AB’yi korkutan Türkiye’nin ekonomi ve nüfus yapısı!..

Türkiye’nin dünyada önemli bir ekonomik güç olduğu rakamlarla da ortaya konmaktadır.

 

 

 

 

 

Türkiye’nin dünyada önemli bir ekonomik güç olduğu rakamlarla da ortaya konmaktadır. 2011 yılından itibaren Türkiye dünyada 18. büyük ekonomi olarak Uluslararası Para Fonu kaynaklarında yerini almaktadır. Tablodan da görüldüğü gibi Türkiye bulunduğu yakın coğrafyada Rusya’dan sonra en büyük ekonomiye sahiptir. Türkiye aynı zamanda ise Avrupa’nın en büyük altıncı ekonomik gücü durumundadır.
ABD, Çin, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa ve Brezilya ise sırasıyla dünyanın en büyük ekonomilerine sahip durumdadırlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AA muhabirlerinin Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerinden yaptığı derlemeye göre, 2013 yılı itibariyle nüfusu 76 milyon 480 bin civarında olan Türkiye dünyanın en kalabalık nüfusa sahip 19. ülkesi olurken, dünya nüfusundaki payı ise yüzde 1,1 olarak gerçekleşti. Buna göre dünyadaki her 100 kişiden biri Türkiye'de yaşıyor. Çin 1 milyar 360 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi olurken, bu ülkeyi 1 milyar 243 milyonluk nüfusu ile Hindistan takip ediyor. Verilere göre Çin'in dünya nüfusundaki payı yüzde 19,57. Yani dünyadaki her 5 kişiden biri Çinli.

Nüfus Yoğunluklarına Göre Türkiye’nin Sıralaması

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: http://www.bik.gov.tr/dunyanin-en-kalabalik-ulkesi-hangisi-haberi-58719/
Avrupa’da en büyük altıncı ekonomiye sahip Türkiye, nüfus açısından Almanya’dan sonra ikinci ülke durumundadır. Durum böyle iken her platformda Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan en etkili ülkenin Almanya olmasına şaşılmamalıdır.
Tabi ki, ekonomi ve nüfus yapısı yanında Türkiye’nin AB’ye alınmaması gerekçeleri arasında: Halkın çoğunun Türk olması; Halkın çoğunun Müslüman olması; Eğitim seviyesinin düşüklüğü; Ekonomik yetersizlik; Serbest dolaşımda çıkabilecek problemler; ve Türkiye’nin mevcut dış politikası AB’nin işine gelmemesi ve Avrupa’nın Türkiye’nin AB üyeliğinin Ankara’nın Ortadoğu’daki konumunu güçlendireceğinden korkması da bulunmaktadır.

Bu haber 987 defa okunmuştur

:

:

:

: