Garanti belgesi

Değerli tüketiciler, tüketici şikâyetlerinizi Yasayı yürütmekle mükellef olan Ekonomi ve Enerji Bakanlığına bağlı Ticaret Dairesi bünyesinde “Tüketici Birimine” bildirmeniz, gerek 171 no’lu hattımıza gerekse Dairemize gelerek yapmanız sizlerin menfaatinedir.
Değerli tüketiciler, tüketici şikâyetlerinizi Yasayı yürütmekle mükellef olan Ekonomi ve Enerji Bakanlığına bağlı Ticaret Dairesi bünyesinde “Tüketici Birimine” bildirmeniz, gerek 171 no’lu hattımıza gerekse Dairemize gelerek yapmanız sizlerin menfaatinedir. Daha önce ki yazılarımda da garanti belgesinden ve yasamızda garanti belgesi yerine geçen faturadan bahsetmiştim. Bu hafta sizlere bir vatandaşımızın satın aldığı temizlik robotu olarak isimlendirilen elektrikli süpürge ile ilgili şikâyetini aktaracağım. Bu toplantıda, yasal mevzuatımızın tamir, değişim ve para iadesi gibi yaptırımları ancak garanti süresinin içindeyken geçerli olduğu gerçeğinden yola çıkılarak karar verildiğini belirtmek isterim.

Şikâyetçi 1,800 TL’ye kapıdan satış usulü ile bir temizlik robotu aldığını. Bu kadar pahalı bir cihaz satın almasının nedeni, eşinin yeni doğum yaptığını, satıcının da bu hassasiyeti fark edip olağan üstü bir cihaz gibi sunmasından etkilendiklerini, bebeğin hijyenik bir ortamda olması gerektiğini düşündükleri için cihazı almayı kabul ettiklerini, ancak satın aldıkları ilk yıldan itibaren söz konusu cihazın sorunlarının başladığını, teknik servise götürdüklerini, cihazın tamir olup geldikten sonra bir süre düzgün çalışıp sonra tekrar performansının düştüğünü, tekrar teknik servise götürdüklerini, tamir sonrası bir süre düzelip yine arızalandığını, bu döngünün böyle devam ettiğini, En son garanti süresi bitmeden bir ay önce yine tamir yapılıp verildiğini, garanti süresi bittikten bir hafta sonra aynı arızanın tekrarladığını, tekrar servise götürdüğünde acı gerçekle karşılaştığını motorun değişmesi gerektiğinin söylendiğini 275 TL artı servis ücreti talep edildiğini, cihazın basit tamirlerle geçiştirilerek garanti süresinin bitmesinin beklendiğini, garanti bitince de gerçekle yüzleştiğini söylemiştir.

Satıcı firma savunmasında; (aynen aktarıyorum) Şikayetçi robotu garanti süresi içinde ve sonrasında her halükarda kötü kullanmış ve/veya dikkatsiz kullanmış ve/veya garanti süresi içinde ve sonrasında robotta oluşan aksaklıkların tamamına yakını şahsın kusuru ve/veya robotu kullanması gereken özen ve dikkatle kullanmaması ve/veya robotu kullanım talimatına uygun olarak kullanmaması sonucu meydana gelmiştir. Nitekim; garanti süresi içerisinde robot firmamıza geldiğinde şikayetçinin dikkatsiz ve/veya özensiz ve/veya kötü kullanımı neticesinde robotun emici motoru değiştirilmek zorunda kalınmış, yine konu şahsın dikkatsiz ve/veya özensiz ve/veya kötü kullanımı neticesinde robotun toz filtresi değişimi ve servisi yapılıp alındığı günden itibaren separatörünün belirli aralıklarla temizlenmesi gerektiği halde temizliğinin firmamıza geldiği güne değin kesinlikle yapılmadığı tarafımızdan tespit edilmiş olup müşteriye bu konuda gerekli uyarıda bulunulmuştur. Yukarıda sıralanan gerekçelerle şikâyetçinin taleplerinin kabul edilmemesi gerektiğini beyan etmiştir.

Hakem Heyetimiz tarafları dinledikten sonra, taraflar arasında uzlaşma olasılığını düşünüp bazı önerilerde bulunmuştur. Önerilerini yaparken şikayetçi tarafa garanti süresinin bitmiş olduğu gerçeğini göz önünde tutarak değerlendirme yapmasını tavsiye etmiştir. Yapılan önerilerden, şikayetçinin 200TL ödemesi karşılığında söz konusu cihazın motorunun yenisi ile değişimi, tüm filtrelerin değişimi ve genel bakımının da yapılıp ilk günkü haline yakın bir şekilde teslim edilmesi önerisi taraflar tarafından kabul edilmiş ve toplantı uzlaşmayla sonuçlanmıştır.
Bu haber 689 defa okunmuştur

:

:

:

: