Merhabalar… Zühreciğim önce kısa bir özgeçmiş alabilir miyim?

1994 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun oldum ve 1995 yılından beri GMTMK da resim öğretmenliği yapıyorum.
1994 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun oldum ve 1995 yılından beri GMTMK da resim öğretmenliği yapıyorum. Birçok sivil toplum örgütünün içinde de yönetim ve aktivisti olarak da çalışıyorum. KTOEÖS Eğitim sekreterliği görevini de 2012 yılından beri sürdürmekteyim. Birçok uluslararası ve yurt içinde kişisel, karma sergiler ve sanat çalıştaylarında yer aldım.

Şu anda hangi okulda görev yapıyorsun? Uzun yıllar aynı okulda çalışıyor olmanın artıları neler?

Şu anda GMTM da 21 yıldır görev yapıyorum. Öğrenciler ile birlikte olmayı seviyorum. Aynı okulda sürekli olmanın bir farklılık getireceğini şahsen sanmıyorum. Her yıl yeni gelen öğrenciler ile yeni dünyalara yelken açmak güzel oluyor.

Senin sendikacı kişiliğin de var. Kaç yıldır görev yapıyorsun? Sana ne katıyor?

Yaşamın içinde mücadele hep sürdüğü için aslında sendikacılık da benim yaşamımda hep mücadele ile devam etmekte. Bu bağlamda sendika ve sanat pek bağdaşık gözükmese de aslında sanatçı olarak da her zaman düzene bir baş kaldırı ve düzene hep bir farklı duruş ile bakış ortaya koymak istememden sendikacılığı da severek yapıyorum. 2007 den beri sendikanın yönetim kuruluna seçildim ve 5 yıldır da Eğitim sekreterliği görevini yapıyorum.

Kendini kanıtlamış bir ressamsın… Resimle tanışman hangi yaşlara rastlıyor ve seni etkileyenler kimler?

Resme çok küçük yaşlarda başladım klasik bir cevap aslında ama babamın teşvikleri ve öğretmenlerimin desteği ile bu mesleği iyi ki de seçmişim. Beni en çok etkileyen sanatçı Picasso dur. Ekspresyonist figüratif tarzda resimler üretiyorum. Yaşamın içindeki dramları resmetmek insanların unutmaması için ve bu acıları bir daha kimsenin yaşamaması için eserlerimi aslında birer yaşam serüveni şeklinde yapmayı seviyorum.

Resim yaparken kendini nasıl hissediyorsun? Nasıl bir ruh halin oluyor?

Resim yaparken aslında kendimi hiç inceleme fırsatım olmadı ama şu bir gerçek ki gece çalışmayı seviyorum. Ve genellikle çok geç saatlere kadar çalışırım. Bazen kopamazsınız zaman kavramı ortadan kalkar. Çalışırken genellikle coşarım, ne kadar bir süre tablonun karşısında ve o ruh halinde olduğumu farkına varmam. Resim yaparken genellikle enstrümantal müzikler dinlerim. Resim yaparken ara vererek çalışmaları sürdürdüğümden dolayı yeniden ayni ruh halini yakalamak saatlerce bazen tablonun karşısında bir şey yapmadan durup izlerim ve doğru zaman ve doğru an geldiğinde yeniden başlarım çalışmaya. Güzel bir serüvendir üretmek sancılı ve zorlu bir süreçtir. Tablo bittiğinde mutluluk ve büyük bir haz duymam dersem yalan olur.

Uluslararası pek çok etkinlikte imzan var… Hangi ülkeler sayalım mı?

Uluslararası sanat çalıştaylarına katıldığım ülkeler; Bulgaristan(Sozopol ve Pamparova), Romanya (Bükreş), Arnavutluk(Fier ve Pokrades), Hindistan, Kosova ve Türkiye’nin birçok ilinde yapılan etkinliklere katıldım.(İstanbul, Abana, Kastamonu, Tekirdağ, Şarköy, Birgi, Bodrum)

Bunlar arasında yaşadığın özel bir anı var mı?
Kendi ülkemde 2013 yılında küratörlüğünü yaptığım ve KKTC Cumhurbaşkanlığı sponsorluğunda 19 sanatçının 8 ülkeden uluslararası bir sanat çalıştayı gerçekleştirdim. Buraya gelen sanatçı arkadaşlarım ülkemi çok beğendiklerini ve burada olmaktan çok mutlu olduklarını belirttiler. Bir nebze olsun ülkemi tanıtmak adına sanat yolu ile onlar buraya geldiler ve daha sonra da aileleri ile Kıbrıs’a tatile geldiler bu da benim ve ülkem için çok güzel bir olay diye düşünüyorum.

Şu anda Mağusa’daki atölyende çeşitli yaş gruplarına gönüllü çalışma yapıyorsun. Biraz bunun hakkında bilgi alabilir miyim?

Mavi Fırça Sanat Evi 20 Kasım 2009 yılına sanatı seven herkese kucak açmak için açılan bir atölyedir. Atölyemde minikler ve yetişkinler den oluşan ikim grubum var. Burada fırsat buldukça onlarla birlikte olmayı seviyorum birer aile gibi olduk. Her biri benim yaşamımın bir parçası durumdadır. İyi ki yaşamımda varlar ve birer renk olarak hayatımın içindedirler.

En son katıldığın sergi hangisi?

Şu anda sendikamızın 10. KTOEÖS Resim-Heykel Sergisi “Hak” kosepti ile Lefkoşa’da KTOEÖS Lokalinin en üst katında açıldı ve 16 sanatçının katılımı ile gerçekleşti. Açılışını Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı gerçekleştirdi. Sergimiz yoğun bir ilgi görmektedir izlemeyenler mesai saatlerinde izleyebilirler. Teşekkür ederim.

Bana zaman ayırdığın için teşekkür ediyorum. Resme yolculuğun sürsün…
Bu haber 267 defa okunmuştur

:

:

:

: