“Mülkiyette kimse mağdur olmayacak”

Son günlerde daha çok iç konularlayız. ERCAN gündemde, devlet piyangoları gündemde, Elektrik gündemde, BESKİ konusunda bazı belediyelerin ayrılma kararı gündemde.
Son günlerde daha çok iç konularlayız.
ERCAN gündemde, devlet piyangoları gündemde, Elektrik gündemde, BESKİ konusunda bazı belediyelerin ayrılma kararı gündemde.
Özellikle, BESKİ konusunda bazı belediyelerin ayrılmak istemesi, farklı bakış açıları getirdi.
Aslında şaşırmadım.
Keşke sadece bir bölgeye hizmet vermeyi yeterli görmeyip, toplumsal ve ülkenin geleceğiyle ilgili cesur kararlar üretilebilseydi.
BESKİ konusuyla ilgili karara;
“Ben yardım alırım, bölgeme yatırım yaparım, gerisine bakmam” gibi bir yorum yapsam ağır olur mu acaba?
Fakat, maalesef algı bu.
İç konulara yoğunlaşan bir gündem varken, Kıbrıs sorununa çözüm bulma süreci de devam ediyor.
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Barış Burcu ile son durumu konuştuk.
Sözcü Burcu sohbetimize şu sözlerle başladı;
“Kıbrıs’ta ne Türkler, ne de Rumlar sütten çıkmış ak kaşık değil. Ama Dünya’nın da sorumluluğu var.”
Barış Burcu, gençlik yıllarından siyasetle ilgili.
Birçok sivil toplum örgütünde görev aldı, kuruluşlarında bulundu.
Bir dönem CTP içinde aktif rol üstlendi.
2003 yılında kurulan Barış ve Demokrasi Hareketinin (BDH) kurucuları arasında Mustafa Akıncı ile beraber yer aldı.
Mustafa Akıncı’nın KKTC Cumhurbaşkanlığı makamına seçilmesinden sonra oluşturulan ekipte “Cumhurbaşkanlığı sözcüsü” olarak görev aldı.
Süreç üzerine gelinen aşamayı konuşurken, özellikle iki önemli noktanın altını çizdim.
Kamuoyunda sıkça konuşulan Mart ayında referandum konusu ve mülkiyetle ilgili tartışmalar.
“Mart ayında referandum yanlış bir algı. Mart ayına kadar ortaya birşey çıkarmaya çalışıyoruz. Bundan sonrasında diğer altyapı hazırlıkları, yasaların hazırlanması var. Ondan sonra referandum.
Toprak iadesi yapacağız. Bu kaçınılmaz. Biz tazminatla çözülecek bir model öngörüyoruz. İadesi yapılacak yerlerde yeni bir yerleşim yeri veya tazminat ödenmeden kimseyi mağdur etmeyecek bir anlaşma olacak. Zaten böyle bir anlaşma ortaya çıkmazsa referanduma götürmeyeceğiz.”
Kıbrıslı Türkler, son kırk yılda yaşanan tecrübelerle çözüme daha yakın, çözümsüzlüğün bedeli daha ağır ödendiği için bir dönüşüme hazır.
Kıbrıslı Türkler, esas olarak çözüm sonrasına hazır değil.
Çözüm sonrasına hazır olmama;
Gerek ekonomik, gerekse sosyal altyapı yönünden, güneyden daha geride olma anlamındadır.
Bunlar nasıl çözülecek?
Bunlar ayrı konular, ayrı efor, enerji ve sahiplenme gerektiriyor.
Çözümün getiri ve götürüleri yerine sadece süreç içindeki olumsuzluklar tartışılıyor.
Oysa gerçek anlamda bu sorunun neleri getirip, neleri götürdüğünü çok iyi tecrübe eden bizler, sorunun çözülmesiyle nelerin çözüleceğini, hangi sorunların biteceğini, hangilerinin başlayacağını tartışmalıyız, kıyas yapmalıyız.
Bu yönde ciddi bir eksiklik var.
Her kesim kendi penceresinden sınırlar koyup çizgiler çekiyor.
Ortak nokta bu gidişatın daha fazla götürülemeyeceği.
İçinde bulunulan durumun, yaşanan belirsizliğin, günlük hayatı, ekonomiyi, yatırımları, risk almayı, turizm ve üretimi her geçen gün daha da zorladığı, her görüşün ortak sonucu.
Bu bizim gerçeğimiz ve bizi istek anlamında daha hazır hale getiren olumsuzluklarımız.
Güney Kıbrıs ve Rum toplumu henüz bu noktada değil.
Bu dönüşüme hazır değiller.
Yıllarca hazırlandıkları, inandırıldıkları çözüm modeli, bugünden daha farklı.
Bu önemli bir sorun, fakat aşılamaz değil, onca yıl içinde bazı inanışlar değişseydi, bugün bazı zorluklar aşılmış olurdu.
Bu haber 1181 defa okunmuştur
  • insan hakki madde 1    - 18.01.2016 HEr insanin basini sokacak coluk cocugunu barindiracak (1) bir konut hakki vardir.. ..
  •    - 18.01.2016 Yani ne beklerdiniz onca mal mülk herkesin yanına kar kalacak. Turk tarafının topraktan başka vereceği neyi var
  • METIN    - 17.01.2016 devletimizin tasima nufusa vermis oldugu tasinmaz mallar ne mi olacak??.. cevap basit; ````tasinamaycak ```` .
  • METIN TURKAK  KARPAZ - 17.01.2016 HEPSINI ANLADIK DA TASIMA NUFUSA VERILEN MULKIYETLER NE OLACAK?KIMSE BU KONUYA DEGINMIYOR VEYA DEGINMEK,HALKA ACIKLAMAKTAN KORKUYORLAR MI?HANGI NEDENLE BU TASIMA NUFUSA VERDIGIMIZ GAYRIMENKULERE HAK ARAYACAGIZ?LUTFEN BIRILERI BIZI KORKMADAN,CESURCA AYDINLATSIN.
  • burasi   kktc - 17.01.2016 O su savas olduyu kimi canindan malindan olduydu ,.. kimi da ganimetten zengin olduydu!! ... haa simdi baris oluncak dur bakalim nolacak... :))
  • Kıbrıs meselesi mal mülk hırsızlığı meselesi mi? Hasan Mehmet  Lefke - 17.01.2016 1963-1974 tarihleri arasında Rumlar, yerlerini can güvenliği nedeniyle terk eden Türklerin mallarını yağmaladılar, göç ettirip ölü eşek parasına satın aldılar. 1974``de kalanı da almak isteyip darbe yapınca Türkiye adanın %38``ini kontrol etti. Ciddi anlamda zenginlikleri olmayan Türkler, Rum ganimetleri ile mammayı, ganimeti avantayı öğrendi. Evler, tarlalar, arsalar, bahçeler, oteller, siyasi iktidar yanlılarına peşkeş çekildi. puan adı altında göreceli bir ölçü ile nice vurgunlar vuruldu. Ruma malını satanlar, bedava aldığı Rum malını satanlar, puan vurgunları ile zengin olanlar, at oynatmaya başladı. En önemlisi de, Ali Bizden``in ilginç yazıları ile, Türkiye``nin TMK``na hibe ettiği 200 milyondan fazla sterlin ile Rumlardan alınan mallar, devlete yakın kişilere peşkeş çekildi. Hani ``deveye sormuşlar, neren eğri diye. O da nerem doğru ki demiş!`` maalesef Kıbrıs meselesi, gerek Rumlar ve gerekse Türkler için bir hırsızlık meselesidir ve çözüm olsa bile mağduriyet mutlaktır.
  •    - 15.01.2016 Cozum?? .. 11 subat deklerasyionu + bireysel takas / tazminati + mulkiyet mahkemesi..
  • LONDRALI  UK - 15.01.2016 RUM EVLERINDEN CIKACAK OLANLARA YENI , DENIZ KENARLARINDA , BUYUK BAHCELI , 4 - 5 YATAK ODALI , HAVUZLU , CIFT GARAJLI VILLOLAR VERILECEK .. OFF HADE DA TAMAMSINIZ YASADINIZ GENE ..
  • ince  NY - 15.01.2016 Vatandas hirsizlik yapan bir adamin gozunu cikarir malini korumak icin. Hirsiz vatandas da mehkemeye gider ve hakli olani sikayet eder. Vatendas gayet kendinden emin bir sekilde avukati ile davaya gider. Hakim sorar siz mi cikardiniz adamin gozunu der. HAkim evet muvekkilim bu adamin gozunu cikarmistir der ama... Hakim de tamam dava bitmistir muvekkiliniz sucludur der. Kibris Turk halkininda hakli davasi bitmistir. Sayet basindaki adam biz de cok seyler yaptik diyorsa bosuna cirpinmayin. Siz bugune kadar kac tane Rum idareciden evet biz turklere bunlari bunlari yaptik dediginiz duydunuz?

:

:

:

: