Her yerde seçim var

SON iki senedir, yaşadığımız, coğrafyamıza yakın ülkelerden bol bol seçim haberleri geliyor..
SON iki senedir, yaşadığımız, coğrafyamıza yakın ülkelerden bol bol seçim haberleri geliyor..

Kıbrıs’ta, genel seçimler, Türkiye’de yerel seçimler, Britanya’da ise Avrupa Parlamentosu seçimlerinin kampanyaları çoktan start aldı..
Seçim maratonu başladı.. Sonuçlarını görmeye az kaldı..
Sizler, birkaç hafta sonra genel bir seçime hazırlanıyorsunuz..Kampanyalar son hızıyla sürüyor. Parti liderleri, milletvekilleri , bir avuç seçmeni cezbetmek, oylarını kendi partilerine çekmek için köy, köy, mahalle mahalle dolaşıp, duruyorlar..
O gazete senin, bu TV benim.. Neredeyse ekranların, gazetelerin sürekli yüzü, ismi oldular..
Kıbrıs’ta durum bu da, buralarda farklı mı ?
Geçtiğimiz Pazar günü, adeta bizden biri gibi olan, her gittiği yerde herkesi ilk ismiyle tanıyan, cana yakın, güleryüzlü , İşçi Partili milletvekili Joan Ryan’ın seçim kampanyasının açılış yemeğindeydik..
West End’in gözde mekanlarından, işadamı Hüseyin Özer’in adını verdiği, “Özer” restaurant, Dışişleri Bakanı David Miliband ile seçkin konuklarını ağırlıyordu..
Son 30 yılın en genç Dışişleri Bakanı Miliband, iki saate kaldığı yemekte, hem Ryan’a en anlamlı desteği veriyor.. Hem de Türk konuklarla tanışıp, konuşma olanağı buluyordu..
Joan Ryan, Türkçe’nin , İngilizce’den sonra en fazla konuşulduğu Londra belediyelerinden Enfield’in milletvekili.. Her oy, onun için büyük önem taşıyor.. Ve 4’üncü dönem de seçilmek istiyor..
İngiltere’de genel seçimlerin tarihi henüz belli değil.. Ancak en geç önümüzdeki yıla kadar yapılacağını biliyoruz.. Küresel ekonomik krizle pençeleşen ülkede, genel seçim yapılacağı , Başbakan Gordon Brown işbaşına geldiğinden beri söyleniyor.. İbreler, seçim için önümüzdeki yılı gösteriyor..
İngiltere’de bu sene Avrupa Parlamentosu seçimleri yapılıyor.. Tarih 4 Haziran..
Bu da seçim takviminde ayrı yeri olan bir tarih. İşçi Partisi bu seneki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde , Türk toplumunun yakından tanıdığı simalardan , Haringey Belediyesi Toplum Güvenliğinden sorumlu kabine üyesi Nilgün Canver’i aday gösterdi..
İlk kez bir Türk, İngiltere’den Avrupa Parlamentosuna aday.. Kazanma şansı ne olursa olsun, aday gösterilmesi oldukça önemli Canver’in..
Nilgün Canver, 12 yıldır Haringey Belediyesinde “councillor”.. Yani meclis üyesi..
İşçi Partisinde, oldukça tanınan bir isim..Eski başbakan Tony Blair’den tutun, şimdiki başbakan Gordon Brown’a, parti başkan yardımcılarından eskisi John Prescott’dan, yeni yardımcı Harriet Harman’a kadar, tanımayan yok gibi O’nu..
Canver, iyi bir lobici.. Iki yıl önce kurulan, “Türkiye’nin İşçi Partili Dostları” lobi grubunun da başkanı..
Seçim dedik.. İngiltere Genel Seçimlerinde , 2 de hanım milletvekili adayımız var.. Birisi Kıbrıs asıllı Ayfer Orhan..
Orhan, Türk toplumunun en yakın tanıdığı politikacılarımızdan.. Hemel Hampstead’den, İşçi Partisinin milletvekili adayı.. Iki yıla yakın zamandır yoğun bir kampanya ile seçime hazırlanıyor. Yabancı bir isimle, kapı kapı dolaşıp, kampanya yapmak, partinin ilkelerini savunmak, anlatmak, hiç tanımadığınız kişilerle konuşmak, sohbet etmek, yeri gelirse tartışmak, öyle her babayiğidin yapacağı bir iş değil.. Ayfer Orhan, bu seçileri kazanırsa – ki canı gönülden dileğimiz bu- Britanya Avam Kamarasında bir temsilcimiz, sesimiz olacak.. İşçi Partisinin büyük destek verdiği, ülke çapında milletvekili adaylığında açıkladığı ilk isim olan, iki çocuk annesi Ayfer Orhan, tüm gücüyle Westminster’e girmeye çalışıyor..

İkinci adayımız ise o da hanım.. Ve Sivas kökenli, Istanbul’da okumuş Funda Pepperel.. O da İşçi Partisinden aday ve Basinstoke bölgesinden milletvekili seçilmek için tüm gayretini veriyor..Pepperel’e de İşçi Partisi kol kanat germiş durumda.. Destekleri tam.

Britanya İşçi Partisi ve 3 Türk kökenli kadın milletvekili adayı..Biri Avrupa Parlamentosu, diğerleri Avam Kamarası adayları..
Muhafazakarlardan ise henüz bir Türk aday yok.. Çıkar mı , , onu da bilmiyoruz.. Ancak Muhafazakar Partili Türkler de “ Türkiye’nin Muhafazakar Partili Dostları “ adıyla bir lobi grubu oluşturdu. Başını Kıbrıslı muhasebeci Ertan Hürer çekiyor.. Onlar da Conservative Party’de ağırlıklı bir yere sahipler..

Evet her yerde seçim ve heyecanı var.. Herşey, Kıbrıs sorunu, ağırlıklı politik tartışmalar bir süre de olsa rafa kaldırıldı.. Politikacılar, tüm güçleriyle kampanyalara yoğunlaştılar.. Partisi, politikası ne olursa olsun hedef, amaç heryerde aynı..Kazanmak..
Herkese bol şanslar..
Bu haber 163 defa okunmuştur

:

:

:

: