Güneydeki şehitlerimiz

1 Nisan 1955 ‘ ten, 20 Temmuz 1974’e kadar.

Vatanımız olan Kıbrıs’ta, özgürce. Şerefimiz ve onurumuzu ayaklar altına almamak için.
Binlerce şehit verdik. 20 Temmuz 1974 ‘ ten sonra.
Adayı tümden alabilecek bir güce sahip olan. Anavatan Türkiye. Adanın, sadece kuzeyini alarak.
İç içe yaşayamayacak, iki Halkın. Yan yana yaşayabilmesini sağlamak için.
Güneydeki Türkleri de baskı kullanarak kuzeye getirmiş.
Federasyon sistemi kurulur diye. Kuzeyde bir de, Kıbrıs Türk Federe Devleti kurularak.
Federal bir yapının oluşması için, tüm girişimler başlatılmıştı. Bu sonuçsuz kaldığı için de.
KKTC Devleti. Kıbrıs Türk Halkı tarafından, ilan edildi. Yetmiş dörtten sonra, denenen Federasyon Sisteminden, hiçbir sonuç çıkmamıştı. Günümüzde sonuç almaya çalışılıyor.
Bu günkü konumuz, görüşmeler olmayacak.
Güneyde kalan şehitlerimizi gündem yapacağım. Geçen günlerde Leymosun’da şehit olan.
Birçoğunun da, mezar taşı bulunmayan. Şehitlerimizin, hem mezarları tamir edildi. Olmayanların da, mezarları ve mezar taşları yapıldı. Bu vesile ile de, Leymosun Şehitliğinde, tören düzenlendi.
Şehit akrabaları ve yakınları. Birçok Leymosunlu da, bu törene katıldı. Törene katılanları, 7 otobüs ve iki minibüs taşıdı. Şehitliğin düzenlenmesinin organizasyonu Leymosun Kültür Vakfı tarafından yapıldı.
Törene, Leymosun Belediye Başkanı Hristu da törene katılarak. Bir de konuşma yaptı.
Konuşmasında, şehitlerimiz için.“ Kıbrıs’ta başka kurbanlar verilmesin… Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini dilerim ” dedi. Bu Belediye Başkanına buradan, şunu hatırlatmak isterim. Leymosun ve Güneydeki diğer şehitlerimiz. 74 ‘ ten önce. Birleşik Kıbrıs’ta, kurban ettiklerinizdir.
Ey Belediye Başkanı. Adayı, Yunanistan’a bağlamak için, terör örgütü EOKA tarafından kurban edildiğini, sen bizden daha iyi biliyorsun. Kalkmış, bir de şehitlerimizin kabirlerinde, utanmadan konuşma da yapıyor. Her yıl. Bu şehitlerimizi kurban eden, bu EOKA Terör örgütüne, 1 Nisanda methiyeler düzmektesiniz. Ölen EOKA’ cılar için matemler, törenler düzenleyeceksiniz.
Şehitlerimizin kabirlerinde de “ Başka kurbanlar verilmesin “ diyeceksin. Bu şehitlerimiz, canlarını kendi iradeleri ile mi, EOKA’ya teslim ettiler? Yoksa EOKA sürüleri tarafından, canları alınarak, kurban mı edildiler? Hem, EOKA’yı yad edeceksin. Her yıl, kuruluş törenlerine katılacaksın.
Her icraatına, destek vereceksin sonra da “Kurbanlar verilmesin “ diyeceksin. Bunda bile, samimi değilsiniz. Başka ne dilekte bulundu, bu Başkan? “ Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini dilerim “ dedi.
Yukarıda da yazdım bu şehitler, 74 öncesi Birleşik Kıbrıs’ta, EOKA tarafından kurban edildiler.
Anlaşılan Hrıstu Efendi. Birleşik Kıbrıs’ı istemekle, kurban ettikleri Türkleri, sayıca yeterli bulmamış olacak ki. Daha da, kurban edecek Türkler aramakta. Yeni Birleşik Kıbrıs’ta boşuna gayret.
Belediye Başkanı mısın, nesin?Bu haber 2707 defa okunmuştur
  • Türkiye 1974 de Güney Göçmenlerine Baskı mı Kullandı...? Ethem Durak - 29.07.2016 Ben, ilk defa 1974 de Güneyde kalan Türkler e Türkiyenin baskı yaptığını duyuyorum..Ne bana ne Ailerme , ne Ana, Babama kardeşlerime, Eşime, Kayın Pederim, Kayın Validem ve kayınlarıma baskı diye bir şey yapılmadı...Lütfen o kısmı düzeltin...Büyük yanlış...O günlerde Can Pazarı yaşanıyordu...Rumdan kaçmak için herkes can atıyordu...Lütfen...

:

:

:

: