Bahçemizi yaza hazırlayalım

Güzel bir ilkbahar mevsimini dolu dolu yaşadığımız bu günlerin tadını çıkarırken bir yandan da havaların artık iyice ısınmaya başladığını hissediyoruz.
Yazı coşkuyla yaşamanın planını yapmanın zamanı çoktan geldi. Doğru adımlar atarak bahçemizi yaza hazırlamalıyız. Öncelikle solan, sararan ve kuruyan kış çiçekleri halen daha bahçede yer tutuyorsa onlardan kurtulmanın zamanıdır. Böylelikle yaz çiçeklerine bahçenizde yer açmış olacaksınız. Toprağı iyice çapalayıp yaz çiçeklerinin dikiminden 10 gün önce azot fosfor potasyum ağırlıklı elementleri içeren gübrelerle toprağı güçlendirin. Aynı işlemi çiçeklerin dikiminden 15 gün sonra da tekrarlayın. Bu sayede toprak havalanıp güçlenecektir. Bu sayede yaz boyunca sağlıklı bitkiler ve bol çiçekler elde etmiş olacaksınız.

YAZLIK ÇİÇEKLERİN EKİMİ
Bu işlemleri yaptıktan sonra bahçemizi rengarenk yapmanın zamanı geldi. Yaz çiçeklerini seçerken bütün yaz bahçemize ve gönlümüze güzellik verecek çiçekleri seçmeye dikkat etmeliyiz. Yaz çiçeklerinin en gözdeleri vinka, verbena, gazanya, alisyum, zinna, kadife ve dildamaktır.

VİNKA(ROZET)
Kıbrısın iklimine mükemmel uyum sağlayan, sıcağa, güneşe ve susuzluğa çok dayanıklı yaz boyunca çiçek açan harika bir bitkidir. Bodur ve uzun olmak üzere iki boyda bulunan vinka tohumdan ekilip üretilen bir çiçektir. Pasifik ve Titan sıcağa en dayanıklı türleridir.VERBENA:
Rengarenk çiçekleri olan ve sıcağa dayanıklı çok güzel bir bitkidir. Sulaması aksatılmadan yapıldığı zaman sağlıklı ve çiçekli kalır. Yayılan ve top şeklinde çiçeklenenler de saksılarda harika bir performans gösterir.

GAZANYA:
Yine sıcağa dayanıklı yaz boyunca çiçek açan güzel bir bitkidir. Sabah güneşi ile açan güneşin batması ile kapanan bir çiçektir. Sade renklerinin yanısıra çizgili renklerle de ilgi çeker.

ALİSYUM:
En güzel yaz çiçeklerindendir. Yayılıcıdır. Beyaz renkli türleri vardır. Renklilerde kokusunu daha fazla hissederiz. Grup olarak ekildikleri zaman harika yayılıp mükemmel bir görüntü oluştururlar.KADİFE:
Bütün türleri bol güneşi sever. Sıcağa en fazla dayanıklı mevsimlik bitkilerden biridir. Kendine has bir kokusu vardır. Çiçeği kesildikten sonra çiçeklenmeyi artırır. Bu yüzden çelenklerde arajmanlarda çok kullanılır.
Bu haber 968 defa okunmuştur

:

:

:

: