Navtex kaldırıldı ve Kıbrıs’ta müzakereler başladı

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacı ile 1968 yılından bu yana kesintili olsa bile BM gözetiminde karşılıklı müzakereler, aracılı müzakereler yapılmaktadır, halen sonuç alınamadı ancak taraflar masada kalmaya devam ediyor.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacı ile 1968 yılından bu yana kesintili olsa bile BM gözetiminde karşılıklı müzakereler, aracılı müzakereler yapılmaktadır, halen sonuç alınamadı ancak taraflar masada kalmaya devam ediyor. 3. Cumhurbaşkanı Eroğlu müzakerelerde Anastasiadis ile devam ederken Türkiye ile birlikte çok önemli bir siyasi hamle olan Navtex ilan etmişlerdi. Bir taraftan Rum tarafı masada görüşmeye devam ederken diğer taraftan ise Kıbrıs kara sularında bulunan doğal gaz için de araştırmalar için yabancı şirketlere izinler veriyordu.
Bunu engellemek için KKTC Türkiye ile birlikte Navtex ilan etti ve Barbaros gemisi Türk savaş gemileri de refakat ederek Akdeniz’de hidrokarbon arama çalışmaları başlattı. Anastasiadis buna çok kızdı ve çeşitli tepkiler gösterdi, sinir oldu masadan kalkar gibi yaptı ve KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yakın masayı terk etti. TOTAL şirketi de doğal gaz araştırmasına siyasi istikrarsızlık bahane ederek çalışmalarını durdurdu. Bu arada seçimler oldu ve Mustafa Akıncı Cumhurbaşkanı oldu. Müzakerelerin başlaması ve Rum başkanın geri masaya dönmesi için Navtex kaldırıldı ve müzakereler başladı.
Gelen haberler umutlandık, sona geliyoruz, BM süreçten çok umutlu, aylar içerisinde anlaşma mümkün, konuşulmayan bir şey kalmadı gibi açıklamalar. Türk tarafı saf saf bekliyor peki Rum tarafı masaya döndü ancak doğal gaz araştırmalarına da hız verdi. Bölgeden ayrılan Total geri geldi ve bölgeye yakın ülkeler ile anlaşmalar yapıyorlar bizi ise masada uyutmaya çalışıyorlar veya uyutuyorlar. En son anlaşmaya bakalım. Mısır, Yunanistan ve GRYK bu üçlü doğal gaz anlaşması çok önemli bu havzada bulunan doğal gaz AB’ye taşınacak ancak Türkiye güzergahı planda yoktur, hep söyleniyor ya doğal gaz Türkiye üzerinden taşınacak.
Denizden Yunanistan’a oradan AB merkezine veya sıvılaştırarak, yani tekrar uyutulduk ve Navtex’i de kaldırdık. Eğer Türkiye doğal gazın AB’ye taşınmasından beklentisi varsa konuşulmuyor bile, Rum tarafının talep ettiği anlaşma modelinde de gazın Türkiye üzerinden gitmesi için de Kıbrıs federal devleti karar verecek. Rum çoğunluğu olacaksa ki, Rum tarafının talebi bu, o zaman onların kararı belirleyici olacak. Biz Kıbrıs Türkleri adımız bile anılmıyor, şu şekilde anılıyor Kıbrıs federal devletinin sayısal çoğunluğu bulunan azınlık kalabalık eee canım onlarda bize uymak zorunda.
Aylarca önce Türkiye enerji sektöründe bulunan bazı Türkiyeli şirket temsilcileri Rum Lideri Anastasiadis ile gizli bir görüşme geçekleştirdiler. Anastasiadis Kıbrıs sorununun çözümünde yardım istemiş ve karşılığında doğal gaz Türkiye üzerinden AB’ye gitsin, onlar da tamam demişler sonuç Navtex kaldırıldı, müzakereler başladı ve BM özel temsilcisi Eide de umutlu. Hiç bu kadar anlaşmaya yakın olmamışız yani biz Kıbrıs’da yaşayanlar bilmiyoruz ancak uzaklardan Kıbrıs’a gelen bir yabancı biliyor, demek ki bizim dışımız da bazı filimler dönüyor.
Hayırlısı olsun diyelim, biz Rum tarafının hedefe doğru gittiğini izlemeye devam edelim.
Bu haber 954 defa okunmuştur

:

:

:

: