN ESAS ADRESI ISRAIL``DIR.TEK BIR KISINIZ DAHI BU KONUYLA ILGILI TEK BIR SOZ YAZMADINIZ.NICIN?HERHALDE BILGI DAGARCIGINIZ SIFIR!EVET.ISTE ASLA CUVALLAMADIGIMI YINE ISPAT ETTIM.ZAMANINDA DUNYA MEDYA KRALI YAHUDI R.MURDOCH``UN BIR GAZETESINDE ARASIRA MAKALE YAZMAM ICIN TEKLIF GELMISTI.AMA KABUL ETMEDIM.KIPROS VE IBO.BENIMLE ULUSLARARASI EKONOMIK,SIYASI VE ASKERI KONULARDA BASEDEBILMEK ICIN YUZ FIRIN EKMEK YEMENIZ LAZIMDIR.BEN BIR DAGIM,SIZ DE BIRER KARINCA.UMARIM YENILGIYI KABUL EDIP YINE O ACAYIP YORUMALRINIZLA KARSILIK VERMEZSINIZ.HER IKINIZE DE GECMIS OLSUN
 •    - 16.08.2015 KIPROS.BEN GERCEKLERI YAZDIM VE ASLA CUVALLAMAM.SEN YORUMUMUN ICERIIGINI DAHI FARKEDEMEDINSE SUC BENDE DEGILDIR.RAKAMLARLA ILGILENMEM.O TARAFI SIZE AIT.BEN BU SUYUN NE MAKSATLA KULLANILACAGINI YAZDIM.HEM DE COK IYI KAYNAKLARA DAYANARAK.HAKA DAHA ANLAYAMADIN MI? ISTE TEKRAR YAZIYORUM.BU SU SADECE KKTC ICIN GELMIYOR.ASIL ADRESI I-S-R-A-I-L``DIR.NICIN OLDUGUNU BEN IYI BILIYORUM.AMA YAZMIYORUM.BUNU DA SIZIN GIBI COK BILMISLER AARSTIRSIN.EVET,TURKCEN ZAYIF ISE YORUMLARIMI BASKALARINA TERCUME ETTIR VE DOGRSUNU SANA SOYLESINLER.BAHSETTIGINIZ RAKAMLAR BENIM KONUM DISINDADIR.OF BE.ANLATAMADIM GITTI!
 • :) ibo  lefgoşa - 16.08.2015 isimsiz bu defa fena toslamış adam rakamlarla konuşuyor helal :)))
 •    - 15.08.2015 KIBRISLIRUM KOMSUM KIPROS! YAZILARIMI BUYUK HARFLE YAZIYORUM.CUNKU SENIN GIBI IYI GOREMEYENLERE KOLAYLIK OLSUN ISTEDIM.HEPSI BU.HAKARETAMIZ ORTAMLARA GIRMIYORUM.SEN GIT DE RUM KARDESLERINLE UGRAS!
 • büyük harflerle yazan sular idaresi  kipros - 15.08.2015 isimsiz adam, yazılarını hep büyük harfle yazman bile ruhi durumunu yeterince açıklıyor . Evet israille ilgili söylediklerinde doğruluk payı olabilir ancak senin de bilmediğin çok şey var. Başkalarına ögrenmeyi tavsiye ederken bari saygılı bir dille yap. Bir kere o 70 M metreküp su degil israile ne rum tarafına ne türk tarafına yetmez . Bugun rum tarafının sadece denizden arıttıgı su miktarı 80 M metreküp üzerinde, baraj kapasitesi 400 M metreküp ve pınarlardan kuyulardan kullanılan da var. yani yaklaşık yıllık 600 M metreküplük kapasite var ve baraj doluluk oranına göre yaklaşık yarısı her yıl kullanılıyor. Kktc ye gelince , nüfusu gibi su kullanım miktarını bile bilmeyen bir topluma ne denilebilir. Rumların 1/3 u kadar kullansa 100 M ton eh 70 M ton iyi bir rahatlama saglar ama ne poletikacıların dedigi gibi 50 sene yeter ne de her taraf bahçe olur. İsrailin ise burnuna bile çekmeye yetmez bu miktar sen da rakamları bilmeden martaval sallama . Ha deneme projesidir dersen ok .
 • Mersinden geri dönen Bahcacı  Omorfo - 15.08.2015 aynı narenciye den tekrar alınan bir örnek , daha önceki tahlili yapan Antalya``daki AYNI LABORATUAR a FARKLI BİR İHRACAT mış gibi gönderilince NASIL TEMİZ ÇIKAR bana biri bunu izah edebilirmi ? hikaye okumayı kesin bize artık , esas ambargoyu uygulayan TC nin kendisidir .
 • edım   - 14.08.2015 Aynaya bakan yok.sucla Turkıye yı olsun bıtsın.ısraıl ozur de dıledı one mınute aldı bırakın ısraıl dusunsun.Amerıka da mart tezkeresıyle hayırı aldı buz kestı agzı olan konusuyo
 •    - 13.08.2015 SULAR IDARESI-KIPROS! BU SU PROJESI KONUSUNDA OGRENECEGIN COK SEYLER VARDIR.AMA KABUL ETMEN ICIN YUZ FIRIN EKMEK YEMEN LAZIMDIR.ANLAMAK ISTEMEYENLERE NE DERLER? NATO MERMER,NATO KAFA!BUGUN TC GENEL KURMAY BASKANLARINI BILE ABD-ISRAIL IKILISI SECTIRMEKTEDIR.ANLATABILDIM MI?ANLAMADINSA ARTIK O BENIM SORUNUM DEGILDIR.
 • Turk isverenler derken ibo  L``sa - 13.08.2015 su anda en iyisinin calisanlarina mudurlerine muhendislerine bile sigortayi asgariden odeyen ( yada odemesine izin verilen ) , her zaman 9-10 saat calistirip overtime odemeyen , 5 km guneyde perakende 30 euroya satilan mali cok sevdigini soyledigi kktc `devleti`ne 180 euroya sokan, calisanlari sendikali olmaya niyetlenirse hemen isten atan bu sebepten ozel sektorde calisanlarin korkudan sendikali bile olamamasinin bas sebebi kendileri X5 lerde gezip villalarda yayilan Turk isverenler , DUN BATSALAR BUGUN SEYREDEREK KUTLAMA YAPTIGIM 2. GUN OLURDU .
 • Ekonomi-Cözüm C.Yilmaz  Güzelyurt - 09.08.2015 Herkeste cözüm olunca ekonomi düzelecek diye bir görüs akim.Bugün Rum tarafina 6 milyon Euro harciyorsak cözümden sonra bu ne Kadar olur bilemem.Bilinen su ki bizim firmalarimizin nerdeyse tamami kapanacak veya rum firmalarina taseron olrak hizmet verecektir.Bir de kilisenin gecmiste Türk isverenlerini batirmak icin verdigi tesvikleri unutmayiniz.
 • su maaliyeti sular idaresi  kipros - 08.08.2015 bilmeden atan çok . önce imzalanan protokola göz atın sonra sallayın. 1- boru hattı mülkiyeti TC ye ait olacaktır 2- Su fiyatları boru hattı maaliyetini de kapsayacaktır meali , masrafları sen ( kktc halkı ) ödeycen mal benim olacak . Bunları bilmeden boş boş konuşmayın.
 •    - 08.08.2015 Sn EREN MAALESEF BOYLE CIDDI PROJELERE GEREKLI ONEMI VERMIYORSUN.HER YAPILAN BUYUK PROJELERIN ARKASINDA BASKA DEVLETLERIN MENFAATLARI ONCELIKLI OLARAK YERINI ALIR.MESELA DAHA DUN MISIR,SUVEYS KANALINA PARALEL OLARAK IKINCI BIR KANAL ACTI.CB SISI,DONUP DE HALKINA `` ISTE SIZE KANAL DA ACTIM,IS SAHASI DA!`` DIYEBILIR MI?HAYIR,DIYEMEZ.ONCELIJKLE BU KANALIN %90 MALIYETINI SUUDILER VE KATAR KARSILAMISTIR. DAHA ONCEKI SAVASTA KAPANAN SUVEYS KANALI YINE AYNI AKIBETE UGRAYIP AB``NIN GEMILERINE KAPALI KALMASIN DIYE IKINCI BIR KANAL ACTILAR.TORENE FRANSA CB DA KATILDI.AMA TC KATILMADI.NEYSE TC``DEN GELECEK OLAN SU DA SENIN KEYFIN ISTEDIGI ICIN GELMIYOR.BU SU KIBRIS``IN COZUM ANAHTARINI DA ELINDE TUTAN ISRAIL ICIN GELIYOR.ARASTIR VE OGREN.SONRA DA TC SENIN SUSUZLUGUNU DUSUNMEDIGI VE SENI ISRAIL``E ULASMAK ICIN SIRTINA BASIP BIR KOPRU OLARAK KULLANACAGI ICIN OTURUP AGLA.BU HALKIMIZ NIYE HERSEYE BOYLE CAHIL KALIYOR KI?HAYRET VALLAHI!
 • EDIM   - 08.08.2015 turkıyede cok ıyı markalar var ve krıterller cok yuksek
 • eren   - 07.08.2015 böyle imalar hiç hoş değil, türkiye daha dün 1.6 milyar tl lik bir proje ile adaya su getiriyo ve maliyetini kendi karşılayarak bu işe girişiyo, kimin için geliyo bu su?? karşılığında türkiyenin karı var mı? eğer 3 aylık bir prosedür varsa bilin ki türkiye nin bir bildiği vardır ya da adamlarda o işler öyle dönüyordur..!
 •    - 07.08.2015 Mersin kapısı açık mı kapalı mı onu bile tam olarak teşhis edememişiz ama görüyoruz ki iş adamları kendi yaşadıklarını anlatınca gerçekler çok da iç açıcı değil amborgo mu, kim uyguluyor acaba
 • Çiğdem Çizel   - 07.08.2015 İyi tatiller dinlenin yenilenin yeniden ada tv de sizi izlemenin keyfini bize yaşatın hak ediyorsunuz

:

:

:

: