Güneyde aşırı sağın yükselmesi

Güney Kıbrıs’ta aşırı sağın beklenmedik bir düzeye yükselişi, endişelere neden oluyor.
Güney Kıbrıs’ta aşırı sağın beklenmedik bir düzeye yükselişi, endişelere neden oluyor.
AB Haberin, Sputnik‘e dayanarak verdiği haberde, Güney Kıbrıs’ta aşırı sağ ELAM’ın, beklenenin de üzerinde bir yükselişe geçmesi güneyde, başta siyasetçiler olmak üzere, büyük bir endişe yaratmaktadır.
Yunanistan’da Altın Şafak, aşrı milliyetçi harekete karşı, Yunan yöneticilerinin ciddi önlem almamaları sonucu, güneydeki ELAM aşırı milliyetçi örgütün de yükselmesine neden olduğu düşünceleri hakim.
Bu konuda endişelerini dile getiren AKEL Siyasal Partisinin bir üyesi,
bunun, AB‘yi de tehdit eden bir unsur olduğunu dile getirdi.
ELAM oy yüzdesinin 2.5‘e ulaşması karşısında, iktidar partileri ile AKEL, yükselen aşırı milliyetçi ELAM’ın, meclise girmemesi için, seçim barajını yükseltmek konusunda, mutabakata vardılar.
Seçim barajının 3.6 oranına çıkarılması düşünülmekte.
ELAM, Güney Kıbrıs’ın aşırı milliyetçi bir siyasi kurumu.
Bilindiği gibi, bu kuruluş güneye geçen Türkleri tehdit etmekte, taciz etmekte.
Etkinliklere katılan Türkleri öldürmeye teşebbüs etmekte.
Sn. Talat’ı, Limasol’da verdiği bir konferansta, salonun içerisinde yakmaya çalışan bir örgüt.
Rum siyasi gözlemcileri gerek Yunanistan’daki, Altın Şafak erekse de: Güney Kıbrıs’taki ELAM’la ilgili ciddi, önlemler alınmadığı için, eylemlerini sürekli artırıyorlar.
İşlemiş oldukları suçlar için, yargılanma sürecinin uzaması.
İşlenen suçların, ört bas edilmesi, bu iki örgüt mensuplarının, cesaretlerinin artmasına ve eylemlerini pervasız yapmalarına da neden olduğu konusunda , güneyde, ağırlıklı olarak siyasilerin birleştikleri noktadır.
Güneyde, ELAM’a yönelişinin bir nedeni de, adalet mekanizmasının işlemeyişine dayandıran, Rum siyasilerin sayısı,
bir hayli kabarık.
Ekonomik, nedenlerden dolayı da, Rum halkı, kurtuluşu, milliyetçilikte ve ELAM’da bularak, ekonomik sıkıntılardan kurtulacağının umudu içerisinde.
Güneyde ELAM’ın, Türklere karşı yaptıkları her girişim karşısında,
Kuzeyde, bazı siyasilerin, gazetecilerin, yazarların ve ne olursa olsun da bir çözüm olsun diyenlerin tepkileri, nerede ise ayni:
Birkaç aşırı milliyetçinin yaptığı taşkınlıklar, önemsemeye gerek duyulmayan davranışlar, gibi ifadelerle, olayı ört bas etmeye çalışmaktadırlar.
Güneydeki yönetimin, sosyal adaleti sağlayamadığını, dile getiren uzmanlar, Rum Lideri Anastasiadis’in, güneyde tarafsız icraat yapmaması sonucu, Rum halkının, adaleti ELAM örgütünün iktidara gelmesinde bulacağı umudunun arttığını da belirtmektedirler.
Aşırı sağcı ELAM’a, güneyden yükselen tehlike sesleri karşısında, eylemleri sonucu, Türklere yapılan öldürücü hareketlere, kuzeydeki sessizlik, düşündürücü olsa gerek.
Düşünüyorum da: bu aşırı radikal milliyetçi Rum örgüt gibi, kuzeyde, aşırı Türk milliyetçiliğine dayanan bir örgüt kurulmuş olsa idi, bizimkilerin tepkisi , güneye gösterdikleri tepkinin ayni mi olurdu ?
Yoksa, guzeyde ; yer gök inler miydi ?


Bu haber 223 defa okunmuştur

:

:

:

: