Bir gün değil her gün “DÜNYA TÜKETİCİLER GÜNÜ” olsun

15 Mart Dünya Tüketiciler Günü olarak ülkemizde de kutlanmaktadır. Neden bu güne “Dünya Tüketiciler Günü” denmiş kısaca hatırlayalım.
15 Mart Dünya Tüketiciler Günü olarak ülkemizde de kutlanmaktadır. Neden bu güne “Dünya Tüketiciler Günü” denmiş kısaca hatırlayalım.15 Mart 1962 yılında o dönemin ABD Başkanı John F Kennedy’nin Temsilciler Meclisinde ilk kez Tüketici Hakları diye bir kavram kullanılmasından kaynaklanmaktadır. TÜKETİCİ HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ’ni ilan ederken bu konuşmanın yapıldığı 15 Mart tarihini DÜNYA TÜKETİCİLER GÜNÜ olarak kabul edilmiştir. Geçen hafta Dünya Kadınlar günüydü. Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü, Ağaç Bayramı, Kabotaj Bayramı, Tıp Bayramı gibi özel günler de var. Dünya Tüketiciler Günü, tüketicilik bilincinin güçlendirilmesi için güzel bir fırsattır. Dernekler, Kurumlar, Uzmanlar beyanatlar verecek, fikirlerini beyan edecek mesajlarını yayacaklar, sonra herkes işine gücüne geri dönecek. Tüketicilerin sadece bir günde hatırlanması hoş değil ama buna da şükür diyelim. Bir yıl içinde sadece bir gün belki çözüm olmayabilir ama, bu büyük sonuçların hep küçük başlangıçlarla elde edildiği gerçeği de unutulmamalı. Dünya Tüketiciler Günü, müşteriler satıcıların, satıcılar müşterilerin kıymetini bilsin ki iki tarafta bir birine daha saygılı ve daha sevecen davransınlar diyoruz. Öyle saygılı olsunlar ki Tüketici Şikayet Birimi’ne, veya Tüketicileri Koruma Derneklerine, kavgaya gürültüye hiç ihtiyaç kalmasın.

Ülkemizde ise Tüketicileri Koruma Yasası 15 Haziran 40/2003 Sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girmesinden sonra yurt genelinde önemli bir hareket kazanmıştır. Bu yasa ile tüketicilerin hakkı, yasal düzenleme çerçevesinde çağdaş anlamda yeni boyutlara ulaşmıştır. Tüketici Yasası’nın uygulanması sonucunda, Yasanın eksik ve aksayan yönlerinin günün koşullarına uygun hale getirilmesi amacı ile yapılan çalışmalar sonucunda değişiklik yapılmış, 55/2010 Sayılı Yasayla düzenlenerek yürürlüğe girmiştir. Ve halen daha dünyayla uyumlu olmak için gelişmeler takip edilmekte ve uyarlanmaktadır. Bu Yasa altında 8 tane Tüzük hazırlanıp yürürlüğe konmuştur.

Bu Yasa ve Tüzükler ile tüketiciler haklarını arama ve elde etme imkanına kavuşmuşlardır. Gerek Devletin çıkardığı bir takım yasal düzenlemelerle, gerekse tüketicilerin bir araya gelerek örgütlendiği Tüketiciler Dernekleri, Sivil Toplum Örgütleri aracılığıyla ülkemizde sağlanmaya çalışılan tüketiciyi koruma ve haklarını gözetme faaliyetleri alanında en büyük görev bu yasanın uygulayıcısı konumunda olan Ekonomi, Sanayi Ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ticaret Dairesi Müdürlüğü’ne ve rasyonel olan siz vatandaşlarımıza düşmektedir.

Tüm tüketicilerimizin DÜNYA TÜKETİCİLER GÜNÜNÜ kutlar, bilinçli tüketiciler olmalarını ve çevresindeki kişileri de bilinçlendirmelerini temenni ediyorum.

Bu haber 176 defa okunmuştur

:

:

:

: