Kışta Salon Çiçeklerinizin Bakımı

Kış aylarında soğuktan etkilenebileceği düşüncesiyle daha fazla ışık alması için yeri değiştirilen çiçekler sararıp solabiliyor.
Kış aylarında soğuktan etkilenebileceği düşüncesiyle daha fazla ışık alması için yeri değiştirilen çiçekler sararıp solabiliyor.
Çiçekler, insanlarda olduğu gibi, hava sıcaklığı değişimlerinden olumsuz yönde etkilenebilirler. Saksı çiçekleri, havaların soğumasıyla birlikte büyümelerinin yavaşladığı ve sonbahar-kış aylarında uyuma dönemine girmektedirler. Yaz boyunca büyük bir özenle yetiştirilen çiçeklerin kışın da sağlıklı kalabilmesi için, olumsuz kış şartlarının etkisinden korunması gerekmektedir.

Kışın çiçekler için en önemli sorunun soğuk hava olduğunu, bu nedenle şömineli evlere göre merkezi ısıtma sistemi bulunan evlerde çiçekler kış şartlarından daha az etkileneceklerdir. Çiçekleri en çok etkileyen ve yapraklarının dökülmesiyle başlayan olumsuzluklara neden olan ısı değişikliklerine karşı gerekli önlem alınmalıdır. Odanın aşırı ısınması veya soğumasına izin verilmemelidir

Çiçeklerin kış aylarında sulama şekline de büyük özen gösterilmesi gerekir sonbahar-kış döneminde çiçeklerin mümkün olduğunca az sulanması, sık su isteyen bitkilerin sulama aralıklarının da en az iki katına çıkartılmalıdır.

Kış aylarını normal performanslarını kaybetmeden atlatabilmeleri için çiçeklerin bulundukları yer de büyük önem taşımaktadır. Çiçek severlerin, kışın çiçek bakımında yaptıkları en büyük hatalardan biri de çeşitli nedenlerle çiçeğin yerini değiştirmektir. Bir çiçek bulunduğu yeri sevmişse, yani orada güzel performans göstermişşe, yeri yaz-kış kesinlikle değiştirilmemelidir. Daha fazla ışık alması ya da evdeki genel değişikliklerle birlikte kışın üşümemesi için yeri değiştirilen çiçek ölebilir. Çünkü, çiçeğin gövdesi ve yaprakları bulunduğu konuma göre şekil alarak gelişmesini sürdürür. Bir başka mekana götürülmesi durumunda enerjisini yeni çevreye uyum sağlamak için harcayan çiçek, yaprak dökecek ya da geri dönüşü olmayan bir şekilde sararmaya başlayacak, en sonunda da kuruyacaktır

Kış aylarında çiçeklerin bulunduğu ortamın daha az nemlendirilmesi gerekmekte , saksının değiştirilmesi bitkiye zarar vereceğinden, bu işin sadece ilkbahar aylarında yapılması gerekmektedir. Eğer zorunlu olarak kış aylarında saksı değişimi yapılacaksa köklerin hiç oynamamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca sararmış solmuş salon bitkilerine vitamin desteği yaparak veya toprağı zayıflamış çiçeklere taze toprak ekleyerek güçlendirebilirsiniz.

Yapraklarının üzerindeki toz ve kirleri veya sudan oluşan kireçleri düzenli bir şekilde yumuşak bir bezle temizleyip nemlendirici vitaminlerle bitkilerinizin yapraklarını canlandırabilirsiniz. Ayrıca zamanla tıkanacak saksıların saksıda su birikimi yapacağından dolayı saksılarınızın suyu süzüp süzmediğini kontrol etmelisiniz. Bunu önlemenin en doğru yolu saksılara ekim yaparken alttan 3-4 cm çakıl kullanılmasıdır. Ve yine en önemli husus kaliteli torf toprak kullanımıdır. Umarım yapacağınız bu bakımlarla kışın çiçeklerinizi soldurmasına izin vermezsiniz.
Bu haber 216 defa okunmuştur

:

:

:

: