Bu düğümü kim çözecek?

Su… Dünyanın en değerli doğal kaynaklarından biri… Ve dünyanın en kıt doğal kaynağı olma yolunda…
Su… Dünyanın en değerli doğal kaynaklarından biri… Ve dünyanın en kıt doğal kaynağı olma yolunda…
Toros Dağları'nın suyu, Akdeniz'den boru ile geçirilerek KKTC topraklarına ulaştı. Yılda 75 milyon m³ su. Kullanma ve içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan 'Asrın Projesi' ile 2050 yılına kadar Kıbrıs'ın bütün içme suyu ihtiyacı karşılanacak deniliyor.
Su yetersizliği ve su kalitesindeki kötüleşme sebebiyle sıkıntı yaşayan ülkemizin kaderini değiştirebilecek bir proje.
Suyu Belediyeler mi yönetsin? Yoksa Türkiye'nin özelleştirme ısrarı kabul mü edilsin? Tartışmalar sürüyor.
28 Ekim 2015, tarihinde açılışı yapılmıştı projenin… Ardından… KKTC'ye gelen su vanası kapatıldı mı? Kapatılmadı mı? Tartışmaları… DSİ Kuzey Kıbrıs Proje Müdürü, “Türkiye'den gelen su, bırakın kesilmeyi adaya 7/24 kesintisiz olarak tam kapasite ile akıyor' şeklinde açıklama yaptı. Yani anlaşılan o ki, barajda su var, su akıyor ama evlere verilmiyor. Sebebi? KKTC-TC arasında görüş ayrılığı var. Sadece KKTC-TC mi? CTP-BG-UBP koalisyon hükümeti arasında da görüş ayrılığı var. UBP’nin, tıpkı TC gibi özelleştirilsin dediğini biliyoruz da… UBP cephesinde şimdilerde bu konuda derin bir sessizlik hakim.
Görülen o ki, bu konular halledilinceye kadar su bizlere kullandırılmak istenmiyor! Ne yazık ki, suyun özelleştirilemeyecek ve kar güdüsüne alet edilemeyecek kadar hayati bir kaynak olduğu gözden kaçıyor. Halbuki bir insan için hava ve sudan daha yaşamsal başka ne olabilir ki?
Türkiye insiyatif alarak, suyu getirdi. Sırf Türkiye insiyatif alarak suyu getirdi diye ülkedeki su kaynaklarının tümünün de özelleştirilmesini ve Belediyelerimizin sadece Anamur suyuna bağlı kalmasını kabul etmemiz doğru değildir elbette.
Ülkemizde yapılan Su Zirvesinde TC heyeti 'Madem özel şirket istemiyorsunuz, yönetimin tamamını DSİ yapsın” şeklindeki önerisini masaya koydu; KKTC’de büyük bir kesimin “suyu belediyeler yönetsin” şeklindeki duruşuna rağmen.
Anlayacağınız ortada henüz bir uzlaşı yok. Tam tersine su krizi derinleşiyor. Nerden mi anlıyoruz?
CTP-BG-UBP hükümetinin ortaya koyduğu bazı çalışmaların Türkiye tarafından kesin dille reddedildiğinin söylenmesinden.
Ve BESKİ'nin birliğin, güçlü bir şekilde bir arada tutulması varken, belediyeler arasında çatlak seslerin çıkmaya başlamasından…
Ne demişti Sayın Davutoğlu “stratejik ve psikolojik derin bir proje”. KKTC Hükümeti’nin bunun aksi bir karara imza atması mümkün olabilir mi?
Gelen suyu kim yönetecek?
Bu işin içinden nasıl çıkılacak?
Görülen o ki bu durumda, hükümet ya rüştünü ispat edecek, ya da erken seçim zillerini çalmaya başlayacak!
Bu haber 416 defa okunmuştur
  • bu kadar zitlik olurmu?... mustafa  Girne - 19.12.2015 Hasan Mehmet Lefkeli, cok güzel yorumladiniz. Bu CTP, bu ülkeyi Filistinlestirmeye ve böyle prestijli projeyi, yani asrin projesini eline yüzüne bulastiriyor. ruma hizmet yapmakta, geri kalmayan ve her fedekarligi gösteren 1 hükümete ihtiyacimiz yoktur. Bu kadar zit ve argo olanla ne yapilirki?...
  • Hasan Mehmet Lefke ince  NY - 19.12.2015 Yakinda acik ara siyasilerde gonderecek merak etme. :)
  • Gandır çocuğu da kendini Devlet zannetsin. Hasan Mehmet  Lefke - 19.12.2015 Askeri geldi sınırları çizdi. Para yok dendi parasını getirdi. Anayasa ne ki dendi, Profesör getirilip anayasa yazıldı. Yol yok dendi. Otobanlar yapıldı. Liman dendi. Eskiler onarıldı, yatlar için liman yapıldı. Oteller boş işletemiyoruz dendi, eğitim verdi. Uçak şirketimiz yok dendi, THY bünyesinde KTHY``i kurdu. Rumdan kalan sanayi tesislerini ne yapacağız dendi, sanayi holding kurmasını gösterdi, Su kuyularından su çekip narenciyeyi sulayamıyoruz dendi, onu da gösterdi. vatandaşa ihtiyaç var dendi, vatandaş da verdi. Yeni oteller açtı. Üniversite kurdurdu. Öğrenci gönderdi. yani KKTC``yi yoktan var etti. Netice? siyasiler, vatandaşı değil ceplerini düşününce, KTHY , CYPRUVEX , Sanayi Holding battı, Eti battı, belediyeler , eğitim , sağlık hep battılar. Vatandaş siyasilere güvenmeyi bıraktı kızmaya başladı. Bu durumda Türkiye ``Asrın Projesi``ni bunlara mı bırakmalıydı yani. Keşke Türkiye her şeyi batıran bu siyasi sistemin de değişmesini sağlayabilse.

:

:

:

: