Bahçemizdeki zararlılar

Güzel bir bahçenin oluşumu ile ilgili birçok doğal yolu takip edip doğal yollardan zararlılarla mücadele edebilirsiniz. Bunlar bitkilerinizi saran böcekler , kelebek kurtları ve mantar hastalıkları olabilir.
Güzel bir bahçenin oluşumu ile ilgili birçok doğal yolu takip edip doğal yollardan zararlılarla mücadele edebilirsiniz. Bunlar bitkilerinizi saran böcekler , kelebek kurtları ve mantar hastalıkları olabilir. Ama esas konumuz kendimizi, ailemizi ve hayvanlarımızı zararlı hayvanlardan nasıl koruyacağımız ve o zararlı hayvanlara zarar vermeden bu korumayı yapabiliryormuyuz. Herşeyin çaresini bize sunan doğa bunun da çaresini sunuyor. Evimizin etrafına ekeceğimiz sardunya tarzı bikilerle yılanları ve sürüngenleri bir nevi uzaklaştırabilirsiniz. Tabii ki bahçenizi ve evinizi gerçek anlamda korumaya almanın yolu, işi baştan itibaren sıkı önlemler almaktan geçer. Otların temizlenmesi, tertipli düzenli odun veya taş yığınları. Gereksiz işe yaramaz yığınlar, ihtiyacımız olmayan malzemelerden bahçemizi arındırmamız gereklidir.

YILAN KOVUCULAR

Tamamen doğal olup içerisinde sardunya ve bazı aromatik bitkilerin karışımından hazırlanmış granüldür. Bu granülü bahçemize serperek özellikle yılanların ve sürüngenlerin yuva yapacakları barınacakları yerlere özen göstererek serpmeniz ve bunu 10-15 gün ara ile tekrarlamanız yeterli olur. Özellikle bu granülü serptikten sonra yılanları birkaçgün daha fazla göreceksiniz. Bunun sebebi granülün işe yaraması ve yılanların nereye gideceğini şaşırması. Özellikle bu dönemde evinizin kapılarını ve pencerelerini kapalı tutmanız çok önemli.

GÜVERCİN KOVUCULAR

Bazen güvercinlerin sorunu öyle bir noktaya gelebilir ki , içinden çıkılmaz bir hal alır. Yaptıkları yuvaların pislikleri bıraktıkları dışkılarla bir anda evin çatısı, balkonlar, duvarlar mahvolur. En önemlisi de yılanlara davetiye çıkaran bir ortam oluştururlar. Güvercinlerden kurtulmak için birçok yöntemler denendi. Bunların arasında en önemlisi sıvı spreylerdir. Bu spreyle evin çatısını, tavan arasını, su deposunun etrafını iyice ıslatmanız gerekir. Bu işlemi her 10 günde bir ta ki güvercinler kaybolana kadar o bölgeleri sürekli kontrol etmeniz gerekir.

KEDİ KÖPEK KOVUCULAR

Kedilerin ve köpeklerin olmasını istemediğimiz bölgelere serpeceğimiz bu granül tamamen doğal olup hayvanlarımıza zarar vermeden ortamdan kolayca uzaklaştırmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle çim alanlarının ve çocukların kum havuzlarının etrafına suyun ulaşamadığı bölgelere serpebilirsiniz. Bazılarımız çim alanlarının evcil hayvanlar tarafından kirletilmesini istemez bazılarımız ise çim alanlarını ilaçladıkları zaman hayvanlarının zarar görmesini istemez. Bu granülün etki süresi on gün olduğundan çime atacağınız ilacın etkisi ile birlikte granülün etkisi de geçecektir.

KARINCA KOVUCULAR

Dünyanın en çalışkan ve en zararsız hayvanı olan karıncaları herkes öldürmek istemeyebilir. Bunun için karıncaları yaşam ortamımızdan ve bahçenizden uzaklaştıracak bu granültamamen doğal aromatik bitkilerden yapılmıştır.Etkisi uzun süren bu granül sayesinde karıncalardan uzun süre kurtulabilirsiniz. Böylece karıncaları bahçeniz ve evinizden onları öldürmeden uzaklaştırabilirsiniz.
Bu haber 238 defa okunmuştur

:

:

:

: