Müzakereler krize mi giriyor?

KKTC Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Sayın Barış Burcu’nun bu son günlerdeki açıklamaları ile müzakere sürecinde kriz olma olasılığının görüldüğü açık ve nettir.
KKTC Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Sayın Barış Burcu’nun bu son günlerdeki açıklamaları ile müzakere sürecinde kriz olma olasılığının görüldüğü açık ve nettir. Ya da halkımıza bu süreç uzlaşmaya doğru gidemiyor mesajı verilerek bundan bir çıkış yolu aranmaya çalışılıyor. İlk bakışta görülen kısmı bu peki başka bir göz ile bakarsak farklı görme imkanımız var mı? Her zaman vardır ve yaşanmıştır. Özellikle 2013’ün sonuna doğru, zamanın Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis, basının karşısında kendi dillerinde “Biz uzlaşamıyoruz” açıklamasını yaptılar. 2014 de ABD’nin devreye girmesi ile de “11 Şubat 2014” ortak açıklaması geldi ve ilk olarak karşılıklı iki liderin imzaladığı bir anlaşma temeli ortaya çıktı.
Bu tecrübeden iki taraf da dış müdahaleye zemin mi hazırlıyorlar? sorusu benim aklımda oluştu. Çünkü her şey iyi gidiyordu. Birkaç hafta öncesine kadar Akıncı süreçten çok umutlu, “sorunlu başlıklar var” diyordu ancak “karşılıklı anlayış ile çözüm bulunabilir yeter ki istek olsun”. Bana bunu bizzat bir resepsiyonda demişti. Rum tarafına bakıyoruz; başta Anastasiadis ve özellikle ana muhalefet AKEL de çözüme yakınız diyordu. Bu çok önemli. Çünkü, AKEL ve DİSİ toplam oyları %70’e yakın.
Daha kaç gün oldu? Davos süreci oradan çıkan mesajlar da olumlu oldu. “Sorunlar var, ancak aşılmayacak sorunlar değildir” diye açıklamalar yapıldı. Kaldı ki Rum tarafı itiraz etmiş olsaydı Sayın Akıncı Davos’a katılabilir miydi? Garantiler önemli önemli bir başlık ancak bunu garantör devletlerin beşli bir toplantıda çözeceği bir sorun diye karşılıklı açıklamalar var. O zaman son birkaç haftada neler oldu ki karşılıklı suçlamalar ile veya yalanlamalar ile bir anda süreç sanki de tıkanıyor gibi mi gösterilmeye çalışılıyor?
Özellikle Barış Burcu’nun açıklamasından sonra şimdi de Anastasiadis Rum Temsilciler Meclisi’nde halka açık TV de canlı verileceği, tamamı ile Kıbrıs sorunu ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıyor. Benim dikkatimi de bu çekti. Anastasiadis’e bu şekilde konuşma ve açıklamalar yapma zemini mi hazırlandı da bizim haberimiz mi yok? Eğer böyle ise bunun adı danışıklı dövüştür.
Ya da gerçekten bana yabancı olmayan Rum tarafının istekleri Akıncı’yı çileden çıkarttı ve o da halkı bilgilendirme yönüme gitti. Kopacaksa da kopsun riskini göğüsledi. Ancak şunu gözden kaçırmayalım değerli okuyucular; geçen hafta DİSİ kurultayında konuşan Anastasiadis çözüm olma sürecini 2018’e çekti, bu söylem çok önemli.
Müzakereciler görüşmeye devam ediyor… Teknik heyetler de herhalde devam ediyorlar. Bizim taraf da çok da bilgi paylaşılmıyor. Biraz Rum tarafından bilgi alıyoruz. Şöyle ki, geçen hafta müzakereciler AB Komisyon Başkanı ile görüştüler ve AB Yetkili Başkanı şu açıklamayı yaptı “Kıbrıslı Türklere daha çok mali yardım yapacağız”. Bu açıklama da çok önemli, çünkü Rum tarafının izin vermeyeceği mali yardım gerçekleşemez. Demek ki bazı konular danışmalı oluyor.
Değerli okurlar halkımız sürpriz gelişmeler istemiyor. Her şeyin şeffaf olması iki halkın da hayrına, takip etmeye devam edeceğiz.
Bu haber 928 defa okunmuştur
 •    - 16.02.2016 Mustafa -Girne Bey amcaya cicek micek madalyo falan gondereceksen Sari cizmeli Mehmet aga yaz da bulur genni merak etme. Gonderen kisminada mustafa girne yaz ki kim ve kimden oldugunu bilsin :)
 •    - 16.02.2016 VAY BE!BIZ GERCEK KONULARLA UGRASIRKEN,M.GIRNE DE KISILERIN TUM SULALESINI OGRENMEK ISTIYOR.ISTE MEDENIYET VE OLGUNLUK YOKSUNU BIR MECHUL VATANDAS!KIM OLDUGUM MU ONEMLI,YOKSA YAZDIGIM VE HALKI DA AYDINLATTIGIM KONULAR VE YORUMLAR MI ONEMLI ?SORULARIMA CEVAP VERMEDIGIN ICIN MERT BIRI DEGILMISSIN.ISTE ISPATLANDI.SENIN ADIN MUSTAFA GIRNE ISE,BENIM ADIM DA MUSTAFA LEFKOSA``DIR.SANIRIM SIMDI ANLASTIK!SAHSI KONULARA GIRMEYE HADDIN VE HAKKIN YOKTUR.SEN ADAM ISEN BIR ONCEKI YORUMUMDAKI SORUMA CEVAP VERECEKSIN.TEKRARLIYORUM: NIYE TC``YE LAF ETMIYORSUN?CEVAP VERMEK ZORUNDASIN.BEKLIYORUM.
 • isimsiz mustafa  girne - 15.02.2016 İsimsiz...sen adam olsanda ismini buraya 1 yazsan. İsmi ve cismi belli olmayan 1 yaratığa ben neyin cevabini yazayim. senin gibi ...... olanlara tek cevabim: adam olda gel diyeçeğim.
 •    - 15.02.2016 MUSTAFA GIRNE.CEVAP VERSENE SEN! RUMLARLA ASK YASAYAN AKINCI DEGIL,BILAKIS TC IKTIDARTIDIR.RUMLARI TC``DEKI IKILI SIYASI,KULTUREL VE SPORTIF ALANLARDA KABUL EDIP KIBRIS RUM BAYRAGINI SELAMLAYAN DEDEM MI,YOKSA SENIN DEDEN MI?AKINCI,EMIRLERI TC``DEN ALIR.GUCU NE KI KARSI GELEBILSIN?BIR DE SUNU YAZAYIM DA RAHATLAYIM.SEN GERCEKLER BOYLE IKEN NIYE TEK KELIME DAHI TC ALEYHINE YAZAMIYORSUN? O TC IKTIDARI KI SIMDI TURKIYE``YI KANLI BIR SURIYE SAVASINA SOKMAK UZERE.EGER MERT ISEN SORUMA CEVAP VERIRSIN.AKSI HALDE...!
 • hatice yüceler  ankara - 15.02.2016 umutla girilen bir yeni yıl , fakat beklendiği gibi bir yıl gelmedi, yaşanan olaylar birbirini izliyor, ada nın gelecegi için yapılan görüşmelerden bir sonuç alınması zor gibi görünmektedir, yaşayan halk tan bir tarafınıln istekleri yerine getirilmesi durumunda barışın hemen saglanacagı açıklanmaktadır,böyle bir durumda diger tarafın yok sayılacagı ve geleceginin ipotek altına alınacagı aşikardır. yerinden yurdundan olacak insanlar, geçmişte yaşanan acı olaylardan ders alınmalıdır. .yarın geç olabilir , telafisi mümkün olmayan sonuclara sebebiyet verecektir.
 • zerre kadar bariş olamaz mustafa  girne - 14.02.2016 rumlarla zerre kadar bariş olmasina inanmiyorum. Akinçi rumlarla sevdalık , yani aşk yaşamaktadır. Filistinleşmeye doğru gidiyoruz. Suya. 5 senede bir proje bulamayıp, eline gözüne bulaştıran 1 iktidar var. CTP zihniyeti ters ve zit TR ile gidiyor. Ülkeyi kendi egosuyla boğan bir CTP var. Kesinlikle erken seçim olmali. Bariş sadece varolan şimdiki haliyle olur. Atatürk bize egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diye öğretti.
 •    - 14.02.2016 RUMUN ISTEDIGI ANTLASMAYA BIR ORNEK.MESELA DEVLET DAIRELERINDE AYNI ODADA HEM KIBRISLITURK,HEM DE KIBRISLI RUM MEMUR BERABER CALISACAK.BU IMKANSIZ TABII.BIRLESIK KIBRIS``TA BIR BOLGEDE TURK-RUM KAVGASI CIKAR VE BIR RUM BICAKLANIP OLDURULUR.ERTESI GUN BU ORTAK DEVLET DAIRESINDEKI TURKLER VE RUMLAR ISE GELIRKEN CEPLERINDE YA TABANCA,YA DA BICAKLA GELECEKLERDIR.1974 ONCESI MAGUSA``DAKI BIR OLAYDA ESKI HASTAHANE BINASINA YAKIN OLAN MARAS POLIS MERKEZINDEKI TURK POLISLERE BIR GECE RUM POLISLERI OLDURMEK KASTIYLE ATES ACAR.SILAHSIZ TURK POLISI DE TABII KI MAGUSA``YA KACAR.AHA SIZE COZUM!DOLAYISIYLE BIRLESIK,YANI 1974 ONCESI IDARE VE COZUM HAYALDIR.
 • Hasan Mehmet Lefke ince  NY - 13.02.2016 Sagol, Bizde yillarca derik ama ... Once halka sorun ne istersiniz diye ama amac farkli olunca...
 • Çözüm. Hasan Mehmet  Lefke - 13.02.2016 Ne K/Türklerin, ne de K/Rumların, ister federasyon, hatta isterse 1960 anlaşmalarındaki fonksiyonel federasyon şeklinde olsun bir devlet çatısı altında yaşamak istediklerine inanmıyorum. Anastasiadis ve Akıncı arasındaki görüşmelerin sonunda bu kesinleşecek. Oysa iki taraf arasında anlaşma yapmadan önce, birlikte yaşayıp yaşamam konusunda referandum yapılmalı. Eğer referandum sonucu birlikte yaşama sonucu çıkarsa ``Federasyon.`` Yok eğer ayrılık çıkarsa, ÇEK ve Slovaklar gibi ayrılık üzerine çözümler üretilmeli. Eyalet-Kurucu devlet-oluşturucu devlet. Nüfus oranı 4 Ruma 1 Türk, dönüşümlü başkanlık, !.cil hukuk-2.cil hukuk, garantiler kalsın-değişsin, kalksın gibi havanda su dövme konuları da ortadan kalkar. Esas sorun olan mal mülk sorununu da malı tutan parasını öder mantığı ile çözülebilir. Eğer K/Türkler devlet olabilecek kabiliyeti varsa olurlar, yok eğer yoksa, Birleşik krallık adalar yönetimine benzer bir yönetim şekliyle yönetilirler.
 •    - 13.02.2016 IKI BOLGELI TEK BIR KIBRIS BIRLESIK DEVLETLERI EN UYGUN COZUM SEKLIDIR.AMA TEK BOLGELI,YANI SINIRLARI OLMAYAN TUM BIR KIBRIS ADASINDA KARISIK YASAMAYA KESINLIJKLE HAYIR DIYORUM.
 • ince  NY - 12.02.2016 Rum tarafinda secimler yaklasiyor ve Niko``nun kaybetme riskine karsilik tedbir aliniyor. Sayet Niko koybederse pek cok sey sil bastan olacak ve bunuda birileri istemiyor. Bu vesil eile sanirim Niko kazansin sonra galdigimiz yerden devam ederiz olabilir; tabi Akinci kaleyi icten fethetmez ise o zmana kadar.

:

:

:

: