KKTC için turizmde şans yılı

Yıllardır devam edegelen Irak ve Suriye meseleleri diğer birçok sektörde olduğu gibi Turizmi de olumsuz yönde etkilemeye devam ederken üst üste patlayan bombalar doğudan batıya, kuzeyden güneye Türkiye’deki bütün turizm merkezlerine olan talebi neredeyse % 55’ler % 65’ler ölçeğinde azalttı ve talep düşüşünün devam edeceği de ilgili ağızlar tarafından ifade ediliyor.
Bu talep düşüşünün en yüksek oranda vurduğu bölge ise Akdeniz bölgesi. Akdeniz bölgesindeki talep düşüşünün yegane sebebi terör de değil. Özellikle Rus turistlerin yoğun bir biçimde ilgi gösterdiği bu bölgede Türkiye’nin Rusya ile yaşadığı uçak düşürme krizi Rusya kaynaklı turizm talebinin bıçak gibi kesilmesine neden oldu.
Bu bölgelerde birçok tesisin bu yıl kapılarını açmayacağını yada ayakta kalabilmek için kampanyalı fiyatlarla Türkiye’deki yerli turiste yöneleceğini duyuyorum.
Türkiye’de turizm sektörü itibariye yaşanan bu durumu KKTC açısından bir şans dönemi olarak görmek ve değerlendirmek mümkün diye düşünüyorum. Nedenlerine gelince:
Her şeyden önce KKTC iklim olarak Akdeniz bölgesiyle aynı özellikleri taşıyor. Yani Zaten KKTC de bir Akdeniz ülkesi. Dolayısı ile tercihlerini Akdeniz İkliminden yana kullanan kitle için eşi bulunmaz bir alternatif olarak gözüküyor.
Diğer taraftan, KKTC otelleri özellikleri itibariyle Türkiye’nin Akdeniz bölgesindeki otellerle benzer özelliklere sahipler. Hatta Casino imkanları nedeniyle daha üstün fırsatlar önerebiliyorlar. Bu bakımdan Türkiye’yi seçen ve olaylar nedeni ile kararsız kalan turistler için KKTC, daha cazip bir destinasyon fırsatı gibi gözüküyor.
Son olarak, KKTC otelleri fiyatlar bakımından da benzer özelliklere sahip. Belki yabancı turistler için fiyatlar üzerinde aşağı yönlü bir oynama daha yapılabilir. Bu durumda KKTC’nin talebi yükselir.
Tabii bu talep bir anda ve kendi kendine KKTC’ye dönmez. Türkiye’nin kaybettiği bu turist gruplarının geldiği ülkelerde ve onları gönderen acenteler nezdinde ciddi bir pazarlama işçiliğine ihtiyaç var. Bunun da hiç vakit kaybetmeden yapılması gerek.
KKTC’nin uluslar arası siyasal handikaplarının, bu handikaplardan turizme yansıyan zorlukların farkında olmakla birlikte her şeye rağmen bu dönemin bazı sıkıntıların aşılmasında bir fırsat dönemi olduğunu düşünüyor ve hissediyorum. Biraz gayretle sonuç alınabilir gibi geliyor bana.
Bu haber 641 defa okunmuştur

:

:

:

: