Yaşam için öğütler

İnternet gerçekten hayatımızı değiştirdi. Başka yerde aramakla bulamayacağınız dünyanın bilgisi internette. Hani eskiden ne ararsan bulabildiğin bonmarşeler vardı ya internet onun tam bir çağdaş versiyonu. Her zevke uygun her şey var.
İnternet gerçekten hayatımızı değiştirdi. Başka yerde aramakla bulamayacağınız dünyanın bilgisi internette. Hani eskiden ne ararsan bulabildiğin bonmarşeler vardı ya internet onun tam bir çağdaş versiyonu. Her zevke uygun her şey var.
İnternetin bir başka güzel tarafı da zaman zaman arkadaşlardan gelen özlü yazılar. Bunlardan birisi de geçtiğimiz gün düştü mailime. Yazarı belli değil. O nedenle yazar adını referans veremiyorum. Ama gerçekten çok güzel.
Konu “Yaşam için öğütler.” Son derece hoşuma gittiği için okurlarımla paylaşmak istedim. Tabii bazı maddelere kendi yorumumu da ekleyerek.
Birinci ve ikinci maddeler en önemlisi. Diyor ki; yaşamınız boyunca büyük aşklar ve büyük kazanımların büyük risk taşıdığını hesaba katın. Kaybettiğinizde, aldığınız dersi de kaybetmeyin.
Öyle değimlidir. Her şeyin fazlasının peşinde koşulunca kayıplar da o denli fazla olur, kazançlar da. Ama eğer bu kayıplardan ders alamıyorsak yaşamımız boyunca aynı hatayı tekrar eder dururuz ve hüsranla geçip hüsranla sonlanan bir ömrü yaşamak zorunda kalırız.
Geri kalanı şöyle devam ediyor:
3. Üç 'S'yi hep uygulayın: Kendiniz için saygı, başkaları için saygı ve tüm davranışlarınız için. Sorumluluk, birbirimize saygımızı olanca hızıyla yitirdiğimiz, hayatımıza şekil veren pek çok değeri saygısızca, hoyratça ve sorumsuzca rencide etmekte olduğumuz şu günlerde belki de en fazla dinlenmesi gereken öğüt gibi gözüktü gözüme.
4. İstediğinizi alamamanızın bazen ne kadar büyük bir şans olduğunu hatırlayın.
5.Kuralları iyi öğrenin ki, onları düzgün şekilde ihlal etmeyi bilesiniz.
6.Küçük bir aksaklığın, büyük bir arkadaşlığı yaralamasına izin vermeyin.
İşte bu madde de beni derinden düşündürenlerden birisi. Yıllarca arkadaşlık yaptığımız günleri geceleri, paralılığı, parasızlığı paylaştığımız bir arkadaşımızı en son davranışından dolayı yargılamazmıyız? Her zaman iyi davranan bir kişiyi tek bir kusuru nedeniyle geçmişteki iyiliklerini hiç düşünmeden eleştirmezmiyiz. Demek ki yapmamak lazımmış. Demek ki doğru olan kırk kere ölçüp bir kere dikmekmiş.
7.Hata yaptığınızı anladığınız zaman, düzeltmek için derhal gerekli adımları atın. İşte yapmadıklarımızdan birisi de bu ve bu yüzden neler neler kaybediyoruz. Oysa sonradan dahi olsa hatalarımızı anlasak ve düzeltmek için elimizden geleni yapsak neler neler kazanacağız.
8. Biraz yanlız zaman harcayın.
9.Kollarınızı değişime açın ama değerlerinizin kaybolup gitmesine izin vermeyin.
10.Sessizliğin bazen en iyi yanıt olduğunu hatırlayın.
11. İyi ve şerefli bir hayat yaşayın. Yaşlandığınızda ve dönüp geçmişinize baktığınızda, ikinci kez keyif alın.
12. Sevgi dolu bir ev, hayatınızın temelidir. Sakin, düzenli bir yaşamı yaratmak için elinizden gelen her şeyi yapın.
13.Sevdiklerinizle anlaşmazlığa düştüğünüzde, sadece mevcut durumla ilgilenin. Geçmişi getirmeyin.
14.Bilginizi paylaşın. Bu ölümsüzlüğe giden yoldur.
15. Dünyaya karşı nazik olun.
16. Yılda bir kez, daha önce hiç gitmediğiniz bir yere gidin.
17. En iyi ilişkinin, birbirinize karşı duyduğunuz aşkın, birbirinize olan ihtiyaçtan daha fazlalaştığı zaman olduğunu hatırlayın.
18. Başarınızı ona ulaşmak için nelerden vazgeçtiğinizle yargılayın.
19. Aşka ve yemek pişirmeye, sonuçlarını hiç düşünmeden girişin.
Aslında her bir madde için yazılacak bir kitap dolusu yorum var. Ben okuduğum zaman kendim için birçok dersler çıkardım. Örneğin; kendime hiç vakit ayırmadan makine gibi çalıştığımı bir anda anladım ve en kısa zamanda kendime küçük bir seyahat ayarlamaya karar verdim. Öğütleri okuduğum anda, eşimi telefonla arayarak onu sevdiğimi söyledim. Gece gündüz katıldığım kokteyller, yemekler, toplantıların bir kısmını reddederek eve ve çocuklara daha fazla vakit ayırmaya başladım.
Darısı sizin de başınıza sevgili Star Kıbrıs okurları.


Bu haber 1053 defa okunmuştur

:

:

:

: