Bahçemizdeki çitler

Bahçelerimizin vazgeçilmezidir çit bitkileri.
Bahçelerimizin vazgeçilmezidir çit bitkileri. Çitlerin bahçemize katkıları doğal ve estetik görselliğin yanında yararları da çok.. Rüzgara karşı perde görevi yaparak bahçemizdeki bitkileri ve bahçemize rüzgarın vereceği zarardan korur. Bunun yanında gürültü toz ve toprağı da tutup azaltabilir. Tabi ki çit bitkilerini seçerken iklim şartlarına , o bölgedeki suyun durumuna ve en önemlşsş toprağın kalite ve cinsine göre karar verilmelidir. Verimsiz ve susuz bahçelere miyoforum ve servi çitler doğru bir seçim olur. Su sorunu olmayan bir bahçeye ise önereceğim pitosforum bitkisi ile mükemmel bir sonuç alırsınız. Daha yavaş büyüyen bu çitlerin bakımı daha kolay olur ayrıca ilkbahar mevsiminde açtığı çiçekler ile bahçenize güzellik katmanın yanında güzel kokusu ile de bahçe keyfinizi artıracaktır.
Son zamanlarda yaygınlaşan hastalık ve zararlılardan dolayı çit bitkilerni seçerken dikkatli olunmalı. Özellikle miyaforum çit bitkisinda yaygın olan örgülü beyaz sinek (mily bugs) sorunları yüzünden fazla tercih edilmemeye başladı. Miyaforumun yerine daha dayanıklı ve daha az etkilenen bitkiler seçilmeli.
Yüksek çit bitkileri için boylu mazı, leylandi veya limoni servi ilk tercihleriniz olabilir. Bu türler kısa zamanda büyüyen ve aynı zamanda neme ve çürümeye karşı oldukça dayanıklı kökleri olan türlerdir.
Çit bitkilerinin ekimi yapılırken bitkinin doğal dallanma şekline göre yapılmalıdır. Geniş yapraklıların 60-90 cm. ,servi çitlerin 35-40 cm. arası olmalıdır. Limoni servilerde ise 1m. aralıklarla dikilmesi uygun olur, bu çitlerin boyu 3-4 m. ye kadar ulaşır.
Çitlerin Kesimi ve Bakımı
Çitlerin istenilen performansa ulaşması için topraktaki besin maddelerinin tam olması yanında bakımı ve sürekliliğinin de önemi büyük. Sulama yeteri kadar yapılmalı ve vitamin takviyesi aksatılmamalıdır. En önemlisi ise çitlerin düzenli olarak kesilmesi. Doğru ,düzgün,ve keskin bir kesim bunun için kaliteli aletleri tercih etmeniz gerekir .
Yorulmadan konforlu çalışma yapabileceğiniz yapışmaz maddeyle kaplı keskin çit makasları veya rahat hafif ve kullanışlı ileri teknoloji çit kesme makinalarını tecih etmelisiniz. Tabi ki herzaman olduğu gibi bu konuda da GARDENA markasına güvenebilirsiniz
Bu haber 207 defa okunmuştur

:

:

:

: