Çim Alanlarındaki Yabani Otla ve Zararlılarla Mücadele

Çim alanlarında yabani otlarla zamanında ve uygun aralıklarla mücadele yapılmaz ise çim alanları kısa sürede bozulur.

Çim alanlarında yabani otlarla zamanında ve uygun aralıklarla mücadele yapılmaz ise çim alanları kısa sürede bozulur. Çünkü yabani otların özellikle geniş yapraklıları hızla gelişir, çim alanına kısa sürede yayılırlar. Bunlar kuvvetli kök ile mevcut çimlerin gelişmesine olanak vermezler. Mücadele ne kadar erken olursa o ölçüde etkili olunur. Mücadelede esas ağırlık, çim uygulamasından önce alınacak önlemlerdir. Uygulamadan önce toprağın sürülerek yabani otların tohum tutmasına meydan vermeden temizlenmesi ve gerektiğinde total yok edici kullanılmasıdır. Çimin ekilmesinden sonra yabani ot mücadelesi erken ve sık sık yapılmalı özellikle her biçimden sonra ortaya çıkan boşluklar ekim veya aktarma yoluyla tamamlanmalıdır. Böylelikle yabani otların çim alanına gelmesi engellenir. Otlar bıçakla değil ot kaşığı ile alınmalıdır.

BAHÇE VE ÇİM ALANINI İLAÇLAMA

Bahçenizdeki bitkiler zaman zaman hastalık ve zararlılara maruz kalabilir. Böyle durumlarda zirai mücadele bilgisi önemlidir. Rastgele ilaç kullanımı telafi edilemez zararlara yol açabilir. Bu nedenle mutlaka bir uzmandan destek almanız gerekmektedir. Bahçenizi zaman zaman kontrol ederek herhangi bir zararlı ya da hastalık görüldüğünde bir uzmana danışmanız gerekir. Mediterranean Gardener bu tecrübeye ve lisanslı uzman kadroya sahiptir. Hemen yerinde tespit yaparak en doğru mücadele biçimini en uygun zamanda uygulayarak, bitkilerinizi hastalık ve zararlılardan arındırabiliriz.

ÇİM ALANLARA DİKKAT

Çim alanları diğer bitkilerden çok daha fazla hastalık ve zararlılara maruz kalırlar. En büyük düşmanı yabani otlardır. Her şartta kolayca büyüyebilen bu bitkiler bir de bol su, gübreyi görünce çok kısa sürede çim alanlarını kaplayabilir. Besin ve suya ortak olurlar. Yoğun kökleri çim köklerini sıkar, bazı türlerin geniş yaprakları çimlerin üzerini kaplayarak bunların havasızlıktan ölmesine sebep olur.

ALINACAK TEDBİRLER

Temiz bir çim alanı için çok iyi bir ön hazırlık yapılmalı, tohum ekmek için fazla acele edilmemelidir. Özellikle dışarıdan toprak getirilmişse yayıldıktan sonra mutlaka bir bekleme süresi geçirilmelidir ki, taşıdığı yabani ot tohumları filizlensin ve ayıklanabilsin. Herbisitler (ot öldürücüler) de dikkatli kullanılmak şartı ile iyi bir ön çözüm olabilir.

Mümkünse çim ilkbaharda ekilmelidir ve iklime uygun tohum seçimi yapılmalıdır. Bizim iklimimize uygun olan türler kikiyu (Avusturalya) çimi, Bermuda çimi, paspalyum seashore ve festuca çimidir. Çim alanları her zaman kontrol altında tutulmalıdır. Problem küçükken mücadele kolay olur. Bahçe elden gittikten sonra mücadeleye başlamanın anlamı olmaz. Tek tük bitkiler önce çatal çapa veya ot çekici aletle sökülebilir. Köklerin kolayca çıkması için toprak ıslak olmalıdır. Bahçenin çim ekilmeyen sebze, meyve bahçesi gibi bölgelerinde kesinlikle yabani ot barındırılmamalı, olanlar tohuma kaçmadan ayıklanmalıdır.

Düzenli biçim de yabani otların tohuma kaçmasını önleyerek problemi azaltır. Çim biçme öncesinde alan esnek tırmıkla hafifçe tırmıklanırsa yıllık otlar ve yayılıcı bitkiler havalanarak dipten biçilir. Böylece bir kısmı tamamen yok olur. Veya yayılması önlenir.

Biçilen artıklar daima sahadan uzaklaştırılır. Çim biçme makinelerinde mutlaka ot toplayıcı sepet kullanılmalıdır. Çim alanları kuru yaprak ve bitki artıklarından devamlı temizlenmelidir. Bu artıklar hem çimleri havasız bırakır, hem de çürüme sırasında her türlü hastalık ve zararlılara zemin hazırlar.

Azot bakımından zayıf topraklarda yabancı otlar sahayı çabucak istila eder. Yaz sıcaklarında çimler sararıp solarken yabancı otlar yemyeşil adacıklar meydana getirir. Bu durumda çim alanı azot oranı fazla bir çim gübresi ile güçlendirilmelidir.

Herbisit (ot öldürücü) çeşitleri ve kullanımı
Herbisit ile karışım halindeki çim gübreleri kullanmak yabani ot sıkıntısına en iyi çare olabilir. Granül şeklindeki bu gübreler tavsiye edilen oranda çimlere serpilir. Böylece aynı anda hem besin verilmiş, hem de otlarla mücadele yapılmış olur. Bu yöntem biraz pahalıdır. Ancak daha kontrollü kullanılabildiği için az risklidir.

Sıvı ilaç kullanılacaksa 10- 15 gün evvelden çimlere gübre verilerek kuvvetlendirilir. Sıvı ilaç ölçüsüne uygun olarak suyla karıştırılır ve bir pompa ile çimlere eşit oranda püskürtülür.
Bu uygulamalardan anında netice beklememelidir. Verilen ilaç önce bitkilerin yaprakları tarafından emilir ve köklere yollanır. Bir süre sonra kökler çürür ve toprak üstündeki bitki ölür. Bu 1-2 haftayı bulabilir. Bütün bu ilaçlar sadece çime benzemeyen geniş yapraklı otlara karşı etkilidir. Ekşilice, turp otu, hindiba, devedikeni, kuş otu gibi. Çim formundaki çayır otları bu dozdaki ilaçtan hiç etkilenmezler. Onları öldürecek miktarda ilaç aynı zamanda çimleri de yok edeceği için kullanılamaz. Yıllık çayır otları düzenli biçilme ile kısa sürede
kaybolurlar.Add comments

BAHÇE İLAÇLAMA

Siz bahçe severler boş zamanlarında gönül rahatlığı ile dinlendiği mekanlar olan bahçelerinizin, rahat ve huzurlu bir yaşam için mutlaka zararlı haşerelerden arınmış olması gerekir. Bunun için mutlaka, bahçelerinizin temiz tutulması, bahçelerin periyodik olarak ilaçlanması gerekir. Ayrıca bahçelerinizde bulunan sebze ve meyvelerimize zarar veren haşereden kurtulmanın tek yolu; yasal çalışan ilaçlama şirketlerinden yardım alarak bahçe ilaçlaması yapılmalıdır. Şayet bahçenizden yüksek verim almak istiyorsanız mutlaka bitkilerinize zarar veren haşere gurubu ile mücadele ediniz.

Kullanılan yanlış ilaç ve yapılan yanlış müdahale bahçenize zarar verebilir ve hatta tamamen kurumasına neden olabilir. Bahçenizdeki haşere türü ne olursa olsun hiç fark etmez her türlü haşereye karşı profesyonel mücadele veren Mediterranean Gardener siz bahçe severlerin her zaman hizmetindedir. Bahçeleriniz için kullanılan her türlü ilaçlar ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanır. İlaçlama ekibimiz tecrübeli ve profesyonel kadrodan oluşmaktadır, bahçenizde her türlü zararlı böceklerle mücadele etmektedir.

Bu haber 189 defa okunmuştur

:

:

:

: