KKTC’de hükümet eli ile demokrasiye darbe

Belki biraz ağır bir suçlama oldu, ancak bu gün KKTC de faaliyet gösteren özel TV’lere uydu yardımını kesmek demokrasi açısından yüzkarası.

Belki biraz ağır bir suçlama oldu, ancak bu gün KKTC de faaliyet gösteren özel TV’lere uydu yardımını kesmek demokrasi açısından yüzkarası. Bizim Dünya’ya açılan tek penceremiz Türkiye ancak reklam piyasası açısından KKTC yerel özel TV’ler haksız rekabet ile karşı karşıya, hükümet önlem almıyor. Ayakta durmakta güçlük çeken özel TV’lere uydu yardımını da kesince KKTC tam bir mandıra, Dünya’ya açılan bu küçük ülke tam bir sessizliğe bürünür. Devlet kanalı BRT’ye her tür yardım devam edecek tabi ki, böyle bir uygulama demokrasi açısından uygun mu? Her tür haber, yorum ve gelişmeler tek taraflı aktarılacak o da sansürlü. Özel TV’lerin yayını önemli mi? Allah aşkına çok önemli hele de bu çağda, her icraatın başında olanlar daha dikkatli olmak zorundalar. Bizi KKTC dışında izleyen, takip eden o kadar çok insan var ki, Türkiye, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Güney Kıbrıs, Hollanda ve daha sayamadığım onlarca ülke, bizlere mesaj atıyorlar ve izlendiğimiz bilgisi geliyor yani bizi takip edenler KKTC den haberdar oluyorlar.
Bu yayınlara her yönü ile bir kriter veya standart getirilebilir, buna açık olmak gerekir ve öylede olmalı. Bu YYK kurulu ile oturul tartışılır ve bir ortak yol bulunabilir. Yardımı kesmek akıl işi değil ki, ey gelmiş geçmiş KKTC hükümetleri reklam piyasası hakkında da gerekli düzenlemeleri yapmadınız.
Hükümet harcamaları içerisinde bazı zamanlarda çok gereksiz harcamalarda yapılmaktadır. Bu bilgiler gizli kalmamaktadır. KKTC gerçeğini Dünya’ya anlatan özel TV’leri bu şekilde kısıtlamamın amacı nedir doğrusu anlamış değilim, biz Dünya gerçeğine ilişkin daha çok paylaşım derken bakınız ne tür kısıtlamaya alet oluyor KKTC hükümeti.
Hükümet ortakları olarak bir tarafta CTP, özgürlükleri daha da çoğaltmak isterken bakınız ne uygulamaya imza atıyor. Diğer tarafta UBP her platform da KKTC’yi yaşatacağız diye politika üretiyor, ancak Dünya’ya özel TV’ler aracılığı ile açılan KKTC’ye ciddi bir karartma, iki partiye de yakışmadı bu uygulamayı anlatmalılar amaç nedir.
Güney Rum kesimi KKTC’nin bir çok kurumlarını kıskanıyor, üniversiteler, özel TV’ler, turizm yatırımları ve daha sıralayacağımız onlarcası. Özel TV’ler gündeme gelince bu kısıtlama kararı ile demek ki, KKTC hükümeti de kıskanıyor mu? Bir kez daha yazıyorum, reklam piyasası yasa ile KKTC özel TV’leri de Türkiye piyasasından pay almalılar. KKTC’de faaliyet gösteren özel TV’lerde standart ve kriter şart bu müzakere ile olur. Boşuna dememişler insanlar konuşa konuşa anlaşırmış, çağırın YYK ve tüm paydaşları bakalım o zaman fikir üretilmez ise.
Yardımı keserim bu iş olur, olmuyor KKTC Başbakanı Sayın Kalyoncu. Demokrasi var demek ile de olmuyor uygulamada görmeliyiz, iki partinin de boynunun borcu, CTP-UBP özel TV’lerin KKTC’den Dünya’ya açılan pencere olduğunu asla unutmayınız.
Bu haber 1490 defa okunmuştur
  • neden devletin tvsi olmasin... mustafa - 20.06.2016 Mehmet Lefke...neden olmasin. Bak ingilizlerin BBC, gayet devletin elinde. Daha niçe kanallar devletin ellerinde olup, devlete karşi probaganda yapanlari 1 nevi sisturmak için kullanilir. Bak almanyaya 1. ARD, ZDF ve WDR kanallarina 1 baksan bunu çözerdin. Fransada sadece 6 kanal devletindir. Sen ne diyorsun be abi?... kibrisda brt devletin olmali... özel kendi çikarlari için devleti harçaya bilir....
  • Hasan Mehmet  Lefke - 30.03.2016 Devletin televizyonu olmaz. kapatın devletin yayın kuruluşlarını, o parayı özel yayın kuruluşlarına aktarın.

:

:

:

: