Kış bahçesi ve bakımı

Kış geldi bahçe ile işimiz bitti diye düşünürüz hep. Artık eve kapanma zamanı. Ya dışarıda kalacak bitkilerimiz .... Kışın bahçede yapılacak çok iş var aslında.
Kış geldi bahçe ile işimiz bitti diye düşünürüz hep. Artık eve kapanma zamanı. Ya dışarıda kalacak bitkilerimiz .... Kışın bahçede yapılacak çok iş var aslında.
Öncelikle bahçe toprağını gözden geçirmeliyiz. Toprağı iyice harmanladıktan sonra ,
sizi bekleyen risklere karşı ilaçlama yapmanız gerekir.Böylece ekeceğiniz çiçekleri bekleyen riskler için önleminizi önceden almış olursunuz.
Kış mevsiminde bitki yüzeyindeki haşere savaşını toprak içine taşımaya hazır olun. Kış boyunca bitkilerimize zarar verecek olan zararlılar toprak içinde olacaktır ve bitkilerimizin kökleri ile uğraşacaklardır.
Kış ayları toprağınızı güçlendirmek bahara ve yaza hazırlamak için ideal bir aydır. Ayrıca kompostların da toprağa aktarılmasının da tam zamanıdır.
Kış aylarında ekebileceğiniz sezon çiçeklerine birkaç örnek verecek olursak şabboy, dildamak, hercai menekşe gazanya, petunya, çin karanfili gibi türler olabilir .
Kış mevsiminde organik bir sebze bahçesi de düşünebilirsiniz. Akdeniz ikliminde kış zamanı sebze yetiştirmek çok daha kolay olmasının yanında daha fazla verim alınabilir. Su sorununun olmayacağı bu dönemde soğuktan dolayı haşerelerle fazla işiniz olmaz. Bu da güzel sağlıklı sebzeler yetiştirmeniz demektir.

Kış Dönemine Uygun Sebzeler
Ben size çok kolayca yetiştirip güzel verim alabileceğiniz bazı türleri önereceğim. Sebze bahçenizin olmazsa olmazlarından olan maydanoz ile başlarsak bölüm bölüm oluşturacağınız sebze alanına küçük tavalar halinde golyandro, rokka ve nane gibi türleri ekleyebilirsiniz. Bunun yanında kereviz, marul, çiçek , lahana, brokoli, taze soğan, çilek ve biber ekebilirsiniz. Bu sebzelerden güzel verim almanız için bu dönemde yapmanız gereken en önemli unsur ekim sırasında gerekli olan toprağın çok vitaminli ve kaliteli olmasına da dikkat ediniz, göreceksiniz karşılığını alacaksınız.

Meyve ağaçlarının ekim zamanı
Ekim ayında başlayan ağaç ekimleri kasım aralık aylarında daha da yoğunlaşır ve bu Mart ayının sonuna kadar devam eder. Özellikle bu dönem ekeceğiniz ağaçların tutma oranı çok yüksek olduğundan meyve ağaçlarınızı bu dönemde ekmenizi tavsiye ederim. Bunun yanında sebzede olduğu gibi meyve ağacının ekiminde de kalitesi ve vitamin değerleri yüksek olan torf toprakları kullanmanızı öneririm.
Size organik ,sağlıklı meyve ve sebzeler yetiştirme temennisi ile yazımı noktalıyorum.

Soru ve görüşleriniz için serdar @medgardener.comBu haber 151 defa okunmuştur

:

:

:

: