Bahçemizde doğal yöntemlerle zararlılarla mücadele

Yaz mevsimi geldi. Şimdi kış boyunca soğuktan koruduğunuz bahçeniz için yaz bakımı zamanı.
Yaz mevsimi geldi. Şimdi kış boyunca soğuktan koruduğunuz bahçeniz için yaz bakımı zamanı. Bahçenizi bu sıcaklarda hem kuraklıktan hem de yazın zararlı haşerelerinden koruyacak önlemleri almalısınız. Bahçe bakımı ne kadar zor iş olsa da son dönemdeki teknolojiler ve kimyasal ilaçlarla daha etkili ve kolay. Yine de doğanın dengesini bozmadan fazla kimyasal kullanmadan bahçenizi forumda ve sağlıklı tutmanın yöntemleri vardır. En önemli yöntem alınacak tedbirlerle bitkilerin önceden korunması örneğin sulama saatleri ve şekli (fazla veya az sulama) . Fazla sulama kök çürüğü yaparken bitkilerde mantar hastalıklarına neden olur. Bu durum çim alanları için de geçerlidir. Fazla sulanan bir çim sararır, mantar olur. Burada her türlü böcek, kurt ürer. Az sulama ise özellikle yaz aylarında kurumaya solmaya yol açar. Bunun yanında sulama saatleri ise çok önemlidir. Özellikle serin saatleri seçmeniz en sağlıklısı. Yine de çim alanını sulamanın en uygun saati sabah saatleridir. Böylece çimin tüm gece nemli kalıp, bakterilerin üremesini engellemiş olursunuz.

ZARARLILARLA MÜCADELE

Yaz aylarında bitkileri tehdit eden bir başka faktör ise haşere ve zararlılar. Bunlarla doğal mücadele etmenin bir yolu bahçenin belirli bölgelerine nane, kekik, lavanta gibi kuvvetli kokuları olan gülleri asmaları ve elma ağaçlarını küllenme hastalığından koruyacak bitkiler ekmektir. Bahçenizdeki meyve ağaçlarının üzerlerine yapışkan bantlar asabilirsiniz böylece meyvelerinize zarar verebilecek olan böceklerden büyük bir kısmını yakalayabilirsiniz. Bahçenizdeki sivrisineklerden kurtulmanın yolu ise sardunya, fesleğen, limon aromalı kedi nanesi ekmekten geçer. Bunların yanında kullanacağınız kelebek tuzakları ile de bu zararlıların etkisini azaltabilirsiniz. Yaprak galeri güvesi kelebeği, domates güvesi, zeytin güvesi fenemonlarını kullanarak bu kelebekleri tuzağa düşürüp yumurtlamalarını durdurabilirsiniz.

UNUTMAYIN KELEBEK YOKSA YUMURTA VE KURT DA YOK DEMEKTİR

Yaz ayı demek yılan demek. Bunların bahçemize değil de bize zararı olabilir. Bahçemizde kullanacağımız doğal ürünlerle yılanları bahçemizden uzak tutabiliriz.
Son olarak da son zamanlarda çok görülen beyaz örgülü sineğin (millie bugs) doğal yollardan temizlemenin, korumanın yöntemi neem ağacından elde edilen yağla mümkün olmaktadır. Hiçbir kimyasal maddesi olmayan tamamen doğal bir yağ olan neemazal doğal yöntemlerle mücadelenin bir yolu olmuştur.

**

Bu haber 266 defa okunmuştur

:

:

:

: