Kıbrıs sorunu sürprizlere gebe

İçimize işledi bu Kıbrıs sorunu değerli okurlar, farklı bir şey yazmayı planlıyorum yine farklı bir gelişme ile gündem Kıbrıs sorunu.
İçimize işledi bu Kıbrıs sorunu değerli okurlar, farklı bir şey yazmayı planlıyorum yine farklı bir gelişme ile gündem Kıbrıs sorunu. Gönül arzu ederdi ki, günlük ve siyasetin dışında konuları yazalım ancak yaptığımız siyasi programlar da beni siyasi ağırlıklı yazmaya itiyor. Hhükümet gerçekten ciddi sorunlar yaşıyor, ben bu 39 sandalyeli CTP-UBP koalisyon hükümetinden çok önemli reformlar bekliyordum ancak galiba nafile.
Türkiye’den KKTC’ye gelen suyun yönetimi hakkında sınıfta kalan bir durum var ortada, elektrik kurumu ile ilgili çok ciddi iddialar ve sorun yumağı, 11 milyon dolarlık Ercan Hava Limanı’nda kontrolörlük ihalesi tam bir fiyasko, her gün medyada gündemi meşgul ediyor ve büyük para ilgili şirket ödemeyi ret etti ödemiyor ödemesi için ise hukukçulardan öğrendiğimize göre de yasal zorunluluk yok.
Yasal zorunluluk olan 13. maaşlar ödenemiyor, ancak Maliye Bakanı Özgür geçmişte yapmış olduğu bir açıklamada 13. maaşta sorun yok zamanında ödenecek söylemişti. Çiftçilerin arpa paraları ödenemedi, ancak TÜK almış olduğu arpayı satmaya devam ediyor, ne memleket Allah aşkına ve halkımızın devletine güvenmesini bekliyoruz ancak devletin ne suçu var yönetimi beceremeyen hükümet veya hükümetler.
Siyasileri suçlamak belki alışıla gelmiş gibi olur, ancak bunun başka yolu da yok ki. Belki çok kısıtlı imkanları var ellerinde anlıyoruz hak da veriyoruz bari onları olsun doğru kullanın be kardeşim biz de sizleri eleştirmeyelim, günlük gazetelerde yolsuzluk iddiaları ile gündem meşgul oluyor, halkımız da umutlar tükeniyor. Bize tek destek veren Türkiye, ayni dili de konuşuyoruz da anlaşamıyoruz sizler bu kafa ile olası bir anlaşma sonrası federal devlette Kıbrıs Rumları ve AB ile nasıl anlaşacağınızı doğrusu merak ediyorum.
Kıbrıs müzakereleri nelere gebe, nerelere gebe değil ki, BM güvenlik konseyin beş daimi üyesi ülkelerin dışişleri bakanları Kıbrıs’ı ziyaret etti boşuna mı geliyorlar, sürekli ABD den açıklamalar var Kıbrıs konusunda federal bir çözümde ısrarcıyız diye ve en son açıklamaları ise yakın bir zamanda Türkiye’yi ne tür adımlar atacağı konusunda takip etmekteyiz. 23 ocak AKEL Genel Sekreteri Kiprianou Türkiye’ye gidiyor, Rum lideri Anastasiadis’in görüşlerini götürecek, aslında aracılı görüşme bunun adı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşecek ancak Başbakan Davutoğlu ile de görüşmesi de sürpriz değildir.
Davos’daki üçlü görüşme, konu mülkiyet ve Türkiye’nin garantörlüğü. BM Genel Sekreteri Ban süreçten çok ümitli 2016 da Kıbrıs sorununu çözebiliriz diyor, BM Kıbrıs özel temsilcisi Eide bu iki lider çözmezse kimse çözemez diye gaz veriyor ve sürekli BM Güvenlik Konseyi’ni bilgilendiriyor. Davos’daki buluşma çok önceden planlanmış olduğu kesin ancak liderler halklarına doğru söylemediler, son anda davet gelmiş BM Genel Sekreteri Ban’dan böyle şey olmaz ben inanmıyorum, Rum tarafı da önceden planlandığını çıtlattı. AB Kıbrıs’ta bulunan doğal gaz sorunun çözümüne yardımcı olabilecek yoğunluk da diyorlar.
Bu kadar ciddi gelişmeler varken KKTC hükümetinin icraatlarına bakınız halkı bezdirmek için ellerinden geldikleri gibi davranıyorlar, aksini iddia eden varsa yorum yazsın. Cumhurbaşkanı Akıncı süreci sanki de yalınız başına götürüyor bir tek ekibi. Gerçekten hükümet bu sürecin neresinde hele hele hükümet ortağı UBP bu kadar ciddi gelişmeler olurken özellikle ulusal davada nerede!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Sürecin hangi tarafında ”görmüyorum, duymuyorum, ilgilenmiyorum mu”
Bu haber 796 defa okunmuştur
  • deniz a.  U.K. - 26.01.2016 uzun yıllar yurt dısında yaşamış bir kıbrıs vatandaşı olarak buradan bakıyorum da kıbrıs ta bir çözüm için ABD 2 nci adamı kıbrıs verin çözüm gerçekleşsin ,türkiye süper bir güç haline gelir diyerek bir kaşık bal sürüp dayatmalarda bulunmuş, kıbıs türkünü yine o karanlık günlere dönmesi, KKTC nin feshi, olacak şey degğil, bırakın farklı iki toplumla birlikte yaşamaya zorlamayı da ülkenin tanıtımına ve kalkınmasına yardımcı olunmalıdır.
  •    - 26.01.2016 OKUR ISIMLKI YORUMCU.SEN NE OKUDUGUNU DA ANLAMIYORSUN.BEN MATEMATIK DIYORUM,SEN KIMYA ANLIYORSUN!BUTUN AKLIMI SANA MI V ERECEGIM?TC BENIM ISTEGIM UZERINE TBMM NASIL TOPLANIP KKTC``YI TANIMAYACAKTIR KI.YA DA TANIYACAKTIR DIYELIM.KKTC``YI DEVLET OLARAK TANITMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR DIYEN BENIM GIBI BASIT BIR VATANDAS DEGIL,BILAKIS KOCA BIR TC DEVLET BASKANLIGI YAPMIS BIRI OLAN ABDULLAH GUL``DUR.TANITMAKTAN VAZGECTIGI ICIN DE LEFKOSA``YA ZIYARETI ESNASINDA A.GUL``UN KARSISINA FIRLAYIP ``SOZ VERDIGIN HALDE NIYE KKTC``YI TANITMAKTAN VAZGECTIN`` DIYE BAGIRAN AHMET OTUKEN``IN HANIMI MAKBULE OTUKEN``E DE CEVAP VERSENE.SENIN YORUMLARIN DA BIZI VALLAHI IYI GULDURMEKTEDIR.A.GUL DE SANA GULMUSTUIR.CUNKU BIZZAT A.GUL,KKTC``YI KENDISININ TANITACAGINI,BASIT VATANDASLARIN BUNA IMKAN VE YETKISININ OLMADIGINI SOYLEDI!YORUMUNA AMMA DA GULDUM HA!YAHU SEN TURKCE BILIYORMUSUN?
  • okur    - 25.01.2016 o kararı alamadıysan ve kurdurdugun düzeni kukla olarak kullanıyorsan o zaman ````tanıyorum```` diye ortalarda şişinip dolanmayacaksın Ayrıca malına ambargo koyuyorsan da hicbirşey üretmiyorlar diye alaya sarmayacaksın. Bunları yaparsan da SENİ SEVMELERİNİ BEKLEMEYECEKSİN.
  • okur   - 25.01.2016 olur isimsiz kahraman hemen TBMM toplanıp dediğini yapsın bu güne kadar yaptıklarından çok yarandı ya. bu düşmanlık ve içinizdeki kurt öldürecek sizi devam edin doğru yoldasınız
  • Angaralı Talat    - 25.01.2016 Siz önce 1- TBMM den KKTC yi tanıma kararı çıkartın 2- Ankara da bir kıbeıs pazarı açıp mersin gümrüğünde bize uyguladığınız ambargoyu kaldırın bunları yaptıktan sonra tavsiyelerinizi dinleriz.
  •    - 25.01.2016 TALAT IPEKCI-ANKARA.RUM KESIMININ EN GUCLU SIYASI PARTISI OLAN KOMUNIST AKEL PARTISININ BASKANI KYPRIANU``YU ANKARA``DA KABUL EDEN BASBAKAN DAVUTOGLU ICIN SOYLEYECEGIN BIR SEYLER OLMALIDIR.O ANKARA KI ZAMANINDA TAYYIP DENKTAS``A SOYLE DEMISTI: SEN TC``DE DEGIL DE GIDIP KIBRIS``TA KONUS! BIR DE SUNU CEVAPLARMISIN?TC SPOR KULUPLERI DEVLET OLARAK TANIMADIKLARI RUM KESIMIYLE KARSILIKLI ZIYARETLERLE MAC YAPMAKTADIR.USTELIK TC``DEKI TC-RUM MACLARINDA CALINAN KIBRIS MILLI MARSINA DA TC POLISI SELAM DURMAKTADIR.BUNLAR YALAN DEGIL,CATIR CATIR SIRITAN GERCEKLERDIR. EVET,CEVAPLARINIZI BEKLIYORUM.
  •    - 24.01.2016 SAYIN YAZAR.SIZE VERECEGIM BU HABERI DE BASKA BIR GUNDE SAYFANIZDA ISLEYEBILIRSINIZ.DUN YABANCI BIR BATI ULKESININ DEVLET TV``SINDE SU HABER VERILDI.CENEVRE``DE YAPILAN SURIYE GORUSMELERI CIKMAZA GIRERSE ABD,TURKIYE ILE BIRLIKTE SURIYE``YE ASKERI MUDAHALEDE ANLKASTI.SIZCE HALEN RUSYA``NIN ESAD``I DESTEKLEMEK SURETIYLE AKDENIZ``DEKI TEK ASKERI USSUNDEN CIKMAMAK ICIN ORAYA YIGDIGI RUS ORDUSUNUN,BU ORTAK NATO MUDAHALESINDEKI VAZIYETI NE OLACAKTIR?BEN UZUN BIR YAZI ILE BUNU ACIKLAYABILKIRIM.AMA BIR DE SIZ YAZINIZ KI AYAKTA UYUYAN BU HALKIMIZ BIRSEYLER OGRENSIN.CUNKU BIZIM TOPLUM,DUNYANIN MERKEZININ KKTC OLDUUGUNU SANIYOR.YARIN BOLGESEL BIR CATISMADA KIBRIS``A UCAK VE GEMI SEFERLERI DURACAK,USTELIK BASIMIZA YANLISLIKLA(!) FUZE DE DUSEBILECEKTIR.
  • 2016 ve ötesi .. talat ipekci  ankara - 23.01.2016 müzakerelerin başladıgı gün dogan cocuk şimdi 40 lı yaşlara geldi. çözümde bir arpa boyu alınamayan yol, her görüşmede umutlu oldugunu belirten liderler(bu işi ancak bu liderler çözer diyerek taviz beklenilen bir ortam),her yönü ile farklı iki toplum ve bir arada yaşama beklentileri,AB ve BM den aracılarla çözüm bekletisi, görüşmeler ve sonuçsuz kalacak görüşmeler, adada iki toplumlu , dili dini, ayrı iki toplum yaşamakta,bırakın istedıkleri gibi yaşamaya devam etsinler,KKTC nin rum un verecegi, tanıyacagı uygulamaları bırakıp , ülkesini medeni ülkeler seviyesine çıkarmak için daha cok çalışmalıdır, gelecege umutla bakabilmelidir.

:

:

:

: