Çim alanlarının ilaçlanması ve tamiri

Sıcakların azalmasıyle bahçemiz ile daha fazla ilgilenmeye başlamamız gerekmektedir. Bu günlerde çim alanımız ile başımız dertte olabilir.
Sıcakların azalmasıyle bahçemiz ile daha fazla ilgilenmeye başlamamız gerekmektedir. Bu günlerde çim alanımız ile başımız dertte olabilir. Malum çimler sararmış, hastalık kapmış ve otlarla dolup kötü bir görünüm almış olabilir. Bu durumdaki çim alanını acilen bakıma almalıyız. Tabii ki ilk iş olarak yabani otlardan kurtulmalıyız. Yabancı otlardan kurtulmanın en hızlı ve etkili yolu ise uygun herbesit (geniş yapraklı bitkiler için ot ilacı) kullanmaktır. Böylece çimlerin arasında çıkan geniş yapraklı otları kurutup, çimlere de en az tahribatı vermiş olacaksınız. Yabani otları kuruttuktan sonra çimleri çok kısa en az 4-5 cm biçmeniz gerekir. Bu işlem çimleri gençleştirmemize yardımcı olacağı gibi kalan otların da kurumasını sağlayacaktır. Ayrıca büyük bölümü kesilen çimlerden büyük oranda hastalık ve böcekleri arındırmış olacağız.

Çim Alanlarının Tamiri

Sıcak havalar yanlış sulamalar yetersiz kalan bahçe bakımları zararlılarla mücadelede yanlış uygulamalar derken çimimiz tanınmaz hale gelmişse yapmamız gereken bir dizi işler var. Öncelikle panik olmamıza gerek yok işi kökten halletmenin zamanı geldi. En acil yapmamız gereken çimi kısa kesip havalandırmak suyu azaltmak ve doğru ilaç kullanımı ile zararlılardan ve mantar hastalıklarından kurtulmak. Bu işleri yaparken etkili ve doğru ilaçlar kullanmak çok önemli .

Çimi Gençleştirme Ve Yeşillendirme

Çim alanını gençleştirip yeşillendirme işlemine ilk olarak çimin hastalıklı olup olmadığını kontrol ederek başlamalıyız. Bu kontrolde erime, yosunlanma, mantar hastalığının olup olmadığını ve ayrıca yeşil kurt, çayır kurtları ve küçük böceklerle de ilgili olarak bir kontrol yapmalısınız. Tüm bunlar çime zarar verip sağlıksız ve kötü görünmesini sağlar. Bu duruma el atmak için güçlü ve doğru bir ilaçlama yapmanız gerekir. Çimi iyi bir mantar ilacı, yumurta kırıcı özelliğe sahip bir böcek ve kurt ilacı ile kaliteli bir 20X20X20 gübresini karıştırarak üçlü karışım şeklinde ilaçlamalısınız. Özellikle kurt ilacını seçerken yumurta kırıcı özelliğe sahip olmasına dikkat edin ki ilerde çimleri bekleyen tehditlerin de önlemini almış olursunuz. Tabii ki bu ilaçlar için bir ziraat mühendisine mutlaka danışın. Mediterranean Garden Center LTD. olarak size bu konuda yardımcı olmaya hazırız.

Topraklama İşlemi

Daha önce yaptığımız tüm işlemlerin çim alanlarının canlanmasına hastalık ve haşerelerden arınmasına yardımcı olacağına emin olabilirsiniz. Ancak kısa kestiğimiz ve seyrekleşen çimlerin yayılıp boş alanları doldurması için ince elenmiş toprağı veya torf toprağı çim alanına serip her tarafını kaplamasını sağlamalıyız. Böylece çimlerin yayılmasına ve yeni kökler atmasına yardımcı olacağız. Boş alanların dolup çimlerin sıklaşmasına kadar sürekli sık kesim yapıp çimin uzamasına değil yayılmasını sağlamalıyız. Toprağın çim üzerinde olduğu süre boyunca sık sık sulama yapmayı da ihmal etmeyiniz; ta ki yeşil çimlere kavuşana kadar.

Dünyanın bütün renkleri bir gün bir araya toplanmışlar ve hangi rengin en önemli en özel olduğunu tartışmaya başlamışlar: Yeşil demiş ki: “Elbette en önemli renk benim..ben hayatin umudun ve huzurun rengiyim..Çimenler,ağaçlar,yapraklar için seçilmişim..Şöyle bir yeryüzüne bakın, her taraf benim rengimle kaplı…” Evet siz de çevrenizi, bahçenizi yeşilin tonlarıyla kaplayın…. Huzur, umut sizin hayatınızdan hiç eksilmesin.
Bu haber 176 defa okunmuştur

:

:

:

: