Orkideler

Orkideler çiçekler arasında en değerli sayılan çok güzel çiçeklerdir.
Orkideler çiçekler arasında en değerli sayılan çok güzel çiçeklerdir. Görüntüleriyle bizi adeta büyüleyen bu rengarenk çiçekler ayrıca çift renk olarak da kendilerini doğaya sunarlar. Orkidelerin doğadaki hallerinin güzelliği başka olur. Onları doğal ortamlarında görmek yaşamak gibisi yoktur. Çok farklı bir güzelliğe sahiptir doğada yetişen orkideler. Doğal olarak yetişen orkidelerin birçok çeşidi vardır. Kıbrıs ta ise yetişen yaklaşık 30 çeşit orkide vardır ve bunların 17 si Kıbrıs’ın endemik bitkilerindendir.

Orkidelerin bakımı

Orkideler ışığı çok seven bitkilerdir. Hatta saksılarda bulunan orkidelerin ışıktan yararlanması için şeffaf olan saksılara ekimi yapılması gerekmektedir. Ayrıca saksı orkidelerinin toprağının da suyu geçirgen ağaç kabukları ile harmanlanmış özel toprak olması gerekir.

Orkidelerin sulama yöntemi

Kış aylarında soğuk çeşme suyunu doğrudan vermemeye özen gösterin. Suyun oda sıcaklığında olmasına dikkat edin ve kış aylarında az sulayın. Yaz aylarında ise suyu artırarak haftada 2-3 kez sulayabilirsiniz. Orkideleri sularken kullanılan ölçünün aynı olmasına ve aynı günlerde yapılmasına dikkat edin.

Vitamin desteği

Özellikle bahar aylarında vitamin desteği vermeniz gerekir. Bu işlemi en az 2-3 kez 15 günde bir tekrarlamanız gerekmektedir.

Saksı değişimi

Mayıs ayına kadar saksı değişimi yapılmamalıdır. Saksı değişimi yaparken köklerin zedelenmemesine dikkat edilmeli, daha büyük bir şeffaf saksıya özel orkide toprağı kullanarak aktarılmalıdır

Orkidelerin çoğaltılması

Orkideler genelde köklerden ayırma yöntemi ile çoğalırlar. Üste filiz atan ve dikine gelişen dalların her birini ayırarak da ekebilirsiniz. Ayrıca orkideler bazen üst dallardan köklü filizler de atabilir. Onları makasla düzgün kesip ekebilirsiniz.Bu haber 210 defa okunmuştur

:

:

:

: