Vatandaşın söyledikleri

Bu gün Anastasiadis Efendinin açıklaması ve Sn. Burcu’nun verdiği yanıtı.

Bugün Anastasiadis Efendinin açıklaması ve Sn. Burcu’nun verdiği yanıtı.
Halk indinde anlatmaya çalışacağım.
Şunu belirteyim ki, Anastasiadis’e, Sn. Burcu’nun verdiği yanıt veya açıklama, hiç ama hiç, Kuzeydeki vatandaşları tatmin etmedi.
Bunu, isterseniz gezdiğim ve gördüğüm yerlerdeki vatandaşın izlenimlerini aktararak, vatandaşın nabzını tutalım.
Günaydın arkadaşlar.
Günaydın.
Söyleyin bakalım.
Bu ga…. Gene ne söyledi.
Ne söyleyecek.
Bizimkinden, ne istedi ise.
E …
Hepsini almış.
Nedir yahu aldıkları ?
Mülkiyette % 75‘ini almış. Tüm Rumlar AB kıstaslarına göre.
Her yere gidecek. Ev alacak, dolaşacak, iş yapabilecek.
Allah Allah .
Hani iki bölgeli bir çözüm olacaktı ?
Gene iki bölgeli olacak.
Nasıl ?
Kuzeyin yönetimi, bizde olacak.
E yahu gelecek Rumlar.
Bizden daha fazla olursa, Kuzeyi de onlar yönetmeyecek mi ?
Nasıl da bildin.
Öyle ise, tüm Kıbrıs’ın yönetimi onlarda olacak.
Nasıl da bildin.
Ya daha bitmedi.
Hade yahu.
Daha ne var ?
Garantiler de, kalkıyor.
Türk Ordusu da, gidiyor.
Desene Rum’un insafına kalacağız.
Bir bakıma öyle.
Dahası Federasyon, Kurucu Devletlerden, doğmayacak.
Kurucu Devletlerin yerine, eyaletçikler olacak.
Dönüşümlü Başkanlığı da, kesin kes kabul etmiyorlar.
Reddediyorlar.
E hani siyasal eşit olacaktık ?
Bu gidişle siyasal şehit olacayık.
Ha bileydin.
En önemlisi.
Verilecek bölgelerin isimleri ve haritalarının açıklanmasından kaçınan Anastasiadis’e.
Niye açıklamadığını soran gazetecilere, verdiği cevap :
“ İç savaş çıkar.”
E yahu.
Bir şey anlayamadım.
Şöyle;
Yapılan görüşmelerde, varılacak sonuçtan, çıkacak olan.
Barış Anlaşması değil mi ?
Evet.
Böyle giderse.
Atılacak,imzalardan sonra.
Barış yerine, savaşla mı karşılaşacağız ?
Evet.
Anastasiadis efendi, bunu söylüyor.
Öyle ise, bu görüşmelerin sonucunda, sürdürmekte olduğumuz barış ortamı, anlaşma ile savaş ortamına dönüşecek.
Öyle olacak.
Madem öyle.
Bizimkilerin, o masada, ne işi var ?
Orasını bilemem.
Dahası.
Nüfusumuz da, anlaşmada ne ise.
Ayni oran korunacak.
Allah Allah .
Bu nasıl olacak ?
Erkeklerimiz hadım mı ettirilecek ?
Vallahi bu soruyu Akıncı Efendiye sor.
Çünkü, bizlerden sorumlu, O.
Verilecek bölgelerdeki insanlarımıza da, göç etmeleri için süre verilecekmiş.
Bunlar nereye gidecek ?
Nerede barınacak ?
Herhalde bu soruların yanıtını Sn. Akıncı ve Anastaiadis bilir.
Yahu Barış Efendi de, bunun üzerine açıklama yaptı.
“Anladıysam Arap olayım.”
Niye anlamadım ?
Niye, her iki taraf da.
Ayni masaya gelerek, ortak basın açıklaması, yapmıyor ?
Nelerde anlaşıldı, nelerde anlaşılmadı diye.
İkisi de” uzaktan gazel okuyor“ ahalinin moralini bozuyor kafasını bulandırıyor.
Senin kafan, bulanmadı mı ?
E … bulandı.
Bulanık kafa ile halk ne yapar ?
Ne yapacak ?
“ Hayır” oyunu basacak.
Vallahi ben de öyle yapacam.
Bunlar ayni havayı teneffüs etmemize bile tahammül göstermiyorlar.
Anladığım kadarı ile, bizi kendilerine yama ve tutsak yapmak istiyorlar.
O yağma çoktan bitti …
Bu haber 9834 defa okunmuştur
 • Senin mi? Hasan Mehmet  Lefke - 10.02.2016 Anlaşma istemeyenler tutturmuş. Rumlar gelecek EVLERİNİ alacaklar. Biz nereye gideceğiz? Yani AB yasaları var. BM yasaları var. İHM kararları var. 1974 den sonra, Rum``un malını aldın, parasını aldın, eşyasını aldın mücevherlerini, tarlasını, bahçesini, fabrikasını dükkanını, limanını her şeyini aldın, hatta kutsal yerlerini, müzeleri aldın, yedin bitirdin yok ettin, en azından oturduğun yeri, kullandığın tarlayı ödeyebilecek kadar paran yoksa, bankadan da borç alamıyacaksan, gelsin Rum senden alsın kardeşim. Sen Türkiye``nin maddi, askeri, manevi her türlü yardımı ile buralarda tutunamamışsan ve müflis Rumlar tutunabilmişse, daha ne söylenebilir ki. Unutma ki, Denktaş``ın değil, uluslararası kanunlar, geçerlidir. Öyle nereye gideceğim diye ağlaşacağınıza, bir an önce karşılığı olmayan malları Rum``dan alabilmenin planlarını yapmaya çalışın.
 • Bey amca ince  NY - 10.02.2016 Senin neslin ve eskiler gozlerini kapar vazifelerini yapardi yeni neslin gozleri aciktir. Senin neslin ve eskiler vatan borcu derdi yapmazsa kiz vermezlerdi. Simdikinler zaman kaybidir der. Aradaki fark odur.
 •    - 10.02.2016 BENIM BURADA CANIMI SIKAN TEK BIR IFADE VARDIR.YINE RUMUN INSAFINa kALACAGIZ!YAHU KOR VE SAGIR MISINIZ?BIR KERE TURK TARAFININ NUFUSU RUMLARA YAKLASIYOR.USTELIK IYI YETISMIS BIR DE GUVENLIK KUVVETLERI KOMUTANLIGI VARDIR.AYRICA BIR SALDIRI DURUMUNDA RUMLAR DUNYA CESURU MU KI SENI YENEBILSIN?GELECEKLERI VARSA GORECEKLERI DE VAR ULAN! BIR DE BES DAKIKADA ADANA VE KONYA``DAN HAVALANACAK JETLER RUM TARAFINI PATATES TARLASINA CEVIRECEKTIR.HELE DE DENIZ KUVVETLERINDEN IKI FIRKATEYN MERSIN``DEN RUMU DARMADAGIN EDECEKTIR.KORKUNUZ NE KI?VAY BE! ANLAYAMADIM GITTI.
 • ahmet özyıldız  ankara - 10.02.2016 yapılan açıklamalara bakıp yorum yapmak gerekirse ,rumlar mülkiyette yüzde 75 , kuzeyde serbest dolaşım g.menkul alımı,imzalar atıldıktan sonra kuzeye gelecek rumlar türkleri evlerinden yurtlarından edecekler ,asker de adadan ayrılınca rum un insafına terkedilecek bir vatan, verilecek vatan topragı kalmıyor, ortadogu da yaşanmakta olan olaylar,ve tarihte yaşanmış acıların tekrarı ..... ilerisi için umut vermeyen yarınlar...SÖZDE AB ye üye kıbrıs vatandaşısınız hayaliyle tüm adaya hakim olacak RUM .. huzuru bozulacak bir ülke... ülkeyi zor günler bekliyor..
 • cahil  ABOHOR - 09.02.2016 alaska secenegi yoktur...
 • lsmail mesarya cahil  ABOHOR - 09.02.2016 belkida gendi gendilerini idare etmek isterler...
 • oh ne güzel.. mustafa  girne - 09.02.2016 Yaşasin rum. Yaşasin yeni Filistin. Ya siz aklinizi bakkaldanmi aldiniz... akinçi bey hayal kırıklığına uğruyor ve barışın sekteye uğradığını söylüyor. Günaydin millet, rum bizimle alay eder, siz uyuyun hala. Ben bu CTPlileri tebrik ediyorum. Niye biliyonmu? Bi kadar yalanla bizi ruma esir ettilerde ondan.... yaşasın rum.
 • cahil   - 09.02.2016 olacak referandumdan sonra yine sonuç evet’te karşılık hayır çıkması durumunda AB bizi içerisine bu şekilde kabul edecek mi?Türkiye``nin başkanlık sistemine geçmesi ile ilerde bizimde türkiyeye bağlanma şansımız olabilecek mi ?yoksa her şey aynı hamam, aynı tas mı olacak? ada etrafındaki doğal kaynaklardan gelecek gelirden anlaşma olmasa bile toplum olarak faydalana bilecekmiyiz? merak içerisindeyim. Mülk sorunu nu çözmek paradır ama kıbrıs türkünün geleceğide, şuan ki duruma göre pek iç açıcı değildir. kümeste kendini güvende sanan tavuklardan farksısız…
 • biri bayram haftası, bir diğeri bayram tahtası... cahil   - 09.02.2016 müzakere süresinde avantajlı tarafın biz olduğu düşüncesindeyim.yeterki güç konusu,siyasi eşitlik,güvenlik ve garanti konularında kıbrıs türkü toplumunun geleceğini zora sokacak tavizler vermeyelim. anastasiadis``in rumların bir anlaşmaya evet demesi için türk tarafının yukarda saydığım maddelerden taviz vermesini bekliyor. kıbrıs cumhuriyetinin ortağı olan türklerin hakkını kıyım ve gasp yolu ile ele geçiren rumlara zaten 50 senedir taviz veriliyor. kıbrtıs türk toplumuna hem toplum olarak hemde bireysel olarak geçmişte yaşattıklarınız için önce bir özür,sonrada tazminat ödenmesi gerek.1- kayıp ve şehit yakınlarının maddi ve manevi kaybı,2-kıbrıs türklerinden ticari alanlarda uğraşan ve yaşanılan toplumlar arası bu sorundan dolayı uğradıkları zarar ziyanın karşılanması,3-güneyde 40 senedir malından göç ettirilmek zorunda bırakılmış insanların maddi ve manevi kaybı vb… rum kesiminden tazminat istenmemesi bile başlı başına bir tavizdir.
 • eylemciler ismail  mesarya - 09.02.2016 her fırsatta türkiyeye karşı bizi türkiyemi yönetecek bunun içinde diyerek elçiliğe saldıranlar bu açıklama karşısında neden susuyorlar yoksa bizi rum idare etsin diyemi uğraşırlardı yıllardır.
 • Nereye? ince  NY - 09.02.2016 ``Verilecek bölgelerdeki insanlarımıza da, göç etmeleri için süre verilecekmiş. Bunlar nereye gidecek ? `` Bobama soyledim size Las ve Gas``da guzel bir koycuk insa edecek oraya gideceksiniz. Col moldur ama eyidir casinolarada yakinmis olacak 51.bolgenin hemen yani basindan baslaycakmis.

:

:

:

: