Periyodik bahçe bakımı

Her mevsim canlı cıvıl cıvıl bahçelere sahip olmak elimizdedir.
Her mevsim canlı cıvıl cıvıl bahçelere sahip olmak elimizdedir. Planlı bir bahçe düzenlemesi, mevsimlere göre çiçek açan bitki seçimi ve bahçenizde doğru zamanda doğru şekilde yapılacak bakımlarla mümkündür. Tabii ki güzel bir bahçe için tecrübe zaman ve bilgi gerekir. Bahçe işi kolay görünse de uzman eller tarafından yapılması gerekir. Özellikle sizin de katkı koyacağınız ve sevginizi vereceğiniz bahçenize yardım etmeyi ve destek olmayı her zaman düşünün. Bahçede zamanlama o kadar önemli ki doğru zamanda budama, toprağın özelliklerinin iyi bilinerek uygun zamanlarda bitkilerinizin ve toprağınızın gübrelenmesi bitkilerinizin sağlıklı gelişimi ve kalitesinin artırılması açısından çok önemli.
Bahçemizdeki bitkileri mantarlar, bakteri ve zararlıların sebep olduğu bitki hastalıkları ve sorunlarla mücadele etmek için periyodik olarak koruma amçlı ilaçlama yapmak bitki sağlığı açısından önemlidir. Doğru zamanlarda uygun şekillerde yapılacak budama ve çim biçme işleri bitkilerin sağlıklı gelişimi için gereklidir. Bahçelerin temiz tutulması hastalıklı dal ve yaprakların temizlenerek imha edilmesi , bitki köklerinin havalandırılması yabani otlarla mücadele bahçemizin ihtiyacı olan diğer önemli işlerdir. Bahçelerimizin her mevsime ve mevsimin getirdiği şartlara göre bakıma ihtiyacı vardır. Hatta bahçe bakımları aydan aya değişibilir.
EYLÜL AYINDA BAHÇEMİZE BAKIM
Böcekler, kurtlar ve kızboğanlar bu ayda aktif duruma geçerler. Çimlerin ve bitkilerin kökleri için tehlike zamanıdır. O yüzden bu tür zararlılar için zirai mücadele yapılmalıdır. Çim alanlarına hastalıktan veya başka nedenlerle oluşan boşluklara tohumdan ekim yapılabilir. Yaz boyunca uzun kesilen çimler bu aydan itibaren kısa biçilebilir. Havaların sıcak ve kuru olması durumunda eylül ayının ikinci yarısı beklenebilir. Bitkilerin de köklerinin de koruma altına alınması için damlama sistemi veya su süzgeci ile ilaçlama yapılabilir. Fazla uzayan dalların kesilmesi , çıkan otların temizlenmesi ve genel bir zirai ilaçlama yapıp Eylül ayı bakımınızı tamamlayabilirsiniz.
Her mevsimin gerektirdiği farklı bahçe bakımı büyük titizlikle yapılmalıdır. Bahçe bakımı son derece keyifli, huzur veren bir işlem olsa da, özellikle mevsim değişikliklerini temsil eden bakımlar için işinde usta kişiler tercih edilmelidir.

Bu haber 243 defa okunmuştur

:

:

:

: