UBP’nin halleri...

Ulusal Birlik Partisinde yedi adaylı bir Kurultay süreci yaşanıyor.
Ulusal Birlik Partisinde yedi adaylı bir Kurultay süreci yaşanıyor. Hazırlıklar devam ediyor. UBP bir önceki Kurultaydan yara alarak çıktı. Bu Kurultaydan bir öncekine göre daha az mı yara alarak çıkar veya çıkamaz mı ? bilinmez ama bu süreçte UBP’de normal olmayan koşulların yaşandığı kesin.
Her iki kurultay arasında paralellikler de var farklılıklar da ...
UBP delege sisteminden üye sistemine geçti. Yaklaşık 9000 kişinin üye kaydedildiği söyleniyor. Fikirsel anlamda farklı düşünenleri listenin dışına atma çabaları... Eski delegeleri dahi saf dışı bırakarak mevcut Başkanın güç elde etme çabaları var deniyor...
Son yapılan genel seçimlerde UBP milletvekili sayısını 32’den 14 e düşürdü. Yerel Seçimlerde ise de gerilediği ve kaybettiği belediyeler varken burada unutulan bişey var... Kurultay kazanarak Lider olunmaz.. . Kurultaylar Genel Başkan seçer, Liderlik ise seçimlerde ortaya çıkar.
Kurultayda kazanmak için her şey mubahtır derseniz kurultay sonrası bir kopuş yaşanması kaçınılmaz olur... ki bugüne kadar yaşanan UBP Kurultayları sonrasında böylesi kopuşlar yaşandı.
Yaklaşık 9000 üye yazıldı deniyor. Bu üyeler adaylara neye göre oy verecekler. Hangi fikre ve vizyona oy verecekler. KKTC ifadesini bile söylemeyen, KKTC yaşatılacaktır ideolojisi ve siyasetisini söylemlerine almayan adaylar var. UBP ideolojisinden - vizyonundan vaz mı geçti ? Partililer UBP nin fikirlerine ihtiyaç duymaktan vaz mı geçtiler? Partisel çıkarlardan önce ülke çıkarlarını ve halkın çıkarlarını düşünenler var mı bu süreçte?
Mevcut siyaset son derece ciddi bir çıkmaza ve güvensiz bir hale gelmiştir. Tüm partiler aynileşti tümü de aynı vaadetleri söylüyor deniyor; Seçim ve Halk Oylaması Yasası, Siyasi Partiler Yasası, Kamu Reformu, Anayasa... Hizmet anlamında ise hiçbir hareket yok. Kaç defa ayni şeyleri söyleyecek kaç defa seçim kazanacaksınız?
Geniş tabanlı hükümet kuruldu, icraata dayalı bir hükümet olamadı. Böyle olunca da , konjektürel olarak yeni siyasi partilerin hayat bulması için ortam müsait oluyor.
31 Ekim’de sadece Genel Başkanlık seçimleri ve 1 Kasım’da da diğer 50 kişilik organların seçimi, 10 kişilik kadın kontenjan ve 10 kişilik gençlik kontenjan adayların seçimi yapılacak... Tabii bu Kurultay ertelenmez ise.
Çok adaylı olduğundan kimin kazanacağı da belli değil deniyor. Ancak belli olan bişey var ki! hangi parti olursanız olun, değerlerin ve inançların partisi yerine; değerlilierin partisi olma yolunda gidiyorsanız sonunda kaybetmeye mahkum olursunuz.
O yüzden normal olmayan bu süreçte de kim kazanırsa kazansın sonuçta kaybedecek olan Ulusal Birlik Partisi olacaktır.
Bu haber 840 defa okunmuştur

:

:

:

: