Güllerin bakımı ve budanması

Güllerin zamanında ve doğru budanması çok önemlidir.
Güllerin zamanında ve doğru budanması çok önemlidir. Budanmamış güller yoğun sürgün oluşturduğundan çiçekleri küçük ve dayanıksız olur. Uygun bir budama verimsiz ,yaşlı ,hasta ,kuru ve zarar görmüş dalların temizlenmesi demektir. Ayrıca güllerinize vereceğiniz şekli budama ile sağlarsınız.
Budama ile kuvvetli ve sağlıklı bir bitki gelişimi sağlandığı gibi ayrıca bitki içine daha fazla ışık ve hava girmesine imkan tanırsınız. Budama işlemi düzenli olarak Şubat ayında yapmanız gerekir. Bu aylar güllerin dinlenmeye girdiği zamandır. Dinlenmeye girdikleri dönemde yaprakları azalır hatta tamamen dökülmeye kadar gidebilir. Bu durum kışın sertliğine göre değişebilir. Güllerin sürgün ve çiöek faaliyeti durur, bitki kışa dayanabilmesi için uyukuya yatır.Budama işlemi gözler filizlenmeden bitki aktif hale gelmeden başlayıp tamamlanmalıdır. İklim şartları da budamayı belirleyen faktörlerdendir.Ilıman iklimlerde en geç Şubat ayında bu işlem yapılmalıdır.
Güller çok erken budandığı zaman bu bitkilerin erken uyanacağı anlamına gelir.Böylelikle erken uyanan bitki kıştan zarar görür. Geç budama ise bitkide su yayılması zamanına rast geleceğinden bitki güç kaybına neden olur. Bu yüzden budama zamanını doğru ayarlamak çok önemlidir.
BUDAMA ŞEKLİ
Güllerinizi budarken mutlaka eldiven takmalısınız. aksi halde dikenlerden zarar görebilirsiniz. Sakın gülü seven dikenine katlanır sözünden yola çıkmayınız mutlaka tedbir alınız. Güllerin budanmasına gelince öncelikle dallar azaltılır. Kurumuş hastalıklı iekilsiz ve yaşlı dallar kesilir. Bunu yaparken dipten kesmeye özen gösterin. Dört veya en fazla beş dal bırakmanız yeterli olur. Bunların boyu 30-40 cm arası olabilir. Bu biraz da gülün şekline ve büyüklüğüne bağlıdır, ayrıca biraz da zevke... Budama yaparken kalan dallarn üst kısmını çapraz kesip üzerinde su durmasını ve çürümesini önlersiniz. En önemlisi de kesilen yerlere mutlaka aşı macunu kullanın. Bu macunun kaliteli olması ve yağmur suyunun alıp götürmemesi önemlidir. Mediterranean Garden Center Size bu kaliteli aşı macununu Flortis markası ile sağlıyor ve öneriyor.
Bütün bu işlemler yapılırken en önemli etkeni de unutmayalım. Kullanacağımız budama makası. Bunun için de size GARDENA marka budama makaslarını öneriyorum. GARDENA budama makasları ile pürüzsüz rahat bir kesim ve temiz bir budama yapabilirsiniz.
Güllerle ilgili bir diğer konu da doğru zamanda ilaçlama ve vitaminlemedir. Özellikle küllenme hastalığı ve mirt güllerin en büyük sorunlarından biridir. Küllenme hastalığı ile başedebilmek için hastalık öncesi belirtiler başlarkenden ilaçlanması gerekmektedir.
Biz Mediterranean Garden Center olarak uzman ekibimiz ve her türlü ilaç malzeme ve vitaminler yanında ücretsiz danışma hizmeti ile de siz bahçe sevdalılarına kazasız belasız eğlenceli bahçe işleri dilerim. Hepinize iyi budamalar.
Bu haber 272 defa okunmuştur

:

:

:

: