Çocuk anne-babalar

İngiliz gazetelerinde bu hafta bir haber vardı. “13 yaşında baba”, “Küçük Maisie’nin bebek yüzlü babası”... Baba 13 yaşında. Anne kaç yaşında mı? O da babadan 2 yaş büyük, 15 yaşında. Kim bebek, kim çocuk, kim baba, kim anne. Sınırı nerede başlıyor, nerede bitiyor. Bilen var mı?
İngiliz gazetelerinde bu hafta bir haber vardı.
“13 yaşında baba”, “Küçük Maisie’nin bebek yüzlü babası”...
Baba 13 yaşında. Anne kaç yaşında mı? O da babadan 2 yaş büyük, 15 yaşında.
Kim bebek, kim çocuk, kim baba, kim anne. Sınırı nerede başlıyor, nerede bitiyor.
Bilen var mı?
Yıllardır çocuk yaşta anne-baba olan İngilizleri okuyor, izliyor, dinliyoruz. Onların anne-babaları da neredeyse aynı yaşlarda çocuk sahibi olmuşlar. Armut dibine düşer derler.
Ancak, İngiltere bu konuda Avrupa’nın en kötü unvanına sahip tek ülkesi.
“Teenage pregrancy” denen küçük yaştaki hamilelerin sayısı, ne yazık ki her geçen sene katlanarak artıyor.
Britanya adasında her sene kaç genç kız anne oluyor, biliyor musunuz?
15 ile 17 yaş arasında her yıl 40 bin okul yaşındaki kız çocuğu, kollarına bebeğini alıyor. Buna 15 yaşın altındakileri eklerseniz, on binlerin sayısını siz düşünün.
Konu, ne yazık ki yaşadığım ülkenin kanayan dertlerinden sadece biri. Yeniden gündeme getiren ise fotoğrafında abi-kardeş gibi duran, ancak babası olduğu bebeğiyle poz veren Alfie Patten isimli, bir ortaokul öğrencisi. Siyah saçlı, cin gibi bakışlı, sokakta oynarken rastlayacağınız bir çocuk. Daha delikanlı bile değil. Boyu 1.20 metre. Yaşı ise 13.
Kız arkadaşı 15 yaşındaki Chantelle Steadman’ı hamile bıraktığında 12 yaşındaymış. Anne-babası ve 8 kardeşiyle yaşadığı evinde şimdi yeni bir konuk var.
Alfie’nin kızı Maisie.
Sanki bir masal gibi değil mi? Yok, doğrusu tam bir kabus.
Hangisi bebek belli değil, The Sun gazetesinin fotoğrafında. Çocuk babanın, bebek sahibi oluşunun tepkisi ise Maisie’nin üzerindeki “Annem ve babamı seviyorum” yazılı pembe tulumu kadar masum. Çocuksu ve bir o kadar da yürek burkan.
“Bebek sahibi olmanın iyi bir şey olacağını sanıyordum”

Eastbourne’da anne-babasıyla yaşadığı eve, şimdi kızını da getirdi Alfie. Kızıyla beraber büyüyecek, oynayacak..8 kardeşinin yanında..Ev değil, sanki kreş..Maisie, kendinden birkaç yaş büyük babası, amca ve halalarıyla büyüyecek.. Okula gidecek.
İşin ciddiyetini anlayana kadar, belki kız arkadaşı Chantelle ile yolları ayrılacak. Bebek kimde kalacak, kim bakacak Allah bilir.
Konu oldukça ciddi. Bir o kadar da düşündürücü.
Muhafazakar Parti’nin eski lideri Ian Duncan Smith, baba-kız Alfie ve Maisie’nin fotoğrafını tek cümleyle yorumladı.
“Çöken İngiltere’nin fotoğrafı”
Anne Chantelle ise 4 kardeş ve anne-babasıyla yaşıyor. Maisie, kah Alfie’nin evinde, kah annesi Chantelle’in. İkisi de öğrenci.
Alfie’nin babası Dennis 45 yaşında. Dede olduğuna mı inansın, minicik oğlunun baba oluşuna mı, şaşırmış durumda.
“Oğlum, bir bebek nedir, ne anlama gelir, sorumluluğu nedir, hiçbirinin farkında değil. Ne yapacağımızı biz de bilmiyoruz” demekten başka bir şey söyleyemiyor.

Zannetmeyin, işsiz-güçsüz, belediye evlerinde yaşayanların çocuk denecek yaşta bebekleri oluyor. Yapılan istatistiklerin sonuçları son derece şaşırtıcı.
Londra’nın en lüks belediyelerinden Harrow ve Barnet’de çocuk hamileler ve annelerin sayısı, Lambeth, Southwark gibi kenar mahallelerden daha az değil... Belki daha da fazla.. Bunun nedenlerinin başında, aklı başında, maddi durumu yerinde ailelerin, “kürtaja” karşı oluşu.. Kızlarının çocuklarına bakacak istek ve güçte bulunmaları. Torunlarına bakan 30’lu, 40’lı yaşlardaki genç anneanne-dedeler, çocuk annenin okula gitmesini kolaylaştırdığı gibi, dünyaya gözlerini açan masum yavruların da bakıcı aile veya evlatlık verilmesini önlüyor.
Dünyanın bilinen en küçük annesi 6 yaşında. En genç babası ise Çin’de, 8 yaşında.
İngiltere’nin en genç babası 1998 yılında 12 yaşında baba olan Sean Stewart. Annesi ise 11 yaşında.
Okullarda, neredeyse kreşlerde başlayan “seks” eğitiminde, gençlere bu kadar bilgi, eğitim verilmesine, doğum kontrolü öğretilmesine rağmen, böylesine ürkütücü rakamlar. İnsanın inanası gelmiyor.
Kırsal kesimlerde ancak böylesi görülür diyoruz.. Avrupa’nın göbeğinde, İngiltere gibi modern, gelişmiş bir Batı ülkesinde bunlar olmaz diyorsunuz değil mi?
Ne yazık ki gerçekler farklı.
13 yaşında baba. 25 -30 yaşında da dede. Veya anneanne, babaanne.
Herşey yaşında yapılırsa anlam kazanır.
Çocuk çocukluğunu, yetişkin yetişkinliğini yaşarsa, doğal olur her şey.
Bu haber 144 defa okunmuştur

:

:

:

: