Garanti belgesinin önemi

Tüketici köşesi yazımız okunduğunda daha fazla bilinçlendiğimizi görmek beni çok mutlu ediyor.
Tüketici köşesi yazımız okunduğunda daha fazla bilinçlendiğimizi görmek beni çok mutlu ediyor. Tüketicilerimizin bilinçlendiğini, seçici ve sorgulayıcı olduğunu gerek mesajlarınızdan gerekse bizzat beni arayarak memnuniyetinizi anlatmanızdan anlıyorum. Haklı olduğunuz zaman asla sorgulamaktan, araştırmaktan, bizi aramaktan vazgeçmeyin..
- HAK VERİLMEZ ALINIR -
Yasamız gereği dayanıklı tüketim mallarının garanti süresi iki yıldır. Mal satın alırken garanti belgesi, makbuz-fatura veya fişinizi mutlaka ama mutlaka isteyiniz ve saklayınız. Firmalar garanti belgesi versin veya vermesin fişiniz-makbuzunuz o ürünün alındığı tarihten itibaren iki yıl olan garanti belgesine yerine geçer. Ancak Garanti Belgesinin önemi, satılan ürünle ilgili nelerin garanti kapsamında olduğu sebebiyle alınması tüketicinin faydasınadır.
Bu haftaki tüketici şikâyeti olarak anlatacağım konu tanınmış bir marka ile ilgili LED TV şikâyeti. Tüketici LED TV almak amacıyla firmaya gittiğini, 55 İnç LED TV, Ses sistemi, regülatör ve duvara askı aparatı ile birlikte toplam peşin 5000 TL’ye tüm sistemi satın aldığını, Bu sistem içinde 55 İnç TV’nin fiyatının 4000 TL olduğunu belirterek söze başladı. Daha sonra satın aldıktan iki ay sonra Televizyonun arıza yapmaya başladığını, televizyon yeni olduğu için değişim talep ettiğini, ancak firma yetkili servisinin tamir yoluna gittiğini, tamir ettikten sonra gelip televizyonu yerine taktıklarını ancak iki gün sonra aynı arızanın tekrar ettiğini, firmaya haber verdiklerini yine tamir edildiğini bunun iki defa daha tekrar ettiğini, yani toplam üç defa aynı arızayı tekrarladığını, artık yenisi ile değişimini talep ettiğini ancak firmanın yine tamir yapmayı teklif ettiğini, bu durumun garanti süresinin bitimine kadar sürdürmeyi planladıklarını düşündüğünü, garanti bitince televizyonu artık paralı tamir ettirmek yolunda kalacağını iddia ederek bu nedenle televizyonun satış rakamı olan 4000 TL iade edilmesini talep etmiştir.
Firma tüketicinin yukarıda sıraladığı şikâyetler üzerine, Firma yetkilisi, teknik servislerine yıl içerisinde TV kendiliğinden açılıyor şikâyetiyle arıza bildirildiğini, Televizyonu tamir edilip şubat ayında teslim edildiğini, aynı arızanın 2. kez tekrar ettiğini. Müşterinin mağdur olmaması için başka bir televizyon verildiğini, cihazı ikinci kez tamir ettikten sonra teslimat için müşteriye ulaşılmaya çalışıldığını, müteaddit defalar aranmasına ve randevu]aşılmasına rağmen cihazın teslim edilmediğini, bu süre zarfında aynı arızanın aynı yıl içerisinde üçüncü kez tekerrür etmesi durumunda garanti kapsamında değişileceğinin tebliğ edildiğini, yapılan bu işlemlerin gerek markamız, gerek KKTC yasa ve kurallarına uygun olduğunu Müşterinin bu şikâyetinin yersiz ve gereksiz olduğunu düşündüklerini söylemişlerdir. Şikâyet eden ve şikayet edilen taraflar heyetimiz tarafından dinlenmişler ve yapılan incelememizde. Şikâyet edenin, şikâyeti konusunda ve iddialarında haklı olduğunun, şikâyet edilen taraf, tarafından da kabul edildiğinin, Televizyonun ilk üç ayda ve daha sonra bir yıl gibi bir zamanda ayni arızayı gösterdiği ve ana kartının 2.ci kez değiştirildiği, Firma adına savunma yapan kişilerin bu televizyonun tamir edilişinde bire bir bulunmadıklarını, gelen rapora göre savunma yaptıklarını. şikâyet edilen tarafın 'Müşteri memnuniyetine önem verdikleri' Hususunu ifade ettiklerinin, Şikâyetçiye 2 defa ayni arızayı yapan ve servis atölyesinde bulunan televizyona yeni garanti süresi vererek, herhangi başka bir arıza yapsa dahi, şikâyetçiye muadili olan yeni bir televizyon verebilecekleri teklifinin yapıldığının, Şikâyet edilen tarafın, şikâyetçinin talep ettiği 4000TL para iadesini verebileceklerini, bunun kimseyi zengin veya fakir yapmayacağını, ancak söz konusu arızayı şirketin birinci arızanın giderilmesinin 45 günlük bir zaman aldığının şikâyet edilen taraf tarafından da doğrulandığının, televizyonda meydana gelen bu arızanın şikâyetçiye önemli bir sıkıntı verdiğinin ifade edildiğinin, Şikâyetçinin Tüketiciyi koruma yasası maddelerine göre para iade hakkının doğmuş olduğunun, Şikâyetçinin televizyon için ödemiş olduğu 4000 TL’nin geri iadesi talebinde bulunduğunun,
Tespitleri yapılmıştır. Bu tespitler ışığında
1) Şikâyet edilenin, şikâyet edene 4000 TL para iadesi yapmasına
2) Karar tarihinden, tediye tarihine kadar şikâyet eden lehine, şikâyet eden aleyhine yasal faiz uygulanmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
Bu haber 182 defa okunmuştur

:

:

:

: