“Neslin son denemesi”

Sekiz ayda ikincisi…
Sekiz ayda ikincisi… Cumhurbaşkanı Akıncı Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Kıbrıs müzakere sürecinde gelinen son aşamayla ilgili Milletvekillerini ikinci kez bilgilendirdi. Basına kapalı bir otum ile.

Cumhurbaşkanı Akıncı, geçtiğimiz eylül ayında da müzakere süreciyle ilgili Genel Kurul’a bilgi vermiş ve milletvekillerinin görüşlerini dinlemişti.
Akıncı, ayrıca Diyalog ve İşbirliği toplantıları çerçevesinde geçtiğimiz Cuma günü belediye başkanları ile önceki gün de muhtarlarla bir araya geldi. Görülen o ki, Cumhurbaşkanı Akıncı, toplumun tüm kesimleriyle bilgi paylaşımını son derece titiz bir şekilde yürütüyor.
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın olağanüstü oturum sonrası, Meclis Genel Kurulu’ndan çıkışını beklerken; biraz geriye gidelim ve bazı hatırlatmaları sizlerle paylaşalım.
“Bizim neslin son denemesi olacağına inanıyorum. Babamın Rumcası çok iyiydi, benim Rumcam zayıftır. 3 yetişkin evladım var, tek kelime bilmezler. Nesiller öyle değişiyor. Gençler uzaklaşıyor birbirinden” diyor Sn. Akıncı çeşitli defalar. Yine çocukluğundan beri Rum ve Türk toplumları arasındaki çatışmalara şahitlik ettiğini, Kıbrıs sorununun çözümü için her iki topluma da eşit siyasi hakların tanınacağı birleşik federal bir Kıbrıs Cumhuriyeti kurulması gerektiğini söylüyor Sn.Cumhurbaşkanı.
Kıbrıs ve İsrail açıklarındaki doğalgaz zenginliğinden Rumların ve Türklerin birlikte yararlanabilmesinin sağlanmasının “kazan-kazan” etkisi yaratacağına, hatta bu gazın Türkiye üzerinden AB ülkelerine sevk edilmesi durumunda İsrail-Türkiye ve AB-Türkiye ilişkilerinin de ivme kazanacağına inanıyor.
Bu okuduğunuz yazı 12 Ocak 2016 günü saat 10.00’da başlayan Meclis Genel Kurulu Özel Birleşimi henüz son bulmadığından, toplantı sonrası yapılan açıklamaları sizlerle paylaşamıyoruz.
Durum o ki; Sn. Akıncı Türk toplumunun huzuru için hem emek harcıyor hem de Rumlarla Türklerin birleşik federal bir devlet içerisinde yaşayabilmesi için kararlılık gösteriyor. Aynı kararlılık Rum Yönetiminden de gelirse, adamızın bunca yıldır hasretini çektiği kalıcı barışın ve çözümün pek yakında olabileceğini görmek zor değil.
Günü bitirirken, iki liderin, yeni yıl mesajlarında dediği gibi “yeni yılın tüm Kıbrıslılara barış, huzur ve refah getirmesini” dileyelim…
Bu haber 351 defa okunmuştur
  • barışın ayak sesi nihal akkuzu  ANKARA - 16.01.2016 aylarca süren ve bir sonuç alınamayan müzakerelerde yine sonuç alınamıyacagı, birbirini tanımayan iki toplum ve bir arada yaşaması için gösterilen çaba ve boşa harcanan zaman ,birleşik federal bir devlet icerisinde yaşama kararlılığı,sonuçta KKTC nin feshi ve RUM boyunduruguna girilmesi,geçmişte yaşanan kara ve acı günlerin tekrarı,netice de yunanistan a baglanacak olan bir KIBRIS .... göz göre göre vatanının tasfiyesi.. olamaz... içimiz acıyarak takip ediyoruz ve sonuçlanması beklenen bir müzakare ....güneyde kalan TÜRK topraklarından bahseden bile yok.yine MASADA kaybedilecek bir vatan .... mevcut düzeni ve bozmayınız... elde kalan vatan topragını VERMEYİNİZ..YARIN ÇOK GEÇ OLACAK..

:

:

:

: