Kasım geldi. Yaprak toplama zamanı!

Kasım ayı geldi çattı. Bahçenizde yaprak dökümü başladı.
Kasım ayı geldi çattı. Bahçenizde yaprak dökümü başladı. Sararmalar , solmalar, kuruyan fidanlar ve hastalıklarla başı dertte olan bitkiler. Kış ayı hazırlıklarına başlama dönemidir Kasım ayı. Bahçe severleri bekleyen yoğun işler var.

İşe ömrünü tamamlamış yaz çiçeklerinin tohumlarını toplayıp, kuruyan çiçekleri sökmekle başlamalısınız.Toprağı havalandırmak için kazmalı ve eksilen minerallerini tamamlamak için ise kompost takviyesi yapıp karıştırmalısınız. Dökülmeye başlayan yaprakları tırmıkla toplayıp torf oluşturabilirsiniz.

Bahçenizdeki bitki, çalı, ağaçcık ve ağaçlarınızı zararlı böcekler ve mantarlardan korumak istiyorsanız, bunları etkisiz hale getirecek ilaçlarla ilaçlayınız. İlaçlamaları yaparken hangi türlere ne gibi ilaçlar kullanacağınız konusunda profesyonel yardım almanız gerekebilir. Bu gibi konularda biz Mediterranean Gardener olarak özellikle lisanslı ilaç satışı yapma yetkisi ve uzman ekibi ile hizmetinizdeyiz.

İlaçlamanın en önemli kısmı bu zararlıların İlkbahar mevsiminde oluşabilecek yoğunluluğunu engellemektir. Kullanacağınız ilacın bitki koruma ürünleriyle karışabilir olmasına dikkat edin. Kasım ayında bir kere ilaçlamanız yeterlidir.
Sararmış, solmuş bitkilerinize vitamin desteği yapın. Özellikle birçok mineralin karışımı ile oluşmuş vitaminleri seçin . Böylece eksik olan vitamini tuturmuş olursunuz. Vereceğiniz dozu çok iyi ayarlamalısınız. Az olan dozun çok büyük bir faydası olmayacağı gibi, fazla vitamin desteğinin de zararı olabilir.
Bitkilerimizi güçlendirip kışa hazır olmalarını sağladıktan sonra kuruyan yaz çiçeklerinin yerine bütün kış boyunca çiçekli kalacak türleri seçip bir kış bahçesi oluşturulabilir. Bunlar için kasımpatı, şabboy, açelya,siklamen ve menekşe gibi türleri kullanabilirsiniz. Bunların ekimini yaparken boyları uzun olandan kısa olana doğru ve doğal görünmeleri için şaşırtmalı şekilde tasarlayıp ekin. Ağaçların ve tırmanıcıların bağlama iplerini güçlendirin .Sonbahar ve kışın rüzgarına dayanıklı olması için bu işlemi mutlaka yapın

Kış ve ilkbahar bahçesi için çiçek türleri

Açelya
Göz alıcı parlak renkli çiçekleri ,kış sonu ilkbahar başı açar. Asitli geçirgen toprağı sever. Toprağın su tutmamasına dikkat edin . Hafif gölgeli yerleri sever. İlkbahar sonunda fazla yayılmaması için budama yapın. Bu işlem çiçeklenmesini artırır, sık ve düzgün bir forma girmesini sağlar.
Menekşe
Soğuk hava koşullarına dayanıklıdır. Zengin ve geçirgen topraklarda renkli yaşamlarına devam eder. Solan çiçeklerini kesin ki devamlı sağlıklı görünsünler. Menekşeleri saksılarda ve çiçekliklerde yetiştirebilirsiniz
Kasımpatı
Ekim sonu ve kasım ayı ile çiçeklenmeye başlayan nemli ve geçirgen toprakları seven çok renkli bir çiçek türüdür. Özellikle bodur cinslerinin çiçek açma kapastesi fazla ve kontrolü daha kolaydır. Kış dönemi boyunca çiçeğini görebileceğimiz nadir çiçeklerden biridir.
Tüm sorularınız için serdar@medgardener.com


Bu haber 209 defa okunmuştur

:

:

:

: