Çözüm olmazsa ne olacak?

Üç haftalık bir aradan sonra, yine, yeni, yeniden bu köşeden sizlere ulaşmak güzel.

Üç haftalık bir aradan sonra, yine, yeni, yeniden bu köşeden sizlere ulaşmak güzel.
Üç hafta boyunca dinlenmeye, gündemden çok da kopmadan, uzak durmaya ve zaman ayıramadığım herkese ve her şeye zaman ayırmaya çalıştım.
Elbette mümkün olanı, mümkün olduğu kadar yapabildim.
Ülkede önemli konular yıllardır olduğu yerde.
Yıllardır aynı önem ve hassasiyetle, birbirleriyle ilişkili yaşamsal meselelerimiz var.
Kıbrıs sorunu ve buna bağlı çıkmazlar.
Memlekette çarklar dönmüyor, kuzeyde dev Türkiye ve güneyde dünya ile bütünleşmiş, AB üyesi, güney Kıbrıs arasında sıkışmış bir yapı.
Durum bu olunca, hem Türkiye, hem de güneydeki gelişmeler bizi etkiliyor.
Bir de bizim çıkmazlarımız eklenince, iş daha da karmaşık bir hal almakta.
Kıbrıs sorunu müzakere süreci devam ediyor, mülkiyet, bu konu ile ilgili bilgi kirliliği, bunu fırsata çevirenler, endişelenenler ve suiistimal edenler.
Üretmek yok, sadece olmayan gelişmeler üzerinden yorum yapmak, tamamen algı operasyonu ile halkı kandırmak.
Artık bireysel değil de, toplumsal düşünmenin zamanı gelmedi mi?
Bunların hepsini yapmak kolay, zor olan doğruyu bulmak.
Doğruyu herkes biliyor ama çoğunun işine gelmiyor.
“Nasıl olursa olsun” yaklaşımıyla hayat bulacak bir çözüm modelini benimsemiyorum.
Çözümün adından çok içeriğine önem verilmeli, Kıbrıs Türk insanını bugünkü olumsuzluklardan kurtaracak her modelin adı “çözümdür”.
Söylediğim gibi benim için çözümün adı değil, içeriği önemli.
Çözümsüzlüğü, üstelik daha en başından savunmak, bugünkü yapıyı savunmakla eş anlamlı.
Mahkemeye yansımış bir olay konuşulurken ilk söylenen şudur;
“Olay mahkemede, dava sürerken konuşmak doğru olmaz”.
Yani sonuca odaklanmak lazım.
Konuşulmasın demiyorum, ama konuşulanlar var olduğu çerçevede olsun.
En yetkili ağızlar, özellikle mülkiyet konusuyla ilgili endişelenecek bir noktada olunmadığının sürekli altını çiziyor.
Bu süreç canlı tutulmalı, sadece Rum basını dikkate alınarak, içinde bulunulan bilgi kirliliğinden faydalanarak, yapılan aslında bu ülkeye ve ülke insanına en büyük zarardır.
Kıbrıslı Türklerin en büyük çıkmazı;
Çözüm olmazsa ne olacak?
Çözümsüzlük sonrasında bir belirsizlik hâkim.
Bununun izahatını veren yok, bu gidişat nereye kadar, çözüm olmazsa, kuzey Kıbrıs nasıl bir şekillenme, nasıl bir istikrar düzenine kavuşacak?
Bu ülkede yaşanan birçok olay dünyanın en geri kalmış ülkelerinde bile yaşanmıyor, yaşansa bile bu kadar sıradan, bu kadar kabullenilmiş, bu kadar içselleştirilmiş olmuyor.
Peki, yıllarca mücadele etmiş bu ülke insanının çocukları, siyasi düşüncelerine göre ayrılmaya, haksızlığa, adaletsizliğe, ülkeye ait her türlü imkândan uzak tutulmaya, yolların, dağların, denizlerin, keyfi ve şahsi çıkarlar uğruna kullanılmasına devam mı edilsin?
İstediğimiz bu mu, her türlü hukuksuzluğun hüküm sürdüğü bu ülke de insan odaklı, hukukun var olduğu, fırsat eşitliği ve adaletin temel kabul edildiği bir yaşamı istemiyor muyuz?
Şimdi şöyle bir düşünce aklınıza gelebilir;
Bunları yapmak için çözüme mi ihtiyacımız var, bunları biz yapamaz mıyız?
Tablo ortada yapamıyoruz, bundan sonrada yapamayacağız.
Sadece konuşup, eleştirip, homurdanacağız, her zaman yaptığımız gibi.

Bu haber 1301 defa okunmuştur
 • LONDRALI  U.K - 02.09.2015 Kibrisa sonradan gelme getirilme mustafa . yakinda gemi ile kendi oz memleketine GONDERILECEK gidici yerlesik . sen kendine neden girneli diyorsun ben onu anliyamadim ..
 • Avrupalı Yunanların Asyalı Kıbrıs adasındaki serüvenleri Alexy Flemming  Massachusetts, MA - 02.09.2015 Hasan Lefke, Kıbrıs adasının tarihi MÖ 9000de başladı. Adada, Helenistik (Yunan, Rum) dönem MÖ325te başladı. Yaklaşık 9000 yıl boyunca, adada HİÇBİR YUNAN/RUM yoktu! 1191de başlayan Frenk ve sonrasındaki Venedik hakimiyeti boyunca, katolikler, Rumların TEK BİR TOPLU İĞNEYE bile sahip olmasına (mülkiyet hakkına) izin vermedi. Türkler 1570de adaya geldiğinde, Rumların üzerine kayıtlı HİÇBİR ŞEY YOKtu. 1700lerin sonunda, Türk Kıbrıslılar adanın nüfusunun Yüzde75ini oluştururken, Rumlar Yüzde25 oldukları halde pişkince Enosis peşine düştüler. Rumların ve İngilizlerin, 1878 sonrası EVKAFın mallarını, tapudaki usülsüzlüklerle iç etmesinin hukukta hiçbir geçerliliği yok. AİHM, KKTC kanunlarını tanıdı. ÇALIP ÇIRPMAYLA SAHTEKARLIKLARLA ELDE ETTİKLERİ, Almanların Südetteki sonlarıyla aynı olacak: bu ``ARSALAR, MÜLKLER`` ZIRNIK VERİLMEDEN kamulaştırılacak. Çekler, Slovaklar, Polonyalıları ZIRNIK VERMEDEN Almanlarınkini kamulaştırdı. ONDA BİR, yakında ONDA SIFIR OLACAK.
 • isimsiz sürgün.. mustafa  girneli - 02.09.2015 Sen ruyanda görürsün... sizi Filistin gibi yaptıklarında, rum kaziğıni hissedeceksiniz. Bundan kuşkun olmassın. Kız sen rumla gerdeğe gir ve daha sonra hayalinle baş başa kal. Isimsiz sürgün, birtanyanın beslemesi... erkeksen ismini ver, rumlar isimmi verdi sana yoksa, nikos
 • Elma ile armut Hasan Mehmet  Lefke - 02.09.2015 -2002``de Türkiye memurlarına maaş mı ödeyememiş? -2002``ye kadarki hükümetler, ekonominin gereğini yapamamışlar, ve biraz da siyasal konjonktür nedeniyle bir kriz olmuş, ama memur maaşlarını ödememe durumu hiçbir zaman olmamış -Doğuda Ermenistan``a, batıda Yunan``a toprak verme konusunu, anlamak ta mümkün değil. -Türkiye uluslararası, anlaşmalarla kurulmuş, sınırları belli, vatandaşları belli, toprağı, ordusu, parası, herşeyi kendisinin olan bir ülke, -Topraklarının %80``i Rumların olan, dünyanın tanımadığı, iane ekonomisine dayanan, vatandaşı olmayan bir ülkenin alt yönetimi ile karıştırmak, -Sadece elma ile armudu toplamaya benzer. -Olmayan egemenlik ve senin olmayan toprağı vermek, vermek mi? -Çinlisi yatırım mı yapıyor? -Eğer Türk malına yapıyorsa mesele yok. Ama yok eğer Rum malına yatırım yapıyorsa, ve olası bir anlaşmayı düşünmeden yatırımı, AF G````yurt kafası ile yatırıyorsa, uluslararası mahkemelerde yargılanması, ve bu işlere tevessül edenler gibi ceza yemesi çok uzun...
 • DÜNYADA BİRLEŞME YOK! DÜNYADA YALNIZCA AYRIŞMA VAR! Alexy Flemming  Massachusetts, MA - 01.09.2015 Dünya’da Federasyonlar, Konfederasyonlar, Merkezi Hükümetli Ülkeler Bitiyor: SOVYETLER BİRLİĞİ (FEDERASYON): dağıldı! YUGOSLAVYA (FEDERASYON): dağıldı! ÇEKOSLOVAKYA (FEDERASYON): dağıldı! SIRBİSTAN-KARADAĞ (FEDERASYON): dağıldı! (AYNI IRKLI, AYNI DİNLİ, AYNI DİLLİ DE AYRILDI!) Marşal Adaları, Mikronezya Karolin Adaları, Palau (ABD’den (FEDERASYON) ayrıldı!) Federasyonların, Konfederasyonların, Devletlerin AYRIŞMASI HİÇ BİTMEYECEK: Trinistra, Filistin, BatıSahara, Grönland, Quebec, Wallonia, Flanders, Katalonya, Bask, Padova, Kuzey İrlanda, İskoçya, Somaliland, Putland,... ZORLAMAYLA BİRLEŞTİRİLENLERİN KADERİ HEP IZDIRAP: 1. BELÇİKA (FEDERASYON): Hükümetsiz Geçen Süreler [Seçim Yılı / Hükümetsiz Süre] 13.06.2010 Hükümet, 541 günde kuruldu!; 2007 194 gün; 1992 102 gün; 1988 148 gün; 1979 107 gün. 2. IRAK (FEDERASYON): Fiilen DAĞILDI. 3. BOSNA-HERSEK (FEDERASYON): 2013-2015, halk artık 1995``te Dayton``la dayatılan işlemez yapıya HAYIR diyor.
 • girneli mustafa    - 31.08.2015 seni londralı veya rum veya başka bir kıbrıslı yollatmayacak boşuna gofgozlanma, seni kim getirdiyse yine o gönderecek sen de `` binbaşım sancağı katlarken ağlıyordu `` şiirleri okuyacaksın canım merak etme .
 • Krizden kurtulmak için toprak ve egemenlik vermek AF  G``yurt - 31.08.2015 Lefke Hasan, 2002de Türkiye memuruna maaş ödeyemeyecek kadar dip yapmış, besbeter olmuştu. Türkiye, Doğu Anadoluyu Ermenistana, Trakyayı Yunana vererek mi krizden kurtuldu? Krizden kurtulmak için toprak verilseydi, on yıldır 500 milyar dolar dış borcuna rağmen Yunanistan Egedeki niye tek bir kayalığını bile vermedi? KKTC, Türkiyenin 232de biri kadar küçük. Türkiye, sistemi düzelttiğinde, 9 yılda düze çıktı. Türk Kıbrıslılar, sistemlerini düzeltirlerse 1 yıl bile düze çıkmaya yeter. Bu kötü sistemde bile, elalemin Çinlisi bile, binlerce kilometre öteden İskelede yatırım peşinde.
 • ``Çözüm=Birleşme`` ve ``Anlaşma=Çözüm`` şartlandırmasına kanmıyoruz Alexy Flemming  Massachusetts, MA - 31.08.2015 Rumlar, yüzyıllardır, Türklerden tiksindittirilerek yetiştirildi yetiştiriliyor. Rum ATAsözü: Türkos kalos mono nekros, En iyi Türk, ölü Türktür. 1963-74 arasında katledilen ve vahşice kör kuyulara gömülen 2800 Türk Kıbrıslı (Türk Kıbrıslıların yüzde üçü) için tek bir Rumun ceza alması şöyle dursun, soruşturma geçiştirmiş bir tek Rum bile yok. Dünyanın ``SON fırsat`` nitelediği önümüzdeki referandum, sadece BİRLEŞME referandumu değil, aynı zamanda AYRIŞMANIN ONAYLANMASI (SELF-DETERMİNASYON) referandumu. Rumlar EVET dese de Türk Kıbrıslıların HAYIRı referandumun sonucu kabul edilecek; referandum BMce tanındığından ve RESMEN GEÇERLİ olduğundan, Türk Kıbrıslıların KENDİ KADERİNİ KENDİSİNİN BELİRLEDİĞİ tescillenecek. Önümüzdeki referandumda, ``Hayır=Ayrı Kalacağız``, Tanınmışlık ve BM üyeliği sağlayacak. 2004ün ``Evet=Ayrışmak istemiyoruz``u BİLE, OIC ve ECOda ``Türk Kıbrıs Devleti`` sağladı! 1990dan bu yana 37 yeni ülke. Hepsi de AYRIŞMAYLA. Birleşen 1 tane yok. Dünyayla birlikte hareket...
 • LONDRALI  U.K - 31.08.2015 kibrisin kuzeyine sonradan gelme yerlesik mustafa girne . birtanya nedir ? nerdedir ? kimdir ? bir yaz da bilelim .
 • Salla pulları zarları! Hasan Mehmet  Lefke - 31.08.2015 -Alexy Flemming Massachusetts, MA diye biri. -K/Türk mü? Belli değil. -KKTC kanunlarını AİHM kabul etmişmiş de, -Enayi Rumları bu şekilde kazıklayabiliyormuşuz da, -Çözüm olmaması iyiymiş, -Çünkü İngiltere``de denizaşırı ücret ödemeden çocuklarımızı okutacakmışız da. -AB``de milletvekillerimiz almaları için bize taviz vermeye devam etmek zorundaymış da, -KKTC Kosova gibi yoluna devam edecekmiş de, -Türkiye``den su gelmiş de, -Gerisi zaten okumaya değmez. -Salladıkça sallamış. -K/Türkler 1974``den beri bu tür palavraları çok dinledi, -Gelinen noktada: 1)Uyuşturucu, beyaz kadın, kumar ve insan kaçakçılığının at koşturduğu, 2)Türkiye``nin aktardığı milyarlarca doların iç edildiği, 3)Türkiye para vermezse memur maaşlarını bile ödeyemediği, 4)Yakındoğu üniversitesi basketbol takımının bile Türkiye``de maç yapamadığı, 5)Rumlardan kalan yüzlerce sanayi tesisinin batırıldığı, 6)THY, Sanayi holding, Cypruvex``in batırıldığı, Bu madranın son bulmasını istiyor.
 • Referandumda Hayır = Türk Kıbrısta Azınlık Sorununun Olmaması Alexy Flemming  Massachusetts, MA - 31.08.2015 9) Dünyada nice ülke, azınlık sorunuyla kan ağlıyor. Türk Kıbrısın şimdi azınlık sorunu yok. İçimize (KALICI) YABANCIyı karıştırmadığımızdan rahat edeceğiz. 1. Kırım: Vaktiyle Rusya``yı içine karıştırdı. Şimdi, Kırım, Rusya``nın! Ukraynalılar Kırıma Turist olarak bile giremiyor. 2. Belçika: 1830da Flamanlarla (Kuzeybatı Avrupa Hollandalıları) Valonları (Kuzeybatı Avrupa Fransızları) zorla birleştirdiler. Brüksel YÜZDE100 Flaman şehriydi. Şimdi, Flamanlar Belçika nüfusunun YÜZDE60ı olmalarına rağmen ayrılamıyorlar. Brüksel, neredeyse tamamen Fransızlaştı. Flamanlar, kendi topraklarından (Brüksel), minik ilçe (Brüksel-Hal-Vilvorde) kapma peşindeler. Nerden nereye. 3. Doğu Ukrayna (Ukrayna?): DONETSK Halk Cumhuriyeti, HARKOV Halk Cumhuriyeti, ODESSA Halk Cumhuriyeti, LUHANSK Halk Cumhuriyeti, UKRAYNANIN DOĞUSUNA TONLA RUS KARIŞTIĞINDAN PEYDAHLANDI. ELAMcılar ``LAPTA HALK CUMHURİYETİ``, ``ÇATALKÖY HALK CUMHURİYETİ`` ilan edecek. DOĞU Ukraynada Ruslar nüfusun Yüzde30uyken ayrıldılar.
 • sürgün... mustafa  girne - 31.08.2015 Londrali, tıpkı senin birtanyaya sürgüne gittiğin gibi.... yanliz biz senin gibi değil. Bizi buradan rumda olsa, kariçlariz... sıkıyosa gel.
 • LONDRALI  U.K - 31.08.2015 yerlesikler sonradan gelmeler AYSE bavullari hazirlansin .. gemiler geliyor . ..
 • teoman ılıcak   - 31.08.2015 KKTC AHİM falan filan mesele uluslarasaı durumdan çok içimizdeki istikrarsızlıktır ona halledemedik uluslarasını çözeceğiz komik olmayın
 • REFERANDUMDA HAYIR Alexy Flemming  Massachusetts, MA - 31.08.2015 5) Türkiyeden su geldi. Mesarya ve Güzelyurt elimizde kalacağından, bu SUYU DEĞERLENDİREBİLECEĞİZ. Toprak verildiğinde, elde su olsa bile bi nane olmaz. 6) Solomu ve Tasosu Derinyada KKTC askeri durdurmuştu. Kesin ve kontrol edilebilir Türk Kıbrıs sınırları hala varolmaya devam edecek. ELAMcılar motorsikletleriyle Girne limanında fink atıp, turistleri rahatsız edip, turizmimizi baltalayamayacak. 7) Münhasır Ekonomik Bölge MEB, karadan denize 200 km kadar uzanabiliyor. Sadece 31 km2 lik Maraşın bile KKTC toprağının BeşteBiri kadar devasa MEBi var. Türk Kıbrıs, Akdenizdeki bu devasa MEBin sahibi olmaya devam edecek. Doğalgaz petrol bulunduğunda, su boruları nasıl döşendiyse yine borularla bunlar Türkiyeye rahatça gönderilebilecek. 8) Güney Kıbrıs ve Mısırın Kıbrıs adası tarafındaki doğalgaz ve petrol için Fizibıl tek güzergah KKTC-Türkiye olduğu için, ABD ve Avrupa peşimizde koşmaya devam edecek.
 • Alexy Flemming  Massachusetts, MA - 31.08.2015 1) KKTC kanunları Avrupa``da (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) kabul edildi. Çözüm olmazsa da KKTC kanunları AİHM``de kabul edilmeye devam edecek. 2) KKTC TMK, ONDA BİR fiyatına Rum arsalarını mülklerini kamulaştırıyor ve bu AİHMce kabul ediyor. Çözüm olmazsa da, KKTC TMK ONDA BİR hatta ONDA SIFIR (ZIRNIK VERMEDEN) ile kamulaştırmaya devam edecek. Çekler, Slovaklar, Polonyalılar kamulaştırdıkları Alman arsa ve mülkleri için ZIRNIK VERMEDİLER. 3) KKTCdeki Kıbrıs Cum vatandaşları, çözüm olmazsa da yine Kıbrıs Cum vatandaşı kalacak ve İngilterede overseas denizaşırı ücreti ödemeden çocuklarını okutabilecek. Rumların, kuzey Kıbrıs toprağında hak iddiasına devam edebilmeleri için, Türklere vatandaşlık vermeye devam edebilmeleri şart. Ayrıca, ABde 4+2 milletvekilleri var. Sırtımızdan bedava kazandıkları +2Rum milletvekiline devam edebilmeleri için, Türklere şimdiye kadar verdikleri tavizleri aynen devam ettirmek zorundalar. 4) KKTC, Kosova gibi yoluna devam edecek. 108 ülke Kosovayı tanıdı
 • vatandas   - 31.08.2015 Yine siyasi cozum olmazsa karada Mal tanzim komisyonu ve AIHM cozecek ,.. ama denizde ve havada kim cozecek??
 • canan bayık   - 31.08.2015 HİÇBİR ORTAM BUGÜNDEN KÖTÜ OLAMAZ EN BAŞTA KENDİMİZE GÜBENİMİZİ VE ZAMANLA DA MAKAMLARA OLAN SAYGIMIZI KAYBETTİK BÖYLE GİDERSE HERŞEY DAHA KÖTÜ OLACAK
 •    - 30.08.2015 Hoşgeldiniz çözüm olsun ama istediğimiz gibi olsun iki devlet esasına uysun

:

:

:

: