UBP kurultayına son hafta

UBP bu kırk yıllık kurumsal hayatında nice kurultaylar geçirmiştir.
UBP bu kırk yıllık kurumsal hayatında nice kurultaylar geçirmiştir. Yine bu hafta çok önemli bir kurultayı daha tarihine yazacaktır. İlk kez üyeye gidiyor ve dokuz bin yazılı üyenin katılımının beklendiği bir kurultay yapılacaktı. Üyenin seçeceği ilk seçim ve daha demokratik. Sıra bu kurultayı doğru yönetmekte. İki güne bölmeleri çok akılcı bir düşünce ilk gün konuşmalar sonraki gün oylama. Çok uzaktan gelenler belki birinci gün gelmeyecekler ancak iki gün oylamaya mutlaka katılmaları gerekir. UBP üyelerinin oyunu kullanmaları çok önemli, tabanın net olarak kimi başkan ve yetkili kurullarda istediği ortaya çıksın.
UBP genel başkanı Özgürgün ile yapmış olduğum söyleşide delege sistemi ile seçime giderdim dedi ve benim için daha avantajlı olurdu, ancak öyle yapmadım ve partiyi üyeye açtım, doğrusu başkan haklı. Çok üye yazıldığı şikayeti yapılıyor 9000 üye önemli bir rakam, üye yazılımına son verildiğini söyledi Özgürgün. Yoksa bu üye yazılımı yirmibinleri bulurdu, bu bir parti için onurdur. İyi olan kazansın diyor başkan. Partide artık kendine siyasi bir rota çizsin yapacak çok iş var iç konular hükümet ve dış politika ile Kıbrıs sorunu.
Cumhurbaşkan Akıncı sanki yalnız kalmış gibi davranıyor ve hükümet ortağı UBP ile gelişmeleri yeterince paylaşmıyor dedi Özgürgün. UBP kurultayı sonrası yapılması gereken çok iş var başta Kıbrıs sorunu ile ulusal davamız, halkımızın içerisinde bulunduğu ekonomik sorunlar ve işsizlik gibi.
Sıralayacak olursak halkımızın beklentileri daha çok, bunları bilerek sağlıklı bir kurultayın olmasını başarmak gerekir. Yedi tane başkan adayı var tümüne de saygı duyuyorum ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bu kadar çok adayın olması yine kurultay ruhuna da biraz olsun gölge düşürmüyor mu? Ancak demokrasinin gereği diyeceğiz nerde hareket orada bereket. Belki ileri ki yıllarda şu da yapılabilir, belli bir üyenin sayısının önermesi ile ancak aday olunabilmeli, bunların konuşulup tartışılacağı da kesin.
Ben bir UBP’li ve Lefkoşa bölgesinden Parti Meclisi adayı olarak, ki, bu seçimde kendi sıra numaramı “6” olarak çektim ve 6. Sıraya yerleştim tüm üyelerimizin desteğini bekliyorum. Benim esas beklentim partinin tam bir birlik ve beraberlik içerisinde tek başına iktidar yürüyüşüne geçmesidir. Şu yorum çok yapılıyor; UBP bu seçimden sonra çok sıkıntılı günler geçirecek, hatta kurultay sonuçları bekleniyor ondan sonra da yeni adımlar atılacak bir parti kurulabilir. Partiler gerçek demokrasi ve halkın en yüksek katılımı ile çalışmalı, UBP üyeye gitmekle bunu bir oranda başardı. Parti daha geniş tabanlarda temsil edilmeye başlandı, bu bilinci taşıyacak olan üye kurultay günü gelip de kararını vermeli.
İzdiham olmaması için önlemler alınmalı ve beklemeden oy kullanılmalıdır, esas olan seçim sonrası seçimi kazanan arkadaşımızın kürsüye çıkıp diğer başkan adaylarını da yanına çağırmalı ve elleri ile orada bulunacak üyeyi selamlamasıdır. Birlik içerisinde olacak olan bir UBP, halkın yorumunu yazıyorum “haklarımızı çok iyi bir şekilde koruyacaktır “ diyor halkımız her bir kesimi.
Değerli adaylar yapacağınız çok basit ki yapıyorsunuz, kürsüye çıkıp elleri havaya kaldırıp başarıyı kutlamak ve yeni bir gün için mücadeleye kaldığınız yerden başlamak. Kibir bir yere bırakılmalı, üye ve tabanınıza karşı sorumluluk ve vefa borcunu unutmadan yeni bir yol çizmelisiniz. UBP kurultayı tüm adaylara başkan ve PM üyelerine ve tüm bölgelere hayırlı olması dileklerimi tüm kalbim ile sunarım.
Bu haber 408 defa okunmuştur

:

:

:

: