Yazık oluyor bu gençlere

Alayköy’de 20 yaşında gencecik Muhammed Anıl Karabıyık, bir evin bahçesindeki koltukta ölü bulundu.
Alayköy’de 20 yaşında gencecik Muhammed Anıl Karabıyık, bir evin bahçesindeki koltukta ölü bulundu. Polis uyuşturucu üzerinde duruyor, uyuşturucunun bonzai olabileceği şüphesi var. Kesin sonuç otopside belli olacak.
Bu olayla aklıma aracında ölü bulunan ve otopsi neticesinde bonzai ve extacy hap kullandığı ortaya çıkan 26 yaşındaki Arda Erkan geldi. Hepimizi derinden üzmüştü.
Peki bu ölümlerin suçlusu kim? Çocuk denecek yaşta, üzerlerinde az miktarla uyuşturucu ile yakalanarak hapse gönderilen gençlerimiz... Bunların suçlusu kim? Henüz 14 yaşındaki bir kız çocuğu uyuşturucudan tedavi görüyorsa, bunun suçlusu kim? Ülkeye uyuşturucunun girişi bir türlü önlenemiyorsa bunun suçlusu kim?
Elbette ki devlet. Bugüne kadar iktidarların tümü bu konuyu önemsemedi. Önceliği olmadı. Görmemezlikten gelindi... ne bir niyet oldu ne bir strateji... ta ki Başbakanlıkla Kurulan Sayın Karaokçu’nun başkanlığını yaptığı Komite hayata geçene kadar. Çalışmalarını takdir ediyoruz. Yeterli mi?
Bu ülkede Denetim ve Serbestlik yasası var, henüz yasallaşmayan. Uyuşturucu bağımlıları ile satıcıları ayıran bir yasa. Az miktarda uyuşturucu ile yakalanan gençlerimizi deşifre etmeden rehabilitasyon merkezlerine göndererek tedavi edilmenin yolunu açan bir yasa. Gençlerimizi toplumdan dışlayan değil onları yeniden topluma kazandırmanın yollarını açan bir yasa. AB’nin de uyguladığı bir yasa.
Bu ülkede kesinlikle gençliğin içine atılan bilinçli bir zehir bombası var. Bu ölümcül maddeler artık hayatın her alanında.
Ey sevgili aileler.... sevgili anneler, babalar... Çocuklarımızın nerelere gittiği? kimlerle arkadaşlık ettiği? Harçlıklarını nerelerde harcadığı? kısacası günün 24 saatini nerde ve nasıl geçirdiğini bir anne baba olarak bilmeliyiz... hissettirmeden, güvenini sarsmadan, onu rencide etmeden. Çünkü görüyoruz ki artık sözün bittiği yerdeyiz. Ve bu gençlere yazık ediyoruz.
Bonzai kullanmış bir gencin o anlarını anlattığı yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.
'Önce denge kaybı, sonra yavaşça bilinç yitimi ve geçici körlük olur. Sonra zaman ve mekan kaybı yaşarsınız, nerde olduğunuzu ne yaptığınızı unutursunuz normalde gayet net bildiğiniz bir şeyi hatırlamaya çalışırsınız ama hatırlamanız imkansızdır. Cümle bile kuramazsınız. Nefes almaya çalışırsınız sadece. Ölüme bu kadar yakın olamazsınız. Kalbiniz aşırı çarpar. Bilincinizi yitirirsiniz bir başkasına çok rahat zarar verebilirsiniz. Çünkü kendinizi rüyada sanırsınız ya da kendinize çok ciddi zarar verebilir 9. kattan aşağı atlayabilirsiniz. Siz esrara benzediği için esrar kafasını yaşamayı beklerken 2 dünya arasında sıkışır kalırsınız. Bir an önce geçsin diye dua etmeye çalışırsınız. Sürekli ölüyormuşsunuz hissi olur ve bu çok ciddi bir his. Bunu tüm bilincinizle yaşarsınız. Hiç bir yerinizi haraket ettiremezsiniz. Bırak haraket etmeyi elinizi cebinize götürüp telefonu çıkarıp 112'yi bile arayamazsınız yardım çağırmak için. Düpedüz intihar bu madde, ötesi yok. Bonzai koması'na girmek istemiyorsanız denemeyin. Uyuşturucu komasının dönüşü yok. Az çok demeyin sakın kimse denemesin kimyasal bu!”

Sevgili anneler... sevgili babalar 'Benim çocuğum kullanmaz' demeyin çocuğunuzu uyarın! ... Ve devletimiz... Devletimizi yönetenler...
Yazık oluyor bu gençlere...
Bu haber 346 defa okunmuştur

:

:

:

: