Bahçemizdeki ağaçlar

Bahçelerin vazgeçilmezidir ağaçlar.
Bahçelerin vazgeçilmezidir ağaçlar. Olgunluğun ve devamlılığın sembolü olmanın yanında bahçedeki etkileri saymakla bitmez. Bahçemizdeki bitkilere arka plan olmanın yanında, bahçe ile dışarısı arasında doğal perde görevi görür. Yazın sıcağında serin gölge sağlarlar ve en önemlisi havayı temizlerler. Önemli olan ağaçları bahçeye planlı ve doğru şekilde ekmektir. Unutmayınız ki ağaçlar cinslerine göre aşırı büyüyebilirler,yanlış yere ekilmiş olan ağaçlar ise bitkilerden ışık ,nem, ve besin çalarlar ve güzel görünmezler. Bu yüzden bahçeniz için ağaç seçimi yaparken iyice araştırmak planlamak hatta bir uzmandan destek almak gerekir. Yollarda parklarda gördüğümüz ve hayran olduğumuz ağaçlar bahçenize çok büyük gelebilir. Pavlonya, jakaranda ve grevilya ağaçları gibi... veya yaprağını çok aşırı döken ağaçlar da size sorun yaratabilir. Orkide ağacı, erguvan ağacı, albizia ağacı gibi... Unutmayalım ki bir ağaç bahçede bulunan bitkilerden daha fazla büyür ve kökleri için yeterli miktarda yer ister. Özellikle büyük ağaçların köklerinin nereye doğru uzayacağına dikkat etmelisiniz. Evin temellerinin geçtiği yerlere, septik tankların olduğu bölgelere , su tankı ve yüzme havuzunun olduğu yerlere büyük ağaç ekmemelisiniz. Çok yaprağını döken türlerin yüzme havuzunuzun yanına ekilmesi bayağı başınızı ağrıtabilir. Bu yüzden o bölgelere tropikal ve daimi yeşil ağaçları tercih ediniz.Bahçemizde düzenleme yaparken dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da, görüntü ve gürültü kirliliğini ortadan kaldırmaktır. Eğer bahçemizin bir köşesi kötü bir manzaraya sahipse veya çevrede bulunan gürültülü bir ortama yakınsa, bahçemizin o bölümlerinde büyük ağaçlar kullanabiliriz. Bu sayede görüntü kirliliğini ortadan tamamen kaldırabileceğimiz gibi gürültü kirliliğini de azaltmış oluruz.

ÇİÇEKLİ AĞAÇLAR

Çiçekli ağaçların çoğu yaprağını döken ağaçlardır. Buna rağmen mutlaka bu tür ağaçlara bahçenizde yer bulabilirsiniz. Onların görüntüleri ve hazzı bambaşka olur. Alev ağacı , maymun tırmanmaz, jacaranda gibi ağaçlar büyük olmalarına rağmen bahçemizde her zaman yer bulunabilir. Yine de bahçeleri küçük olanlar için de bodur çiçekli ağaçlar uygun olur. Tekomarya, bignonya, duranta,solunum, polygala ve mum ağacı gibi türler bunlardan bazıları.Bu gibi ağaçlara bahçenizde yer vermeniz sayesinde çok daha farklı ve doğal bir bahçeye sahip olabilirsiniz.
Genel olarak baktığımızda, profesyonel bir bahçe düzenlemesi için en önemli faktörün düzenlemeye başlamadan önce bahçe planının yapılması olduğu bir gerçek. Uzman firmalarla yapılacak bahçe planlamaları sayesinde hayal edeceğiniz huzurlu ve şık bahçeler elde etmek son derece kolaydır.Bu yüzden uzman olan kişilerden yardım almaktan çekinmeyin.
Bu haber 178 defa okunmuştur

:

:

:

: