Milletvekili adayları

Genel seçimler yaklaşırken siyasi partiler adaylarını belirlemeye başladı.

Genel seçimler yaklaşırken siyasi partiler adaylarını belirlemeye başladı. İlk adaylarını açıklamaya başlayan hükümet partisi CTP ve ana muhalefet partisi UBP olmuştur. 2009 erken genel seçimlerin yarışan iki büyük partileri gerçekten UBP ve CTP olmaktadır, bu gerçekle seçim yarışı başlayacaktır veya başlamıştır. Resmen seçim YSK tarafından ilan edilmemiştir ancak partiler medya aracılığı ile ve köy gezileri porogramları ile seçim yarışını başlatmışa benziyorlar. Bu seçimin, kıran kırana iki parti arasında geçeceğe benziyor siyasal yaşamda kökleşmiş iki parti CTP ve UBP’dir. KKTC’nin siyasi gündeminide bu iki partinin belirleyeceği de inkar edilmez yaşanan gerçeğimizdir.
İlk öncede bu iki parti aday adaylarını ondan sonrada adaylarını belirliyorlar CTP ilçe delege sistemi ile adaylarını belirlemeye devam ediyor bu aday belirleme belkide en demokratik yöntemdir ancak bazı milletvekilleri aday olamıyorlar. örneğin CTP Güzelyurt milletvekili sn Dr NAZIM BERATLI, araştırmacı yazar olan sn Beratlı’ya ben şahsen çok üzüldüm bu şekilde kendisini birçok konuda geliştirmiş şahsiyetlere toplumu temsil etmeleri açısından gerçekten ihtiyaç vardır. Bence Beratlı’ya gerçekten yazık oldu ancak ayni zamanda da sn Dr MEHMET ÇAĞLAR isabetli bir seçimle yeniden aday olabilmeyi de başarmıştır onun açısından da sevindiğimi söyleyebilirim. Tabiki bunlar iki örnektir daha onlarca değerli yapıcı üretken adaylarımızın yarışlarını göreceğiz. CTP Güzelyurt adaylarını belirlerken yaşandı bunlar, birde bunu düşünmeden edemeyeceğim sn Beratlı CTP’ye sonradan katıldı aday oldu ve milletvekili olarak meclise girdi şu an aday olamamasının sebebi delegeler şahsını benimsememesinden mi kaynaklanıyor yoksa görevi bir dönemlik mi idi ! işte ne oldu ise burada oldu, bize yine de hayırlısı olsun demek kalır.
UBP daha adayları belirleme yöntemini başlatmadı önümüzdeki günlerde onlarda hazır olacak ancak aldığımız bilgilere göre aday olmayacağını açıklayan Magosa milletvekili sn Mehmet Bayramın dışında ki vekiller aday olacak buda ayrı demokratik yöntemdir, parti görevini yürüten milletvekillerini UBP onurlandırıyor ve seçimde halkın önünde sandıkta yarışmalarına imkan tanıyor.
Yürütülen vekillik görevinin çokta kolay olduğunu söylemek güçtür, eğer gerçekten mecliste kalıp üretken bir kişi olacaksanız kısmen halktan koparsınız, eğer böylede çalışılmayacaksa da birşey üretemezsiniz. Bundan dolayı partilerin halen milletvekili üyelerine bu kıyağı geçmeleri doğaldır diye düşünüyorum. Ancak şunu eklemeği de uygun buluyorum bugünkü koşullarla Meclis görevi devam edemez sistemin değişip Mecliste Milletvekillerinin 8 saat mesai yapmalarını sağlamak şarttır çünkü güncelleşmesi gereken o kadar yasa var ki, birde olası bir antlaşmada AB ile üzerinde çalışılacak uyum yasaları bu tür çalışmaların ciddi mesaiye ihtiyacı vardır.
Yeni dönemde seçilecek Meclisin belkide en öncelikli görevlerinden de birisi bu olacaktır. Boykotlarla geçirilen dönemin kayıp bir zaman olduğunu düşünüyorum KKTC’nin bu kadar lükse ihtiyacı yoktur, gelişmelerle bu dönemi irdelemeğe devam edeceğiz.
Bu haber 678 defa okunmuştur

:

:

:

: