Yarını öngörmek yetmez, hazırlamak lazım

Aşağıdaki yazıyı 14 Mart 2013 de yazmıştım
Aşağıdaki yazıyı 14 Mart 2013 de yazmıştım
Hani bizim ülemanın TL KALEDİR YIKILMAZ, TL ye gelin diye tellalık yaptığı.
GÜNEY BATTI, şimdi bize teslim olur diye zil takıp oynadığı
HİDROKARBON HEM ÇÖZÜM HEM REFAH getirir diye rüya gördüğü
Rum un da kendini petrol denizlerinin harunu gördüğü şu dönem!
Yukardakilerden hiç birinin gerçekle örtüşemeyeceğini sıraladığım bu eski yazıdan dolayı hiç de içim rahat değil!
Aynı yazıda bizim siyasilerimizin, uzmanlarımızın,erk sahibi eşrafımızın ne kadar aciz kaldığını ve Kıbrıs Türküne yarar getirecek hiç bir çalılma yapmadıklarını, yapamadıklarını da paylaşmıştım.
‘’Ne de iyi olmuş Rumda patlayan bu kriz .
Özellikle sesini pek bir üretimle, icraatla, Kuzey Ekonomisine katkı ile duyuramayan, bütün açık ve gediklerini ebeveyinlerinin cebinden kapatan , ne kadar Ruma laf atarlarsa o kadar aferin alanlar, terfi alanlar, seçim destek kaynakları alanlar , bir gün bile kuzey ekonomisini içine sürükledikleri çıkmazı anlamaya çalışma ihtiyacı olmayanlar, gazetelerde, televizyonlarda, radyolarda, konferanslarda, döşüyor da döşüyor. TL ye gel, bizde çok var, size de verirler, Kıbrıs Lirasına dön, basar basar dağıtırsın. Anlaşma masasına gel ama bizim dediklerimizi yap, zaten battın, daha da batarsın yapmazsan.
Eski bayramlara özlem niye, işte yeni bayram, hergün bayram!
Bu nutukları atanların hangisi oturup bu krizin Kuzey e maddi zararlarını hesapladı?
Hangi resmi kurum bu krizin bize neye malolacağını öngörmeye çalışıyor, bugün, bir yıl sonra, 5 yıl sonra!
KRİZ RUMU MECBUR EDECEKMİŞ BİZİMLE ANLAŞMAYA!
Oh ne iyi, dünya da belki de bir ilk olacak, ekonomik krizden dolayı ‘milli davada’ sapma. Biz 63-74 arası öyle mi yaptık? Kuzey Vietnam mı öyle yaptı? Küba mı pes etti Amerikanın ve dünyanın kuşatmalarına? Ekonomik çöküşteki İngiltere mi Falkland Adalarını Arjantin’in keyfine bıraktı? Bugünkü Kuzey Kore’nin içler acısı ekonomisi mi teslim oldu Güney Kore’ye? Gazze de, Filistinliler teslim bayraklarını mı açtılar İzrailin ateş ve para gücüne karşı?
Öyle ya, Yunanistan da krizin tam merkezinde, sanki 8 rihter deprem ama duyduk mu Türkiye ile olan ada kıta sahanlıkları, münhasır ekonomik bölge sorunları, Bulgaristan ile olan, Makedonya ile olan, Arnavutluk ile olan sorunlarını ekonomik krizden çıkabilmesi için kullandığına?
KIBRIS’A ANLAŞMAYI KRİZ GETİRMEYECEK, kolaylaştırmayacak.
İlgili tarafların birbirlerinin hassasiyetlerine ve uluslarası hukuğa verecekleri değerler getirecek. Kıbrıs sorununa çözümü karbohidrat yataklarının paylaşımı getirmeyecek. Tarafların ciddi çalışmaları, taahütlerini iyi hesaplayıp, bir diğerlerine göstereceği saygı ve anlayış getirecek.
GÜNEYDEKİ KRİZ, ANLAŞMA OLSA DA, OLMASA DA BEDELLER ÖDENEREK, ACI REÇETELER UYGULANARAK, KAMU VE ÖZELDEKİ TASARRUFLARLA, YENİ VE DAHA SÜRDÜREBİLİR REEL KALKINMA MODELLERİ İLE YILLAR İÇİNDE AŞILACAK.
Bizim seçilmiş ve atanmışlar bu konularla pek ilgili değil ama şu anda Güney de dünya kadar dünya çapında değer olan uzmanlar çıkış yollarını ve senaryoları değerlendiriyorlar, hiç de küçümsenecek bir gayret değil. AB nin ve dünyanın kriz deneyimleri ve çıkış yollarından örnekler seçiliyor.
Afroditin Ateşini, Kıbrıs’ta anlaşma olsa da olmasa da en uygun yöntemler ile paraya dönüştürecek alternatifler ülkelerarası, şirketler arası, ekonomik işbirliği örgütleri arası çalışmaların ödev konusu bu aylarda.
Ama bizimkiler bu karmaşık oyunlarda, kimlerin neler yapabileceklerini araştırıp düşünerek, zararlı ve kimbilir birlik ve bütünlüğü bozabilecek davranışlara girip bayramımıza gölge düşürmek istemezler. Ya ya ya, Şa şa şa Güney’deki kriz çok yaşa! ‘’
E , bırakın TL nin bu arada % 50 değer kaybını,
Bırakın Güneyin süratle Krizden çıkmada gösterdiği başarıyı,
Hidrokarbon un ne zenginlik ne de çözüm getirmeye yanaşmadığını,
Hala bizim bu konuların hiçbirinin insamıza etkisini düşünen, sorgulayan devletin bir kurumu yok!
VARSA YOKSA ZAMAN KAYBI!
Bu haber 322 defa okunmuştur

:

:

:

: