Benzin fiyatında dünya ortalamasının üzerinde, Avrupa’nın ise altındayız

Geçtiğimiz gün benzin fiyatları değiştirilerek 7 Şubattan itibaren geçerli fiyatlar aşağıdaki gibi olmuştur

 

 

 

 

 

 

 
Geçtiğimiz gün benzin fiyatları değiştirilerek 7 Şubattan itibaren geçerli fiyatlar aşağıdaki gibi olmuştur

98 OKT: 3,32 TL (ESKİ FİYAT 3,38)
95 OKT: 3,12 TL (ESKİ FİYAT 3,18)

PEKİ BİZDE DURUM BÖYLE İKEN DÜNYA VE AVRUPA’DAKİ BENZİN FİYATLARI NE DURUMDADIR?
Globalpetrolprices.com kaynaklı verilere göre benzin fiyatları, 01-Şubat-2016 ayında dünyada benzin ortalama fiyatı litre başına 2.86 (Turkish Lira) 'dir. Dünyadaki ülkeler arasında bu fiyatlar açısından önemli farklar bulunmaktadır. Petrol üreten ve ihracat eden yoksul ülkelerde benzin fiyatları daha düşük iken genel kural olarak, daha zengin ülkelerde daha yüksek fiyatlar var. Bunun tek istisnası gelişmiş bir ülke olarak ABD’de benzin fiyatları düşüktür. Ülkeler arası fiyat farklılıklarının temel nedenleri çeşitli vergi ve sübvansiyonlardır. Bütün ülkelerin uluslararası piyasalardaki aynı petrol fiyatlarına erişimimi mümkündür. Ancak, navlun, farklı vergi ve sübvansiyonlar sonuç olarak benzin fiyatlarını farklılaştırmaktadır. Örneğin, Venezuela’daki sübvanse politikasından dolayı ülke vatandaşları hemen hemen hiçbir ücret ödememektedirler.

DÜNYA ORTALAMASININ ÜZERİNDEYİZ
Dünyadaki ortalama fiyatı litre başına 2.86 (Türk Lirası) iken bizdeki fiyatın bu ortalamanın üzerinde olduğu anlaşılmaktadır. Bunun yanında bazı ülkelerde sübvansiyonlar nedeniyle benzin fiyatları nerede ise beleş iken bazı ülkelerdeki vergilerden dolayı bizdeki fiyatların bir buçuk katından fazladır. Aşağıdaki tablo dünyada en ucuz, en pahalı ve ortalamaya yakın beşer ülke göstermektedir.

 

 

 

 

Kaynak:http://www.globalpetrolprices.com/gasoline_prices/

GÜNEY KIBRIS VE AVRUPA ORTALAMASININ ALTINDAYIZ
Tablodan da görüldüğü gibi 2016 Şubat ayı itibari ile Avrupa’da 95 Oktan benzinin ortalama fiyatı 1,09 Euro olarak hesaplanmıştır. KKTC’de ise 95 Oktan benzinin fiyatı AB ortalamasının altında 0,96 Euro’dur. Bu durumda Avrupa’daki 47 ülke arasından Türkiye, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın da dahil olduğu 36 ülkeden KKTC’deki 95 Oktan benzin fiyatı daha ucuzdur.

2016 ŞUBAT AYI BAŞI İTİBARİYLE AVRUPA’DA 95 OKTAN LİTRE BAŞI EURO FİYAT TABLOSU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: http://autotraveler.ru/en/spravka/fuel-price-in-europe.html#.VrYAfxiLTcs

Bu haber 599 defa okunmuştur

:

:

:

: