Bu sistem hem hekimi hem de hastayı yok ediyor

Lefkoşa Dr. Burhan Devlet Hastahanesi Kardioloji Servisinde hekim sayısının yetersizliği, çalışma koşullarının bozuk ve özlük haklarının geri olduğu gerekçesiyle eylem yapıldı.
Lefkoşa Dr. Burhan Devlet Hastahanesi Kardioloji Servisinde hekim sayısının yetersizliği, çalışma koşullarının bozuk ve özlük haklarının geri olduğu gerekçesiyle eylem yapıldı. Sağlık Kurulu raporlarının imzalanmaması ise hekim münhalleri açılana kadar sürecek deniyor.
‘Kıbrıs'ın kuzeyinde her yıl yaklaşık 300 kişi kalp krizi geçiriyor ve bunlardan 30’u hastaneye ulaşamadan hayatını kaybediyor’ diye açıklama yapıyor Dr.Gülgün Vaiz ‘Dünya Kalp günü’ sebebiyle.
Dr. Sıla Usar ise yılda 1000 anjiyo, 500 stent takılması, 300-400 by-pass ameliyatının gerçekleştirildiği belirtiliyor.
Gerçekten ürpertici bilgiler bunlar.... Peki sağlıkta tasarruf olur mu?
Bu yıl Bütçenin sadece %6.6 sı sağlığa ayrıldı. Yeterli mi? Ülkede sağlık kurumlarına bakılınca elbette ki hayır... Sağlıkta tasarruf demek insan hayatında tasarruf demektir.
Bugün yaşanan birçok sıkıntı sisteme bağlıdır. Bu sistem hem hekimi hem çalışanları hem de hastaları yok eden bir sistem. Yıllardır konuşuluyor ama çözüm üreten düzenlemeler yapılamıyor.
Hastanelerde peşpeşe gelen hekim istifalarını iyi okumak gerek. Hem hekimler hem çalışanlar hem de hastalar sıkıntı içindedir. Yeni sağlık siteminin yürürlüğe girmesi, özel ile kamuyu yasal düzenlemelerle ayırmak ve şartlarının düzenlenmesi şart. Çünkü mevcut sistem hem sağlık çalışanlarını hem de hastaları mağdur ediyor.
Sosyal devlet anlayışında olduğumuzu savunuyorsak; halkın hastanelerinin ayakta tutulması, gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması ve gerekli bütçenin da sağlığa ayrılması kaçınılmazdır.
Peki ya hasta hakları... Sağlıkta bunca sıkıntı bir yana ‘hasta hakları’ ile ilgili ne yapılıyor ...
KKTC’nin ‘hasta haklarının’ özel yasalarla korunmadığı ender ülkeler arasında yer aldığını biliyor musunuz? Sırf insan olmak nedeniyle sahip olunan haklar olarak tanımlanan hasta hakları, temel insan haklarının sağlık hizmetleri alanına, yansıması olarak biliniyor. Sağlıkla ilgili sıkıntıların tavan yaptığı bu dönemde ‘Hasta Hakları Yasasının’ da yasallaşarak hayata geçmesi ise, hem hekimlerin hem de hastaların rahat ve huzurlu bir ortamda çalışmalarının yolunu açacaktır.
Bu yasanın da bir an önce KKTC Meclisinin gündemine alınmasının zamanı gelmedi mi? Bizden söylemesi!
Bu haber 296 defa okunmuştur
  • bU YAPILANLAR VATANDAŞA REVA MI? Hasan Mehmet  LEFKE - 06.11.2015 Şu kadar kalp ameliyatı yaptık, şu kadar, stent taktık, şu kadar anjio yaptı v.s. Peki vatandaşın gidecek başka bir yeri var mı? Parası olan ya da yaşlılığında ihtiyaç için bir miktar para biriktiren vatandaşın ameliyatları da bu sayılanlara dahil mi? Gerçekten vatandaşın doktor seçme hakkı var mı? Eğer doktor seçme hakkı olsa KKTC hastanelerini mi TC hastanelerini mi seçer? Sosyal devlet derken, amaç hastane yapıp, doktor tayin edip, vatandaşı zorla bu hastanelere mahkum etmek mi kastediliyor? Yoksa vatandaşın istediği hastane ve doktordan sağlık hizmeti alması mı? ``Sosyal Devlet`` kurmuş olduğu sistemle vatandaşın standart tedavi ve bakım hizmetini karşılayan devlet demektir. Öyle sözde ``Halk Hastanesi`` adı altında çağın gerisinde, kalmış hastanelerle vatandaşa heyetler, raporlar, kuyruklarla eziyet etmesi değil. Eğer istenirse Türkiye``de uygulanan sistem rahatlıkla KKTC``ye genişletilerek, bu sorun rahatlıkla çözülür. Ama amaç klikler olursa iş başka...

:

:

:

: