Cumhurbaşkanlığı makamı sembolik mi?

Cumhurbaşkanı, devletin bütünlüğünü temsil eder.
Cumhurbaşkanı, devletin bütünlüğünü temsil eder. Peki Cumhurbaşkanı ülke siyasetinin daha da kirlenmesine ve bu kirliliğin insanlarımızı daha da kirletmesine engel olabilir mi?
Sn. Cumhurbaşkanı bu güne kadar teammüler gereği önüne giden üçlü kararnameleri imzaladı... ta ki Şahap Aşıkoğlu'nun görevden alınma kararnamesi önüne gelene kadar. İlgili Bakan Faiz Sucuoğlu ile Başbakan Ömer Kalyoncu imzalamıştı kararnameyi. Halbuki bu hükümet 'müşavir yapmayacağım' diye yola çıkmıştı... Nasıl olsa Cumhurbaşkanı bunu da noter gibi tasdik eder ve imzalar deniyordu. Olmadı... Peki Sayın Kemal Deniz Dana turizm konusunda Sn. Aşıkoğlundan daha iyi bir geçmişe mi sahip? veya en azından turizm konusunda bir deneyimi mi var? Geçmişine baktığımızda hayır.
Böyle olunca da Kurultay hesapları ile mi yapılıyor bu değişiklikler? soruları gündeme geliyor. Müsteşar görevden alınırken ayni kişiden danışmanlık hizmeti de satın alınmak istendiği söyleniyor. Bir yandan görevden alacaksınız bir yandan da görevden almak istediğinizle sözleşme yaparak hizmet almak isteyeceksiniz! Olmadı!
Olacaksa turizm alanında daha hakim bir kişi olmalıydı göreve atanacak olan... doğru olan da buydu. Sn. Akıncı da buna tepki verdi. “Ben Kurultay hesaplarına alet olmam, tek düşüncem toplum çıkarı ve turizmin gelişmesidir” dedi.
Evet 'Kurultaya yönelik atamalar yapılıyor' diyenler var. 'Nerde kalabalık bir aile varsa, bu ailelere yönelik atamalar yapılıyor' deniyor.
Sn. Aşıkoğlu gelecek turizm sezonuyla da ilgili bir çok projeye imza atmış. Kendisinden turizm örgütleri de memnun... Başarısı o derece tescil edilmiş ki kendisini görevden alacak olanlar da kendisiyle bu konuda danışmanlık hizmeti almak için sözleşme yapmak istiyor. Yazık ediyorlar.
Aslında Sn. Dana da kendine yazık ediyor! bu görevi kabul etmekle... çünkü Sn. Dana' nın da geçmişinde başarıları var ama turizmde değil. O yüzden bu görevi o da kabul etmemeliydi .
Sn. Cumhurbaşkanı Akıncı bu yanlışa dur diyerek ezber bozmuştur.... aksi halde turizm treninin raydan çıkması hiçten olurdu. Bir yandan turizmle alakası olmayan tıp doktoru bir bakan, diğer yandan turimzle alakası olmayan bir müsteşar. Turizm beklentilerimizin yüksek olduğu önümüzdeki dönemde bu ikilinin turizm trenini raydan çıkarma riskini görmemek mümkün mü?
' Sn. Cumhurbaşkanı imzalamalıdır, bundan hükümet sorumludur deniyor'. Bunu diyenler ülkeyi ve toplum çıkarlarını değil kurultayı ve koalisyonu düşünenlerdir.
Sn. Cumhurbaşkanı imzalamayarak doğrusunu yapmıştır. Sistemimiz parlamenter sistem olabilir... evet ancak Cumhurbaşkanını halk seçiyor. Yani yarı Başkanlık sistemine kayan bir sistemimiz var. Sn. Akıncı halktan aldığı yetkiyi kullanmış ve aslında orda sembolik olmadığını, noter olmadığını gösteren bir tavır sergilemiş ve yanlışa dur demiştir.
Alışık olmadığınız bir duruş olabilir ancak halk da zaten kendisine sırf bu yüzden %60' şı aşkın bir destekle oy vermemişmiydi. Sadece Kıbrıs sorunuyla değil, içte de yanlış giden bişeyler olduğu zaman “böyle gelmiş böyle gider demesin” ve hepimizin yararına olacak şekilde gerekli tavır ve duruşu göstersin diye...
Bu haber 713 defa okunmuştur
 • sahap bey hemen gitmeli refik  londra acenta - 30.10.2015 sahap bey siyasetle geldi siyasetle hemen gitmeli hic bir faydasi olmadi tesvik dedi en iyi turist kayboldu en ucuz turist geldi ustelik tesviklerde buyuk yolsuzluklar oluyor ve haberi var,en buyuk pazari ingiltere sifirladi reklam yok acenta kalmadi,sahap bey iki acentaya yakin sadece ve iki otele, insallah tercubeli ve is bilen gelir bakan olsun mustesar olsun bu siyaset atamalar son olsun yazik bu guzel memlekete yazik
 • o zaman    - 30.10.2015 şahap hocanın son TV programını izlemedin heralde çünkü orada özgürgün ün klasik kktc siyasetcisi mantıgı ile `` benim istedigim müsteşar olsun sen de danışman ol `` teklifini Şahap hocaya söylediğini ( yani sana maaş vermeye devam edelim işi de sen yap ama vitrinde benim adamım olsun ) ve Şahap hocanın da her gerçek onurlu adamın yapacagı gibi bunu reddettigini, benim maaşa ihtiyacım yok böyle bir durumda istifa etmem daha dogru olur dedigini bilmen gerekirdi. O programı görmediysen izle 3-4 gün önce local kanallardan birinde yayınlandı.
 • isimsiz ince  NY - 29.10.2015 Rica ettim. Kibrisi terk etmemin ana sebebi ve geri donemek istemeyisimin ana sebebi ise o adam kayirmalaridir. Kaldi ki ben Sahap hoca ile Dana arasindaki secimden Sahap hocayi desteklememin siyasi hic bir sebebi yoktur tamamen konusunda uzman olduguna inandigim icindenir ve sahit oldugum icindir. Ve farkli kanllarda yapmis oldugum yorumlarda da o gonderilirken onun yerine getirilecek kisinin ondan daha tecrubeli bilge birisi olmasi gerektiginide dile getiriyorum. Yani olumune kimseyi desteklemiyorum ben. Assagidaki yapmis oldugum ters mantik oneriside Ozgurgunun yapmis oldugu oneriye klise olsun diyedir. Ama senin bu konude hala genel klasik KKTC politik arenasi yorumundan baska henuz bir yorum da gormedik. Dogrudur belki idealist yorumlar vs vs ama bu demk degildir ki ben fikirlerimi gerekli gordugumde kendime saklayacagim beyenen alir kulagine belki kupe yapar beyenmeyende kendi kupesini yapar. Benim kaybetcek birseyim yok fikrimi beyan edince.
 • ince NY    - 29.10.2015 Kusura bakma da senin kktc de denen yerde dőnen yerel çirkefleşmiş ic siyasetten parti ici dolaplardan zerre kadar haberin oldugunu sanmam Yoksa her habere böyle çirkefte gül yetiştirme önerisine benzeyen idealist yorumlarla yaklaşmazdın. Bunun altında da en başta bütün bu bozukluklsrın kktc denilen düzenin kendinden kaynaklandıgını Kabul edememen yatıyor.Olayın ırk ayrımcılıgı Ile de yakïndan uzaktan alakasi yok
 • isimsiz ince  NY - 28.10.2015 Buyur sen yorum yap o zman cok anladiysan. Mustesarliga hizmet alimini ben onermiyorum basindan anladigim kadari ile bu hizmetin alimini yapmak isteyn Ozgurgundur , ben degilim. BEnim fikrimi sorarsan ben adamin diline dinine rengine cinsine vs vs bakan bir insan degilim. Yanimda calisan zenci, yunan, rum, ispanyol, amerikali, turk, hristiyan musluman yahudi avrupali ne ararsan vardir. BEn kendi capimda 7-8 yasindan itibaren ayrimciligi yasayn ve savasan bir insanim. Sen olayin ozunude eminim ki bilmiyorsun ve oylesine oltayi bir salladin ve ilk gordugun fikre gore yaziyorsun. Gir biraz daha olayin icini ogren de gel fikirlerimizi paylasalim sonra.
 • sözleşmeli můsteşar aranıyor    - 28.10.2015 İnce NY bizimle dalga gecer heralde Můsteşarlıga hizmet alımi !??! Zaten buradaki kavga hizmet veya bilgi odakli da degil her zamanki kktc klasigi Benin adamim-senin adamin kavgasi. Ha gercekten bunu da farketmediysen bu konuda yorum yapma bari
 • LONDRALI  UK - 28.10.2015 SEMBOLIK DEGIL !! GOSTERMELIK ....
 • burasi  kktc - 28.10.2015 mal mulk meselesini halletik .. simdi da makam maas meselesini halledeceyik. ..
 • cahil ABOHOR ince  NY - 28.10.2015 Danayi basindan taniyorum canla basla calisir diye. Onun disinda evet sahsi olarak vs vs tanimiyorum. Kendisini gormuslugum yoktur. Ama Ozgurgun madem ki cok israr eder ve kendinden faydalanacagini dusunur bu da bir yoldur demek istedim. Yoksa anladigim kadar kendisinin Turizimle alakali olmadigidir. Ama Sahap Asikoglunu yakindan tanirim yillarca ders aldim kendisinden. Hic bir zmanda onun dersinde olumsuz bir izlenim edinmedim. Her zman buyuk bir enerji ile detay ile samimiyet ile ugrastigini gordum. Iki defa kendisi ile kucuk calismalarda bulundum Okulda ve samimiyetinden hic bir zman suphe duymadim. Yani Sahap hocayi gonderirlerken ondan iyi birini bulsunlar derim yoksa dilediklerinden hizmet te satin alabilirler.
 • cahil  ABOHOR - 28.10.2015 ince sanirim sayin danayi tanimiyorsun....
 • ince  NY - 28.10.2015 Sayin Sahap Asikoglunu gorevden alip sozlesmeli hizmet satin alacaklarina neden sayin Dana``dan sozlesmeli hizmet satin almazlar. Sayin Dana ne verecekse Turizme ondan da sozlesmeli hizmet satin alabilirler aynan sayin Sahap Asikogluna onerdikleri gibi?

:

:

:

: