Cumhurbaşkanı’na Milli Konseyden mektup

Kıbrıs Milli Varoluş Konseyi, Cumhurbaşkanı Sn. Akıncıya, sürdürmekte olduğu Kıbrıs Müzakere süreci ile ilgili, endişelerini dile getiren bir mektup verdi.

Kıbrıs Milli Varoluş Konseyi, Cumhurbaşkanı Sn. Akıncıya, sürdürmekte olduğu Kıbrıs Müzakere süreci ile ilgili, endişelerini dile getiren bir mektup verdi.
Dün, mektubun içeriği, Konsey Başkanı Sn. Çelik tarafından, Mücahitler Derneği binasında, konsey üyelerinin de katıldığı bir basın toplantısında, basına ve kamuoyuna açıklandı.
Konsey mektubunda: Her iki halkın da görüşmelerde, karartma politikası konusunda, iki liderin vardıkları mutabakata rağmen. Rum tarafının buna uymadığını görüşmelerle ilgili, gelişmeleri, güney basınına sızdırdığını. Bu durum karşısında, Türk tarafının, güney haberleri ile süreci takip ettiğini bildirerek. Daha sistemli ve sürekli olarak, Türk Halkının, gelişmelerden, bilgilendirilmesini istedi.
Ayrıca, müzakere süreci ile ilgili olarak da. Kıbrıs Türk Halkı adına endişelerini, Sn. Akıncıya iletti.
Konsey, süreç içerisinde gelişen endişeleri, mektubunda şu şekilde sıraladı:
Rum tarafının “uzlaşmaz imajını “ terk eder gibi yaparak. Kıbrıs Türk Halkının ” vazgeçilmezleri olarak bilinen kırmızı çizgilerini “ her alanda ve her kurumu ile yıpratma politikası güttüğünü, dile getirdi.
Dilerseniz, bu kırmızı çizgilere bir bakalım:
Türkiye’nin garantörlüğü.
Mülkiyet.
Toprak.
TC. kökenli, KKTC vatandaşları.
Türk Askerinin, varlığı.
Eşitlik.
Egemenlik.
Kıbrıs Türk’ünün, söz hakkı.
Konsey, yukarıda, paragraflar halinde verdiğimiz, maddeleri içeren başlıklarda. Rum tarafının ve de Yunanistan’ın yaptığı, yıpratma politikası karşısında, Sarayın. Dolayısı ile Cumhurbaşkanı’nın, sözcüsünün ve heyetinin, bu yıpratma hareketleri karşısında sessiz kalmasını da, Konsey eleştirmektedir.
Sn. Akıncı’nın seçim öncesi verdiği “şeffaflık ve açıklık “ sözlerine karşı, görüşmelerle ilgili olarak “ ağır bir karartma ve gizliliğin olması da, Konsey tarafından dile getirilerek. Cumhurbaşkanı’nın sessiz kalması eleştirilmektedir.
Başkan Çelik, yukarıda da belirttiğimiz, Kıbrıs Türk Halkının kırmızı çizgileri olan ve paragraf halinde dizilen, metinlerden taviz verilmesine de karşı olduklarının, altını çizdi.
Sarayın, topluma, şeffaflık sözü çerçevesinde, aydınlatıcı bilgiler verilmesini de isteyen Çelik. Milli Konsey olarak, görüşme tutanaklarının, konseye de açılmasını, talep etti.
Ayrıca, Müzakere Heyetinin ve Teknik Komitelerin de, uzmanlarla sayısının arttırılarak, takviye edilmesini istedi.
Gidişatın, barıştan çok iki halkı çatışmaya götüreceğinin endişesini de taşıyan konsey, çözümün, kırmızı çizgileri koruyarak mümkün olacağının da altını çizdi.
Özet olarak, açıkladığımız mektubun içeriği bu.
Mektup Sn. Cumhurbaşkanı’na verildi.
Mektupta:
Halkın bilgilendirilmemesi.
Görüşme Heyetinin, uzmanlarla takviye edilmesi.
Kırmızı çizgilerle ilgili olarak, Rum tarafının bombardımanı karşısında, Sarayın sessizliği ile yapılan isnatlara. Sarayın vereceği yanıt ( verirse ) merakla beklenmektedir.
İleriki günlerde, bekleyip göreceğiz .

Bu haber 7905 defa okunmuştur

:

:

:

: