Bitki ve Çiçekleri Budama Zamanı

Budama zamanı yavaş yavaş yaklaşıyor.
Budama zamanı yavaş yavaş yaklaşıyor. Mevsim değişimleri ile birlikte bahçelerimizde de yenilikler yapma zamanı geldi. Bu dönemde bitki ve çiçeklerimiz için yapmamız gereken işlerin başında budama geliyor. Budama için doğru zamanı seçmek çok önemli. Ancak doğru zaman kadar üzerinde önemle durulması gereken bir nokta daha var bu da kaliteli budama makasları ve bitki çeşitine göre budama makası seçmek Budama biraz karmaşık, ama bitki ve çiçeklerimiz için önemli bir süreç. Yılın yanlış zamanında yapılan budamalar, çiçek ve meyvelerin daha az ve cansız olmasına neden olur. Bu nedenle doğru zamanda, doğru araçlar ile budamanın yapılması gerekiyor.

Çoğu bitki düzenli budama ve bakımın avantajlarından yararlanır. Ancak burada asıl dikkatedilmesi gereken budamanın ne zaman, ne şekilde, nasıl araçlarla yapılacağıdır. Çiçek ve meyve veren bitkilerin, Ocak ayı ile birlikte budanma yapılması gerekmektedir Aynı zamanda ağaçların da, yapraklarını döktükten sonra budama zamanları gelmiş demektir.
Bahçenize ne dikerseniz dikin önemsemeniz gereken ilk şey, budama için en iyi makasın ne olduğuna karar vermektir. Keskin, temiz araçlar budama işini daha kolay bir hale getirmez; budama makasları aslına bakarsanız bitkilerinizi ve çiçeklerinizi sağlıklı tutmak için önemlidirler. Sağlıklı bir budama yapılabilmek için budama konusunda bazı temel bilgilere sahip olmak gerekir.

Örneğin çit bitkileri ihtiyaç duyuldukça, güller ise sürgünü verince ve çiçekleri kuruyunca budanabiliyor. Budamanın Ocak- Şubat aylarında yapılması tercih ediliyor. Bu aylar atlanırsa erken ilkbaharda da yapılabilir. Biz size budama yaparken Gardena Budama Makaslarını tavsiye edriz. Gardena budama makasları ile pürüzsüz rahat bir kesim ve kolay ve basit kullanımları ile temiz bir budama yapabilirsiniz. Budama bitkilerin hastalıklara, zararlılara ve dış koşullara karşı daha dayanıklı hale gelmelerine yardımcı oluyor. Bitki ve çiçekler budama yapılması ile bol ürün, sağlıklı çiçek ve meyve oluşumunu da destekliyor. Budama sayesinde bitkinin gücünün gereksiz dallara gitmesi önlenerek daha dinç ve genç görünmeleri sağlıyor. Budama işlemini yaptıktan sonra da mutlaka kesilen yerlere aşı macunu sürmeyi ihmal etmeyiniz. Biz size kaliteli aşı macunu olan Flortis markasını tavsiye ediyoruz .
Mediterranean Garden Center olarak bu malzemelerimiz dışında ziraat mühendislerimiz ve uzman ekibimizle her türlü yardım ve tavsiyeye hazır olup sizlere bahçenizin zevkini budama yaparken çıkarmanızı dileriz.
Bu haber 262 defa okunmuştur

:

:

:

: