Sulama ve Damlama Sistemi

Akdeniz İkliminin hüküm sürdüğü Kıbrıs’ta bildiğiniz gibi yazlarımız genellikle çok sıcak ve kurak kışlarımız ise daha serin ve yağışlı olmaktadır.
Hatta bazı kış günlerinde yazı bile yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı bahçenizi düzenlerken bu kurak iklime dayanıklı bitkileri tercih etmek sizin için daha avantajlı olur. Akdeniz iklim şartlarında zor yetişen çok hassas ve pahalı bitkileri seçerek bahçenizde bulundurursanız içinizde her zaman kuruyacak mı kurumayacak mı endişesini taşımanıza neden olacaktır.
Bahçenizin planını oluştururken su faktörünü göz önünde tutmak çok önemlidir. Eğer bahçenizde su kuyusu varsa çok büyük bir sorununuz yok demektir. Fakat su saati varsa bahçenizi yeterli miktarda sulamak size pahalıya patlayabilir. Tüm bunları göz önüne alarak bitkileri bahçenize yerleştirmeden önce bahçenizdeki
• Sıcak – kuru olan noktaların hangi bölgeler olduğunun
• Eğer varsa hangi alanların daha nemli ve serin olduğunun
• Hangi çeşit toprağımızın olduğunun belirlenmesi gerekmektedir.

Bu faktörler belirlendikten sonra bitki seçimini çok dikkatli yapmanız gerekmektedir. Bahçeciliğin altın kurallarından biri de her zaman yerli tecrübelerin size yol göstermesinden faydalanmayı bilmenizdir. Çünkü onlar ülkelerinde ne çeşit bitkilerin daha kolay yetişebileceğini hangi çeşit bit kilerin suya dayanıklı olduğunu sizden daha iyi bileceklerdir. Çevrenizdeki bakımsız bahçeleri inceleyin hangi çeşit bitkilerin daha canlı olduğunu gözlemleyin. Çevrenizde bulunan bahçe merkezlerini gezin susuzluğa ve Akdeniz iklimine dayanıklı bitkileri oralardan araştırın. Bitki seçiminizi yaptıktan sonra bahçenizin uygun noktalarına bitkilerinizi su isteklerine göre yerleştirin. Akdeniz ikliminde yazlar genelde çok sıcak olduğundan günde iki defa sulama yapılmalıdır. Sulamayı akşamüstleri veya sabahın erken saatlerinde yapmayı tercih ediniz. Bu şekilde hem topraktaki nemin buharlaşmasını önler hem de bitkinin daha sağlıklı gelişmesini sağlar.
Tabii eğer damlama sistemini tercih etmişseniz işiniz daha kolay olduğu gibi veriminiz de daha fazla olacaktır. Hep söylemişimdir damlama sistemi olan bir bahçe ile olmayan arasında çok fark olur. Damlama sistemi ile bitkiler daha kolay ve sağlıklı büyür. Kökleri daha uzun nemli kalır ve en önemlisi de az su ile daha fazla sulama yapılır. Böylelikle su kaybı azlır ve daha ekonomik olur. Özellikle yaz aylarında elektronik su zaman ayarlayıcılarını tercih ediniz. Daha ekonomik bahçe bakımının yanında siz kılınızı kıpırdatmadan sık sulama da elde etmiş olursunuz.
Bu haber 314 defa okunmuştur

:

:

:

: