“Güneyde mal bırakıp, kuzeyde mal alamayan insanlar mağdur”

Kıbrıs sorununa çözüm bulma süreci devam ediyor.
Kıbrıs sorununa çözüm bulma süreci devam ediyor.
Ülkenin geleceğini her anlamda ilgilendiren, şekillendiren konular masada konuşulup, tartışılıyor.
Çözüm olsa da, olmasa da gidişat değişecek, biz yapmazsak, başkaları bunu yapacak, bir kırk yıl daha bugünlerin yaşanacağını kimse düşünmesin.
Sorununun çözümünü bugüne kadar erteleyen, zorlayan en önemli sıkıntı elbette mülkiyet.
Dile kolay kırk bir yıl gibi zaman geçmiş ve gün geçtikçe de mevcut durum güçleniyor, yerleşiyor.
Özellikle kuzey Kıbrıs için en önemli sorun belirsizlik.
Mülkiyet tartışması, henüz ortada belirginleşmiş bir şey olmamasına rağmen huzursuzluk yarattı.
Böyle hassas bir konuda bilgilendirme de doğru yapılmayınca, işi karıştırmak isteyenlere fırsat verildi.
Her kafadan bir ses çıkıyor, ortada bir bilgi kirliliği var ve herkes kendi penceresinden olayı değerlendiriyor.
İnsanlar bir gece de koçan sahibi yapıldı, seçim zamanıydı ve ganimet düzeniydi, dağıtmak, zahmetsiz mal sahibi yapmak, oy almak ve neticesinde iktidar olmak bu yöntemle kolaydı.
Güneyde mal bırakanlar, bırakmayanlar, bıraktığının kat kat fazlasını alanlar, almayanlar, ellerinde sadece puan olanlar, kuzeyden gelenler, yerleştirilen, mal sahibi yapılanlar, hiçbir şey almayan ve haksızlığa uğrayanlar.
Yıllarca kuzey Kıbrıs sömürüldü, iktidar için iktidar sahiplerinin hep daha fazlasını kazanması ve ayrıcalıklı olması için.
Bu düzen hiç bitmesin mi? Birilerinin hep kazanması, toplumun genel olarak hep kaybetmesi sürüp gitsin mi?
Bugünkü yapı ileriye dönük bir alternatif değil, olamaz.
Geçtiğimiz Cuma akşamı ADA TV de program konuklarım avukatlar Boysan Boyra ve Barış Mamalı’ydı.
Günlerce haber yapılacak, yazı yazılacak konular çıktı ortaya.
Boysan Boyra;
“Hele eşdeğer koçan verenler, mülkiyet konusunu bu hale getirdi. Elinde puan olan insanlar varsa, bir dilekçe yapsınlar ve geri versinler. Eşdeğer sisteminin dışına çıksınlar, bu malı almaktan vazgeçtim, güneydeki malımı alana kadar burayı tasarrufumda tutup, güneydeki malı istiyorum desinler. Asla mal almak için iskânın peşinden gitmesinler, zararlı çıkacaklar.”
Barış Mamalı;
“1977 de İTEM diye bir yasa çıkardılar. Puan sistemi getirdiler, insanlar güvendi, müracaat etti. Kuzeydeki Rum malına karşılık, güneydeki malından feragat etti insanlar. Hemen hemen tüm vatandaşlar bunu yaptı. Eşdeğer mağduru bine yakın insan var. Hiçbir şey almadı, güneydeki malını devlete verdi, kuzeyde de bir şey almadı.
2010 yılında Kıbrıs Türk tarafının müzakere heyeti, güneye bir öneride bulunuyor. “Yer değiştirmiş Kıbrıslı Türklere, kuzeyde, güneydeki mallarına karşılık, başka mallar verilmiştir” diyor. Yani güneydeki Türk malları, devlet olarak bende. Sen bunları kentsel dönüşümle kullanabilirsin. Bunu öneriyor bizim eski müzakere heyetimiz. İnsanlara güneydeki malına karşılık mal vermiyor, fakat onları kullanarak pazarlık yapıyor. İnsanlar feragatnamelerini derhal iptal ettirsinler. Hukuki işlem başlatsınlar.”
Güneyde mal bırakan, fakat kuzeyde bıraktığı malına karşılık mal alamayan bine yakın insan mağdur.
Rumların bıraktığı mallar dağıtıldı, hala daha güneyde bıraktığı malına karşılık mal alamayan Kıbrıslı Türkler var.
Demek ki birileri hakkından fazla veya hiç almaması gerekirken mülk sahibi oldu.
Hakkı olmadan onlarca dönüm malı alan, satan, kullanan, kazanç elde eden ve bunun sistem olduğu bir düzen.
Eski müzakere heyetimiz bir öneri sunmuş, güneyden gelen herkesin vazgeçtiği mallarını, güney yönetimine vererek mülkiyet sorununu çözmek.
Çözülür mü mülkiyet, haksız dağıtılan, malzeme yapılan, zenginler yaratan, kullanılan bu ganimet bu şekilde çözülecek mi?
Bunların bir gün yaşanacağı, bir yüzleşme yaşanacağı biliniyordu.
Tüm bunlar olay daha da karışsın diye yapıldı belki de.
Feragatnamelerden vazgeçen olur mu bilemiyorum, ama haksızlığı uğrayan çok insan var.
Belki de günün sonunda onca yıllık haksızlık, kazançları olacak.
Bu konuda yapılan girişim ve davalar var, gidişata göre arkası gelebilir.
Bu haber 994 defa okunmuştur
  • AİHMin resmi sitesindeki dosyaları mediafirea koydum. Virüs yok. Alexy Flemming  Massachusetts, MA - 22.09.2015 Görüşleri çürütülenler, şimdi de Alexynin dosyalarında virüs var yalanına başvuruyor. AİHMin resmi sitesindeki dosyaları mediafirea koydum. Hiçbirinde virüs yok. Virüs, YILLAR YILI BİZANS ENTRİKALARINA MARUZ KALMIŞ OLANLARIN BEYİNLERİNDE VAR. AİHMin (European Court of Human Rights, ECtHR) Resmi Dava Sorgulama Sayfası: http://hudoc.echr.coe.int Dava adlarını, Başvuru numaralarını HEP verdim. İsteyen, AİHMin sitesinden BİZZAT kendisi de bulur. Hala ulaşamayan varsa, ULAŞMAK İSTEMEDİĞİNDEN, GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK İSTEMEDİĞİNDENDİR. Hala hala GERÇEKTEN ulaşamayan varsa, sorun değil, FACEBOOKuma da koyabilirim.
  • jimmy   london boy - 22.09.2015 eger bir anlasma olur da takas yolu ile mallari mulkleri takas ederlerse ,gitsinler o tc den gelip de denktasin gonnora dagitirmis gibi rum mallarina tc vatandaslarina kocanlari verdigi gibi ,o rum mallarini satip da milyoner olan o tc vatandaslarindan tazminatlari alsinlar ,zaten butun sorun onda ...
  • LONDRALI  UK - 22.09.2015 DIKKAT !!! ALEXY FLEMMING YORUMLARINI ACMAYIN OKUMAYIN !! VIRUS VAR ...
  • LONDRALI  UK - 22.09.2015 TURKIYEDEN BAVULLA GELEN VE RUMDAN GANIMET KALAN EVLER ARAZILER I YABELESTEN ALAN URUBUNU SATAN VE BIR ANDA MILYONER £££ OLAN YERLESIKLER !! ZEVKDEN 4 KOSE . HADE GEL DA BOZDUR .. BIR DE DERLER SIZ NEDEN GOC ETTINIZ DIYE ...
  •    - 22.09.2015 DELIRMEK ISTEMEYEN BU ALEXY``NIN YORUMLARINI OKUMASIN.BEN SADECE ILK ZAMANLAR ILK SATIRLARINI OKUMUSTUM.O ZAMANDAN ARTIK VALLAHI OKUMUYORUM.
  • güney göçmeni  sarayönü - 22.09.2015 şuanda mal sorunu belirsizliğini koruyor.güney göçmenlerinin bir kez daha mağdur edilmeye çalışılması durumunda feragatnamelerin iptali ve verilen malların iadesi de dahil olmak üzere hakkımızı aracağız...
  • AİHMin KKTCnin ONDA BİR fiyatına kamulaştırmasını onaylayıcı kararları Alexy Flemming  Massachusetts, MA - 22.09.2015 AİHM (27.07.2010), TMKnın tazminatları hesaplama metodunu benimsedi (Solomonides [Application no. 16161/90]).(Rumlar AİHMin 1974-değerine göre tazminat kararına itiraz edip temyize götürdüler; 13.12.2010da AİHM Rumları temyizde de reddetti ve 1974-DEĞERİNE GÖRE (ÜÇ KURUŞA, YOK PAHASINA, 1974 DEĞERİ + BASİT FAİZ) TAZMİNAT KARARI KESİNLEŞTİ; 2015 değerine göre (1974 değeri + DEĞERLENİŞ + basit faiz) tazminat alma hakları kalmadı). KKTCnin YOK PAHASINA KAMULAŞTIRMASI YASALLAŞTI! AİHMin Solomonidesi temyizde de reddettiğinin belgesi: http://www.mediafire.com/view/?rvhv4rgb52p5x3v AİHMin KKTC TMKnın Rumların mülklerini YOK PAHASINA kamulaştırmasını onaylayıcı kararları: (Rumun Talebi; KKTC TMKnın Önerdiği; AİHM Kararı Milyon Euro), 1. Solomonides: (22,9; 1,3; 1,4) 2. Loizou: (12; 1,2 (ONDA BİRİ); 1,3). Loizou, temyize gitti. AİHMin, Loizouyu temyizde de REDDETTİğinin belgesi: http://www.mediafire.com/view/?457b2t5o8xzwcbb Gün gelecek, 1/10 yerine 0/10la iş bitecek. Hukukta, HANS=HRİSTO
  • Güneyde malına karşılık kuzeyde mal almayanların mağduriyetlerinin gideriliş yolu: TMKda 1/10la ÖNCELİKLİ satınalma hakkı Alexy Flemming  Massachusetts, MA - 21.09.2015 Mamalı: ``Eşdeğer mağduru 1000e yakın insan var. Hiçbir şey almadı, güneydeki malını devlete verdi, kuzeyde de bir şey almadı. Güneyde mal bırakan, fakat kuzeyde bıraktığı malına karşılık mal alamayan 1000e yakın insan mağdur.`` Alexy: KKTC TMKnın elinde, HALA, 1/10LA (ONDA BİR FİYATINA) KAMULAŞTIRILMAYI BEKLEYEN 6218-(700+18+2+1+5+1+1)=5490 ARSA MÜLK var. Bunları, illa, KKTC DEVLETi kamulaştıracak diye birşey yok. Basit bir yasayla, GÜNEYDE MAL BIRAKMIŞ KUZEYDE MAĞDUR OLMUŞ (ya hiç almadı, ya da aldığı güneyde bıraktığından az aldı) TÜRK KIBRISLILARA ÖNCELİKLİ SATINALMA HAKKI TANINARAK (En Mağdurlara, en iyi kamulaştırılmamışları alma hakkı), bu kimselerin mağduriyetleri giderilebilir. Hem KKTC TMKnın yükü azalır, hem de vatandaşın mağduriyeti giderilir. TMKnın 1/10LA Kamulaştırması, zaten, AİHMce kabul ediliyor. Çek, Slovak, Polonyalı, Rus; 0/10LA (ZIRNIK VERMEDEN) milyonlarca Almanın arsasını mülkünü kamulaştırdı. Referandumda HAYIR, Türk Kıbrıs Milleti için 0/10un yolunu AÇACAK.

:

:

:

: