Sevr’in çöpe atıldığı gün

Gördüğünüz harita, Osmanlı Devletinin, İtilaf Devletleri ile yaptığı Mondros Mütarekesinden sonra, Sevr’de yapmış olduğu anlaşma ile Anadolu’nun, itilaf devletlerince paylaşımını gösteren haritadır.

 

 

 

 

 

 

Gördüğünüz harita, Osmanlı Devletinin, İtilaf Devletleri ile yaptığı Mondros Mütarekesinden sonra, Sevr’de yapmış olduğu anlaşma ile Anadolu’nun, itilaf devletlerince paylaşımını gösteren haritadır.
Burada, Türk Ulusuna, verilen, şimdiki İç Anadolu ve Avrupa Yakası ile Anadolu yakasından oluşan, küçük bir coğrafya parçası.
Diğer 6 bölge, itilaf devletleri tarafından paylaşılarak, akabinde de, bu devletlerin işgal orduları tarafından, işgal edildi.
600 yıllık, Osmanlı İmparatorluğunun vatandaşları, ilk kez, işgallerle karşı karşıya kaldılar.

10 Ağustos 1920‘de, Osmanlı Hükümeti tarafından gönderilen heyetin, imzaladığı ve Anadolu coğrafyasını, 6 işgalci devlete pay eden haritanın, meydana gelmesi sağlandı.
Sevr’e giden yolu tıkmak için, 5 ay önce Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920 ‘de, TBMM’ni toplayarak , yeni meclisin bu anlaşmayı kabul etmeyeceğini, tüm dünya devletlerine duyurdu.
TBMM’nin bu duyurusunu, hafife alan itilaf devletleri, Anadolu’nun işgaline hız vermişler, tıpkı Kıbrıs’ta olduğu gibi, Anadolu’daki masum sivil Türk kardeşlerimizi, Batılıların destekleri ile, işgalci Yunan askerleri tarafından, katletmeye başlamışlardı.
Türk Ulusunun, tek bir çaresi kalmıştı.
“Ya istiklal, ya ölüm. “
Bu parolayla yola çıkan, Türk Ulusu, Mustafa Kemal’in önderliğinde, Anadolu’yu, düşmandan temizlemek için, her türlü olanağını kullanarak, düşmanla savaşmaya karar verdiler.
Bunun için Mustafa Kemal, 1919 Mayısın 19‘unda Samsun’a çıktı.
Erzurum, Sivas Kongrelerini topladı.
Ankara’ya geçti.
Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Ankara’da meclisi toplayıp, TBMM Hükümetini oluşturdu.
Anadolu, 1920‘den itibaren, işgal edilmeye başlandı.
Mustafa Kemal, Anadolu topraklarının işgaline ancak, iki yıl dayanabildi.
Bugünkü gibi.
26 Ağustos 1922‘de, Koca Tepeden Ordularına şu komutu verdi:

“ORDULAR İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ’DİR. İLERİ .”
İşgalin ve boyunduruğun, ne anlama geldiğini, Anadolu’nun işgali ile tadan Türk Halkı ve bağrından çıkardığı Türk Silahlı Kuvvetleri, 4 günde, işgal güçlerini, Anadolu’ya çıktıklarına, bin pişman ettiler.
4 günde, İşgal ordularını hallaç pamuğu gibi, dağıttılar.
9 Eylül’de ise, Türk Ordusu aldığı komutu yerine getirerek, Akdeniz
sahillerine indi.
Bugün, Türkiye’mizi bölen, Avrupa’nın “tek dişi kalmış canavarına” peşkeş çeken SEVR PAÇAVRASININ, Mustafa Kemal ve onun öncülüğünde Türk Milleti ile birlikte, çöpe attığı gündür.
Bu gün ayni güçler, bu paçavrayı çöplükten çıkarıp uygulama çabası içerisindeler.
Boşuna gayret.
Buna ne dış güçlerin, ne de onların içerideki piyonlarının, gücü yeter.
Türk Ulusu sabırlıdır.
Sabrının taştığı anda da, neler başardığı, tarih sayfalarında yazılmaktadır.
Bunu en iyi, batılılar bilmektedir.
Tarih sayfalarını, bir karıştırsınlar.

Bu haber 2752 defa okunmuştur

:

:

:

: