Adaylar belirlenirken

19 Nisan erken genel seçimler yaklaşırken partiler milletvekili adaylarını belirlemeye başladı.

19 Nisan erken genel seçimler yaklaşırken partiler milletvekili adaylarını belirlemeye başladı. İlk olarak adaylarını belirleyen parti CTP olmuştur. Geçen Pazar günü de UBP bir günde beş ilçede adaylarını ön seçimle belirledi. UBP listelerinde aday olamayan milletvekili kalmadı UBP delegesi milletvekillerine karşı daha vefakar davranıp liste dışı bırakmadı, ancak CTP delegesi daha tutucu bir tavır izleyerek bazı milletvekillerini aday listesine koymayı uygun bulmadı ve liste dışı bıraktı.
Kadri Fellahoğlu delegeden onay alamadı ancak, bir adayın çekilmesi üzerine aday olmayı başardı ve 19 Nisan’da halkın onayına gidecek. Geçenlerde bir TV kanalında delegenin kendisini niye seçmediği konusunda bazı düşüncelerini ortaya koydu. Kadri beyin bu söylemlerinden bazı CTP’li üst düzey yöneticiler rahatsız oldu.
Tüm delegenin isteklerinin yerine getirilmesinin imkansız olduğunu anlatıyordu Sayın Fellahoğlu seçim meydanlarında verilen sözlerin tümünün yerine gelmesi, devletin sürekliliği açısından mümkün değildi. Bu şekilde olduğu bile bile söz verildi dolayısıyla CTP sözünü tutamadı. Kadri beyin CTP’ye yakın olmayan bazı işadamları ile ilgilendiği ileri sürüldü ve hoş görülmedi, bu söylemleri çok işittik. CTP’li bazı bakan ve milletvekilleri kendi partilerinden olmayanlara hizmet etmişler ve delege bu faturayı bazı milletvekillerine bu şekilde çıkartmış oldu. Aslında bir gerçek şu ki bazı anlayışlara göre CTP’li olmayanlara hayat şansı yok tabi ki bu düşünce şekli tamamı ile CTP’yi kontrolu altına almış olup olmadığını vatandaşımız değerlendirmektedir. Bazı milletvekillerinin de CTP gömleğinden uzak oldukları için liste dışı kaldıkları söyleniyor.
UBP’nin bir günde aday ön seçimini yapması aslında bir güç gösterisi gibi algılandı, çünkü ayni anda beş ayrı bölgede yüzlerce delegenin gidip oy kullanması ve UBP’yi seçimlerde temsil edecek adayları belirlemesi her partinin başarabileceği demokratik bir aday belirleme yöntemi değildir. UBP’li delegeler bu geçirdikleri muhalefet döneminde bile milletvekillerine az veya çok çalışmış olsalar bile sahip çıktılar ve seçime katılan milletvekilleri liste dışı kalmadı. Bu kararlılık gösteriyor ki UBP’li delegeler daha köklü ve fedakar bir anlayışla seçimde oy kullandılar ve bunun yanında yeni genç adaylar da listelerde yer aldı. 19 nisan erken genel seçimlerinden iktidar olarak çıkacağını iddia eden UBP’nin, muhalefet döneminde yanında sapasağlam duran milletvekilleriyle birlikte tam kadro seçime girmesi ve geçtiğimiz sene içerisinde gerçekleştirdiği muhteşem kurultayda iktidara yürüdüğünü doğrulamaktadır. Seçimlerde güvenin çok büyük bir önem taşıdığı inkar edilmez bir gerçektir. Bu günlerde UBP bu güven duygusunu yaşıyor ve yaşatıyor, önce delege kendisini siyasi demokratik yaşamda temsil eden milletvekillerini seçimle aday listesinde yer almalarını sağladı ve listelerede diğer seçenekleri yerleştirdi. Aday olamayan diğer UBP’lilerde verdikleri mesajla tam kadro seçime hazır olduklarını ima ettiler. Başarının sırrının birlik ve beraberlikten geçtiğini biliyoruz, önemli olan bunu düşünüp uygulamaktır.
Seçime çok kalmadı hadi hayırlısı diyelim.

Bu haber 669 defa okunmuştur

:

:

:

: