TMT Mücahitler Derneği’nin Güzelyurt çıkarması

Dün Yılmaz Bora Başkanlığında , TMT Mücahitler Derneği Yönetim Kurulu üyelerinden bir heyet, Güzelyurt TMT ve Mücahitler Derneği’nin Güzelyurt Şubesi ile, ortaklaşa geniş katılımlı bir toplantı yaptı.
Dün Yılmaz Bora Başkanlığında , TMT Mücahitler Derneği Yönetim Kurulu üyelerinden bir heyet, Güzelyurt TMT ve Mücahitler Derneği’nin Güzelyurt Şubesi ile, ortaklaşa geniş katılımlı bir toplantı yaptı.
Toplantıya, Milli Konsey Başkanı, Sn. Vedat Çelik ve Milli Konsey Yönetim Kurulu üyeleri de, katıldılar.
Toplantı, öğlen, on iki saatlerinde başladı.
Rutin bir toplantı olarak, tüm ilçelerde yapılanın, bir devamı niteliğinde olan toplantı, dün Güzelyurt’ta yapıldı.
Güzelyurt Otelinde yapılan toplantı, Güzelyurt şubesi TMT Mücahitler Derneğinin düzenlemiş olduğu, etkinliklerden birisi idi .
İstiklal Marşı ile açılan toplantıda , ilk sözü, TMT Mücahitler Derneği Başkanı, Sn. Yılmaz Bora alarak, Kıbrıs Türkünün, günümüze dek gelen, tüm evrelerini, örnekler vererek sırası ile anlattı.
Kıbrıs Türklerinin, tarihi süreç içerisinde, nereden nereye geldiklerinden söz etti.
Hangi badirelerden, hangi sıkıntılardan geçtiğini ve bu günlere geldiğini açıkladı.
Milli Konsey Başkanı Sn. Vedat Çelik ise, Kıbrıs sorununu hem siyasal , hem de hukuki açıdan, tarihler vererek , günümüze gelinceye kadar yaşanan evrelerinden bahsetti.
Kıbrıs Müzakereleri babında , sürecin geldiği noktaları , tehlikeleri
ve endişelerini, kurucu devletlerin, uluslararası anlaşma yapacağı yollu, açıklamaların doğru olmadığını, Federal Hükümetin Dışişleri Bakanlığı üzerinden yapılabileceğini, bunun da, Kurucu Devletlerin yetki alanlarında olduğu iddialarının, doğru olmadığını dile getirdi .
Garanti sisteminin kalkması, Kıbrıs Türk Halkı için, sonun başlangıcı olacağını da, örnekler vererek anlattı.
Konuşmalardan sonra , soru cevap bölümünde , toplantıya katılan TMT ‘cilerin ve Mücahitlerin sorularına geçildi.
Sorular genellikle , Kıbrıs Türk halkının geleceği , yaşam hakkı ve garantilerle ilgili oldu.
Kıbrıs Türk halkının, canı ve kanı ile kurulmuş olan KKTC‘nin
Geleceği, toplantıya katılanlar arasında, soru işaretlerinin doğmasına neden oldu.
Güzelyurt Otelinin , giriş katındaki salonu dolduran eski TMT‘ciler ve Mücahitler. Öğlen yemeklerini yedikten sonra da , Kıbrıs görüşmeleri ile ilgili süreci, tartışmaya devam ettiler.
Katılımcıların ortak kanısı, gerek Türk, gerekse de, Rum tarafında
açıklanan, süreçle ilgili haberlerin, doğruluğu halinde “hayır” denilmesinden başka bir seçeneğin olmayacağı, konusunda da, hem fikir oldular.
Konunun, sadece Güzelyurt olmadığını, Rumların isteklerine bakılırsa, tüm KKTC topraklarının da talep edildiğini, amaçlarının , “1974 öncesine dönüş “ olduğu, dünkü geniş katılımlı toplantıda dile getirildi.
TMT Mücahitler Derneği , Kıbrıs’ı tartışmaya , sürecin geldiği aşamayı üyelerine anlatmaya , diğer ilçelerde de, devam edecek .
Ayrıca, bu gün Rumlar tarafından, Güzelyurt sınırına doğru yürüyerek yapılacak “ Güzelyurt’u isteriz “ mitingi de tartışıldı.
Bugün, Anastasiadis ve sözde Güzelyurt Belediye Başkanı Pittas’ın da katılacağı mitingin, ayni ağırlıkta , Türk tarafında yapılması
önerileri karşısında, Güzelyurt Belediye Başkanı, Sn. Mahmut Özçınar’dan, olumlu yanıt alınamadı.
Bilindiği gibi bu gün, Anastasiadis’in başkanlığında Güzelyurt sözde Belediye Başkanı Pittas ve uluslararası örgütlerin temsilcileri
İle, Güzelyurt sınırına bir yürüyüş yapılacak.
Toprağın, yurt dışında görüşme prensibine evet diyen Anastasiadis, toprakla ilgili kampı , bu gün Güzelyurt sınırında kuruyor.
Güneydekiler için, en iyi tanımlamayı , değerli dostum , Şener Levent yaptı :
“YANILMIŞIM .”
Bu haber 169 defa okunmuştur

:

:

:

: