Yılbaşının Sembolü Bitkiler

Yeni yıla bir yılbaşı ağacıyla girmek istiyorsanız alternatifiniz çok.
Yeni yıla bir yılbaşı ağacıyla girmek istiyorsanız alternatifiniz çok. Beğeninize ve bütçenize en uygununu alıp, birinden güzel süslerle muhteşem bir yılbaşı ağacına sahip olabilirsiniz. Alışverişe çıkmadan önce bilmeniz gereken bazı ipuçları. Yeni yıl yaklaşırken hazırlıklar da gittikçe hızlanıyor. Yeni yıla girişimizin en büyük işaretlerinden biri etrafımızda birer birer yerlerini almaya başlayan yılbaşı ağaçları.
Tabii yılbaşı ağacı almaya karar verince de nasıl bir ağaç seçilecek ve nasıl süslenecek bunları belirlemek de gerekiyor. Seçenekler çok. Yeter ki doğru ağacı bulmak en önemlisi. Her ne kadar en çok tercih edilen çam olsa da köknar, ladin, sedir gibi alternatifleriniz de var.
Köknar, ladin, sedir, çam gibi ağaçların fiyatları ise boyutları ile gerçek ya da plastik olmasına göre değişiyor.

Hem beğeniniz hem de bütçenizi göz önünde bulundurarak kendinize en uygun olanını seçebilirsiniz.
Gerçek ağaçlar almayı düşünüyorsanız biraz daha fazla ödemeniz gerekecek.

Ağacı süslerken yaratıcılığınızı gösterin...

Bu ağaçları aldıktan sonra sıra, yılbaşına uygun bir şekilde süslemeye geliyor. Bu noktada yaratıcılığınızı kullanarak harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ağacın donatılması için alınan kozalak, çan, zil, kar, altın renkli melekler , yıldızlar süsler, boncuklu şeritler, top süsler, kurdeleli çanlar kar spreyi, küçük Noel baba bibloları, renkli ampullerle olağanüstü bir yılbaşı ağacına sahip olabilirsiniz. Ağacınızı süslerken ise evde ailenizle birlikte bu olayı bir eğlenceye dönüştürebilirsiniz.

Eğer yılbaşı ağacı olarak dış ortam bitkisi seçmişseniz o ağaçlarının 2 -3 hafta kapalı alanlarda bulundurulabileceğini çok sıcak ortamların uzun süre onları bozabileceğini göz önünde tutup bu süre sonunda bahçeye ya da daha büyük bir saksıya ekilmesi gerekmektedir.

Poinsettia

Kış aylarının ve yılbaşının kesinlikle en gösterişli bitkisidir poinsettia. İpeksi, muhteşem renkli çiçekleri aslında yaprakların çiçeğe dönüşmüş halidir. Renk tonları krem, pembe ve kırmızı olabilir.
Yeni yıl dönemi çiçekli aldığımız poinsettia genelde ertesi yıl açmaz. Bunu sağlamak için çiçekleri geçtikten sonra 10 cm. den yukarısını budayın. Serin ve gölgeli bir yerde mayısa kadar sulamadan bırakın. Mayıs ayında saksı değiştirin. Eski toprağının bir kısmını alın. Düzenli sulayın ve besleyin. Eylül ayından itibaren günde 14 saat karanlıkta kalmasını sağlayın. Akşam bitkinin üzerine ince siyah bir naylon örtün, sabah kaldırın. İki ay devam edin. Çiçeğiniz yılbaşında açacaktır. Bu kadar uğraşmak sizin için bir problem olacaksa her yıl yeni yılda yeni bir poinsettia bitkisi alın.
Bu haber 145 defa okunmuştur

:

:

:

: